امروز : چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 29
۲۳:۴۸
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84108
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آخرین نشست انتشارات سوره مهر در بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آخرین نشست انتشارات سوره مهر در بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به حضور فاضل نظری، شاعر «ضد»، اختصاص داشت.
فاضل نظری در این نشست به وضعیت غزل در سال‌های اخیر پرداخت و با این جملات که غزل همیشه زنده بوده، نفس می‌کشد و در زندگی عامه مردم و در خلوت آنها حضور دارد اظهار داشت: وقتی هنوز بعد از گذشت چند سده شعر حافظ، سعدی و صائب به حیات خود ادامه می‌دهد، به این معنا است که غزل پرشکوه به حیات خود ادامه می‌دهد.
وی با بیان اینکه تلاش برای آفرینش‌ غزل‌های تازه کمتر شده باشد متذکر شد: یا مردم به این نوع کمتر علاقه‌مند باشند، اما این فراز و فرودها همیشه در تاریخ ادبیات وجود داشته و اصلاً امر جدیدی نیست. در مجموع به نظر می‌رسد اقبال به شعر و ادبیات به ویژه غزل در سال‌های اخیر بیشتر شده و این موهبتی است که نصیب ما شده است.
سراینده «ضد» به محتوای این کتاب و همانندی آن با آثار گذشته‌اش پرداخت و افزود: حال و هوای «ضد» بیش از هر اثر دیگر به «گریه‌های امپراتور» نزدیک است. این دو شبیه هم‌اند به جز اینکه در «ضد» غباری از تجربه بر این آثار نشسته است که البته این هم خوب است و هم بد.
وی ادامه داد: فضای غالب اشعار با «غم» است که این با «یأس» متفاوت است. غم یک احساس ازلی است که محصول جدایی انسان از فردوس برین است. «غم» مسئله‌ای کاملاً انسانی است که زمینه‌ساز ایجاد آفرینش‌های هنری و ادبی است. اساساً قالب غزل ظرفیت این را دارد که از این احساس برآید.
نظری در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر نتیجه و نهایت جزیان غزل امروز گفت: پیش‌گویی آینده برای غزل امروز دشوار است، چون پیش‌بینی مردم امروز سخت است. هیچ آینده‌بینی مشخصی را نمی‌توانیم بیان کنیم جز اینکه آرزو داشته باشیم این جریان مسیر رو به رشدی را از حیث قالب و محتوا طی کند و به حیات پاک خودش ادامه دهد. امیدوار باشیم که شعر امروز دستخوش افراط و تفریط‌ها نشود. امروز غزل پس از تجربه چند دوره متفاوت، در ساحت اعتدال قرار گرفته و امیدواریم همین مسیر را تا انتها طی کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار