امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۵:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84145
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۵
تعداد بازدید: 215
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در همایش نخبگان و جلوه‌های ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در همایش نخبگان و جلوه‌های خودباوری که در محل کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد، ضمن تبریک میلاد امام محمد تقی (ع) یاد و خاطره مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی را گرامی داشت و گفت: آن مرحوم در تأسیس چنین نهادی و نیز ترویج اخلاق سیاسی در جامعه نقش مؤثری داشت.
وی به شرایط دوران زندگی امام جواد (ع) اشاره کرد و گفت: دوران امامت آن حضرت زمانی آغاز شد که تماس گرفتن با ایشان دشوار و تحت نظارت بود.
همچنین انحرافاتی در جامعه اسلامی ایجاد شده بود و گرایش‌هایی از سایر حوزه‌ها به درون مسلمین نفوذ کرده بود که نیاز بود امام جواد وارد شوند و تلاش‌هایشان سبب شد که اسلام حفظ شده و امروز اینگونه به دست ما برسد.
وی با اشاره به اینکه جامعه ما امروز دچار اضطراب‌ها و نگرانی‌هایی می‌باشد، تصریح کرد: استقامتی که اولیای دین به ما آموختند مسیر ما را روشن می‌کند البته ما امروز آن مشقت‌ها را نداریم چرا که آن زمان امام جواد از مسائل اولیه محروم بود.
لاریجانی ادامه داد: اگر کشورهای دنیا امروز برای ما درشتی می‌کنند اما ما استعدادها و منابع فراوانی در کشور داریم که حکومت زمینه را برای رشد فکری فراهم می‌کند و در نتیجه فشارها مانند آن زمان نیست و نباید از سنگ‌اندازی‌های دیگران مضطرب بود.
وی با اشاره به اینکه اگر ایران یک کشور معمولی بود این مقدار جلوی راهش سنگ‌اندازی نمی‌کردند، گفت: باید به خود متکی بود، این فراز و فرودها رفع خواهد شد و مهم آن است که میراث امام راحل را حفظ کرده و با تمسک به ولایت فقیه و راه ائمه نگرانی‌ها را برطرف سازیم.
لاریجانی با اشاره به اینکه یکی از موفقیت‌های برجسته انقلاب اسلامی تاسیس نهاده‌هایی مطابق با مختصات بومی کشور بود، گفت: وقتی وظیفه‌ای در این خصوص حس شد از مختصات فرهنگ بومی استفاده کرده و با پرهیز از کلیشه‌ای و تقلیدی عمل کردن، نهادی همچون کمیته امداد راه‌اندازی شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اعتماد مردم به کمیته امداد بسیار ارزشمند است، گفت: گاهی طرح‌هایی پیشنهاد می‌شد که مردم داوطلبانه و بدون اینکه چیزی در شناسنامه‌شان ثبت شود به آن کمک می‌کردند لذا کمیته امداد در بخش‌های گوناگون توفیق یافت.
وی با یادآوری اینکه افراد نخبه‌ای تحت پوشش کمیته امداد خود را باور کرده و ابتکارات و اختراعاتی نیز انجام دادند، بیان کرد: کمیته امداد در سایر امور هم توفیقاتی داشت.
لاریجانی وی با تاکید بر اینکه موسسین کمیته امداد بنابر احساس وظیفه و نه کسب درآمد به میدان آمدند، اظهار کرد: موسسان فهمیدند که اگر بخواهند عدالت را تحقق بخشند باید کمبودهای مادی را مرتفع کنند تا استعدادها شکوفا شود.
وی با تأکید بر اینکه کمیته امداد می‌تواند قدم مهمی در سوق دادن یارانه‌ها به سمت تولید بردارد، گفت: کارهای مصرفی روستاهای ما را آباد نمی‌کند اما اگر دولت به همراه کمیته امداد و مردم یک 3 ضلعی را تشکیل دهند هم روستاها آباد می‌شود، هم تولید رونق می‌گیرد و هم روستاییان با کرامت بیشتری زندگی می‌کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تصویب کمیته امداد جهت سامان دادن طرح‌هایی برای اینکه افراد روی پای خود بایستند اظهار کرد: در نتیجه ابتکارات صورت گرفته و کارآفرینی رخ می‌دهد و مهمتر اینکه خود مردم مالک کارشان می‌شوند.
وی در نقل قولی از جوادی آملی گفت: اینکه انسان کارگر دیگران باشد فضیلتی نیست، انسان باید مالک کارش باشد؛ باید این فکر را جامه عمل پوشاند.
وی یکی از مشکلات کشور را نابلد بودن کشاورزان نسبت به کار کردن با امور بانکی خواند و افزود: مبتکران کمیته امداد نمی‌توانند هزینه‌های بانک را بر عهده بگیرند لذا در اینجا کمیته امداد می‌تواند واسطه میان بانک و مبتکران شود. همچنین می‌توان قانونی برای این امر تصویب کرد که اگر نیاز به آن باشد مجلس می‌تواند این قانون را تصویب کند.
لاریجانی حضور نمایندگان در این همایش را نشان‌دهنده حمایت با عشق و علاقه آنها از کمیته امداد برشمرد و تأکید کرد: مشکل تورم و بیکاری زمانی رخ می‌دهد که عدم توازن نیز در تولید و عرضه و تقاضا داشته باشد. و اگر منابع به سمت تولید برود هم اشتغال ایجاد شده و هم تورم کاهش می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه حجم منابع در کشور کم نیست، گفت: حتی اگر بخشی از این منابع هم به سمت تولید برود آن را بارور می‌کند و من توصیه می‌کنم کمیته امداد به سمت این کار رفته و زمینه را برای خلاقیت‌ها فراهم کند.
لاریجانی در ادامه با اشاره به توفیقات متعدد کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: در کشور استعدادهای مختلفی وجود داشت که باید در جایی کشف می‌شد.

وی فراهم کردن زمینه‌های اشتغال برای افراد تحت پوشش کمیته امداد را یادآور شد و تصریح کرد: البته اگر کمک‌های بیشتری به این نهاد می‌شد میزان اشتغالزایی بیشتر بود.

وی با تاکید بر ضرورت بهره‌گیری بیشتر دولت از ظرفیت کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: امروز ما حجم زیادی از منابع را به یارانه اختصاص می‌دهیم که می‌توان این منابع را به امور مصرفی اختصاص داد که در نتیجه تورم زیاد می‌شود و نیز می‌توان آن را به سمت تولید حرکت داد تا سرمایه‌ای برای افراد شده و نیازمند این نباشند که با دریافت پول زندگی کنند؛ کمیته امداد می‌تواند این قدم را بردارد چون هم مورد اعتماد مردم است و هم از این گونه تجربیات داشته است.

این گزارش حاکیست در ادامه همایش نخبگان کمیته امداد از سوی علی لاریجانی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و مدیران کمیته امداد مورد تجلیل قرار گرفتند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها