امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۸:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8418
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان در مجلس در جریان بررسی بند الحاقی 16 به ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان در مجلس در جریان بررسی بند الحاقی 16 به لایحه بودجه 92 در مورد انتشار اوراق مشارکت و اوراق وقفی گفت: در کشورهای همسایه بانک تخصصی وقف ایجاد شده است و ما باید از اینکه وقف تبدیل به یک مجموعه عظیم فعالیت اقتصادی شود خوشحال شویم.

پورابراهیمی افزود: اوراق مشارکت مد نظر بند الحاقی 16 فقط در مورد وقف نیست بلکه در حوزه فرهنگی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای وقف و موقوفات است.

وی افزود: در دنیا بنیادهای عظیم اقتصادی برای موقوفات ایجاد شده و فعالیت‌های اقتصادی بزرگی در این زمینه انجام شده است.

پورابراهیمی افزود: در کشور ترکیه که اقتصاد بزرگ وقف در آن وجود دارد بانک تخصصی بزرگی به نام وقف بانک وجود دارد و به جمع‌آوری منابع مردمی برای طرح‌های بزرگ موقوفات مشغول است.

به گزارش فارس، در بند الحاقی 16 که آمده است به سازمان اوقاف و امور خیریه اجازه داده می‌شود به منظور تأمین مالی طرح‌های انتفاعی عام‌المنفعه در حوزه توسعه موقوفات و بقاع متبرکه با تضمین خود اقدام به انتشار اوراق مشارکت (اوراق صکوک اسلامی و اوراق وقفی بدون سود) نماید که این بند به رأی نمایندگان گذاشته شد و چون رأی نیاورد مراعا ماند و به کمیسیون تلفیق برگشت داده شد.

همچنین آقاصفری یکی از نمایندگان در مخالفت با لایحه الحاقی بند 14 گفت: انتشار اوراق مشارکت گرچه با تضمین خود اوقاف انجام می‌شود اما چون پشتوانه اقتصادی ندارد و سازمان اوقاف از بودجه دولتی استفاده می‌کند،بنابراین انتشار اوراق مشارکت برای توسعه موقوفات جایگاهی ندارد و باعث اضافه شدن تعهدات دولت در آینده می‌شود اما لاریجانی رئیس مجلس گفت اتفاقا انتشار اوراق مشارکت برای جمع‌آوری نقدینگی و کاهش تورم مؤثر است.

آقاصفری در ادامه گفت: برای توسعه موقوفات و امامزادگان باید از پول‌های مردم استفاده کرد و از بودجه عمومی در این زمینه استفاده نشود.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها