امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۷:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8420
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 122
مهیار بقایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به دو دلیل اصلی افت معاملات در بورس تهران، ...

مهیار بقایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به دو دلیل اصلی افت معاملات در بورس تهران، اظهارداشت: اولین مساله تاثیر بودجه و عامل دوم انتخابات ریاست جمهوری پیش‌ رو است که بازار سرمایه را با چالش مواجه کرده است.

وی افزود: در بررسی بودجه آنقدر صحبت‌های متفاوتی از سوی نمایندگان و نتایج جلسات کمیسیون تلفیق منتشر شد که سرمایه‌گذاران را با ابهام و سرگردانی مواجه کرد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: مطرح شدن حذف و پس از آن تصویب الزام پالایشگاه‌ها به پرداخت سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی،ابهام در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده،افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها، نرخ بهره‌ مالکانه و پرداخت ارز مبادله‌ای به کالا‌های اساسی همه موجب به وجود آمدن ابهام در بازار سرمایه شد.

وی با اشاره به تاثیر انتخابات بر فضای اقتصادی کشور گفت: از زاویه‌ای دیگر، توجه افکار عمومی به انتخابات موجب محتاط شدن سهامداران برای خرید سهام شده است؛ بخشی از این شرایط برای ناکارآمد نشان دادن بورس است که به همین واسطه ریسک‌های غیر سیستماتیک وارد بازار شده است.

به گفته وی رویکردها نسبت به بودجه 92 مثبت بود و به نظر می‌رسد بازار بررسی کارشناسی مناسبی نسبت به بودجه نکرد.

بقایی با بیان اینکه برای نرخ بهره مالکانه چندین پیشنهاد مطرح شده بود، افزود: ابتدا اعلام شد که نرخ بهره مالکانه 400 درصد افزایش می‌یابد و بعد از آن عدد 200 درصد مطرح و بعد از آن اعداد دیگری پیشنهاد شد،اما عدد نهایی مشخص نشده و به دلیل عدم انتشار عدد نهایی دچار سردر گمی شد.

وی گفت: نه تنها در ایران بلکه در تمام کشور پول به سمت بازار‌های با ریسک بالا نمی‌رود، با توجه به اینکه حجم زیادی از نقدینگی وارد بورس شده بود با به وجود آمدن این ابهامات به یکباره بخشی از این نقدینگی به سمت بازار‌های مجاور مانند مسکن هدایت شود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: از لحاظ سیاسی یکی از مهمترین وقایع، انتخابات ریاست جمهوری است و به همین دلیل یک ابهامی نسبت به رد صلاحیت‌های کاندیداها وجود دارد که البته ممکن است هیچ مساله‌ای رخ ندهد، اما نگاه برخی سرمایه‌گذاران به این اتفاق معطوف شده است.

وی ادامه داد: وقتی نگرانی و ناامنی احساس شود، تصمیمات هیجانی خواهد بود، در صورت مشخص شدن نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، نرخ بهره‌ مالکانه، تصویب نهایی پرداخت یا حذف الزام پرداخت سهم 26 درصدی و تعیین تکلیف پرداخت ارز مرجع به کالاهای اساسی ابهامات سهامداران برای سرمایه‌گذاری و خرید سهام مرتفع خواهد شد.

وی گفت: در صورتی که بررسی بودجه به پایان برسد و فضای مشخصی در مورد انتخابات به دست آید، بورس به شرایط عادی خود باز خواهد گشت.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها