امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84220
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۴۶
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه «اخبار العراق»، «ابراهیم الجعفری» رئیس ائتلاف همپیمانی ملی عراق  در دفترش با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شبکه «اخبار العراق»، «ابراهیم الجعفری» رئیس ائتلاف همپیمانی ملی عراق  در دفترش با «نوری المالکی» نخست‌وزیر عراق درباره تشکیل دولت آینده عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار دو طرف بر ضرورت افزایش گفت‌وگو‌ها با گروه‌های سیاسی دیگر پیروز در انتخابات اخیر پارلمانی کشور برای تسریع روند تشکیل دولت آینده تاکید کردند.

بر اساس بیانیه دفتر جعفری، شب گذشته مالکی و جعفری با یکدیگر دیدار و اوضاع امنیتی در عموم عراق و عملیات‌های نظامی ارتش و نیروهای امنیتی در مبارزه با تروریسم را بررسی و بر ضرورت تامین امنیت زائران امام موسی کاظم (ع) تاکید کردند.

آنها همچنین بر ضرورت تشکیل دولتی مشتمل بر نیروهای شایسته و مشارکت فعال گروه‌های ملی عراقی در این دولت تاکید کردند.

برخی رسانه‌های عراقی اعلام می‌کنند که به احتمال زیاد مسئله نخست‌وزیری مجدد مالکی در این دیدار بررسی شده است و جعفری نیز با این امر موافقت و با مالکی بیعت کرده است.

این در حالی است که ائتلاف دولت قانون بر ضرورت تشکیل دولت اکثریت در عراق اصرار می‌ورزد.

«حسن الیاسری» نماینده ائتلاف دولت قانون در مجلس عراق تشکیل دولت اکثریت سیاسی در عراق را به خاطر رعایت مدت زمان تعیین شده درقانون اساسی عراق برای تشکیل دولت خواستار شد.

وی گفت: دولت اکثریت سیاسی بمعنای حکومت یک حزب پیروز در انتخابات بر عراق نیست بلکه به معنای حکومت احزابی است که با برنامه های سیاسی دولت آینده عراق موافقند. دولت اکثریت براساس مدت زمان تعیین شده در قانون اساسی عراق تشکیل می شود ولی تشکیل دولت شراکت ملی از حد زمان تعیین شده در قانون اساسی فراتر خواهد رفت و مدت زمان زیادی نزدیک به یک سال به طول خواهد انجامید.

یاسری افزود: تشکیل دولت شراکت ملی همچنین با اعتراضاتی به نحوه توزیع پست‌های حاکمیتی روبرو خواهد شد.

شماری از جریانهای سیاسی در عراق از جمله همپیمانی کردستانی تشکیل دولت شراکت ملی را خواستارند.

انتهای پیام/غ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها