امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84236
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۴۶
تعداد بازدید: 180
حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

حسن بهشتی‌پور کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ارزیابی از گزارش دیروز مدیرکل آژانس درباره برنامه هسته‌ای کشورمان این گزارش را

بسیار مثبت خواند و گفت: مثبت بودن این گزارش از آن جهت است که تاکید می‌کند که توافق 6 بندی ایران و آژانس در تاریخ 20 آبان سال 92 و همچنین توافق 7 بندی ایران و آژانس در تاریخ 20 بهمن سال 92 به خوبی از سوی ایران اجرا شده و این گزارش اقدامات ایران را در خصوص این 13 بند تایید می‌کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: این گزارش هم برای ایران و هم برای آژانس مطلوب است، زیرا می‌تواند گام‌های بعدی را روشن‌تر  و مستحکم‌تر کند.

بهشتی‌پور با تاکید بر اینکه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حقیقت پاسخ منطقی به تعهدات اجرایی ایران در سال گذشته بوده، افزود: گزارش آژانس نشان داد که سوء تفاهمات به ویژه در زمینه مسائل مربوط به چاشنی‌های انفجاری که گفته می‌شد ایران در تسلیحات نظامی‌اش استفاده کرده به کلی از بین رفته که این نکته مهمی در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 محسوب می‌شود، چون دیگر طرف غربی نمی‌تواند بر روی آن مانور خاصی صورت دهد.

وی گفت: پایبندی جمهوری اسلامی ایران بر اجرای صحیح توافقاتش با آژانس در سال گذشته نشان داده که ایران به تعهدات خود عمل کرده و این چیزی است که طرف غربی به ویژه آمریکایی‌ها باید در تحلیل‌های خود آن را بگنجانند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اگر روند مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 همانند مذاکرات ایران و آژانس باشد، ابهامات بر طرف خواهد شد، گفت: اگر آمریکا تحت فشار رژیم صهیونیستی یک سری نکات جدید را به اسم افشاگری در خصوص برنامه هسته‌ای ایران مطرح کند، کل روند مذاکرات هسته‌ای را خراب خواهد کرد و با این کار اصل مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

بهشتی پور افزود: ظریف در سخنان خود به طرف غربی گوشزد کرده بود که نباید آمریکایی‌ها تحت فشار و لابی برخی جریانات قرار گیرند، چون این موضوعی است که می‌تواند روند مذاکرات هسته‌ای را تحت تاثیر خودش قرار دهد.

وی با تاکید بر اینکه طرف غربی به ویژه آمریکایی‌ها باید در این فرصت باقی مانده تا پایان شش ماه بعد از توافقنامه ژنو یعنی تیرماه سال جاری تصمیم جدی خود را برای تعامل با ایران اتخاذ کنند، خاطرنشان کرد:‌ آمریکایی‌ها باید تا تیرماه سال جاری تفاهمات صورت گرفته در توافقنامه ژنو را اجرایی کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان با بیان اینکه طرف غربی و به ویژه آمریکایی‌ها نباید مسائل موشکی و حقوق بشری را در مذاکرات خود با ایران مطرح کنند، چون این امر به هیچ وجه در توافقنامه ژنو نبوده که آنها بخواهند این امر را در آن بگنجانند و این موضوعات باید از گفتارهای مسئولان آمریکایی نیز حذف شود، گفت: حرکت بر اساس نقشه راه که همان توافقنامه ژنو باشد بهترین راه‌حل اساسی حل موضوع هسته‌ای ایران و غرب است و نباید زیاده خواهی از سوی غربی‌ها در این امر صورت گیرد.
انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها