امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84286
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۳
تعداد بازدید: 22
به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: انتخابات ریاست ...

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با وجود تهدیدات امنیتی طالبان با حضور گسترده مردم برگزار شد این حضور بیانگر خواست آنها برای بازگشت به زندگی و تغییر شرایط موجود است و می‌تواند فرصتی تاریخی پیش روی زمامداران افغان قرار دهد تا پیگیری سیاست‌های اعلامی خود محبوبیت نیروهای طالبان را به تدریج کاهش دهند.

اشرف غنی، عبدا... عبدا... و زلمی رسول سه بخت اصلی برای راهیابی به ارگ ریاست جمهوری افغانستان محسوب می‌شوند که در نوشتار حاضر ضمن معرفی این افراد، سیاست‌های اعلامی آنها در حوزه‌های داخلی، خارجی و نگاهشان نسبت به قرارداد امنیتی با آمریکا از نظر خواهند گذشت.

آمریکا، ایران، پاکستان و عربستان به عنوان بازیگران خارجی صاحب نفوذ و دارای منافع مورد توجه این گزارش قرار گرفته‌اند که در انتها با توجه به سیاست ایران در قبال افغانستان در سال‌های اخیر، روند مناسب برای پیگیری سیاست‌های منتج به منافع ملی ایران، در سال‌های آتی پیشنهاد خواهد شد.

نوشتار حاضر با عنایت به تحولات افغانستان سعی در ارائه تحلیل در قبال آینده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و ترسیم شرایط حاکم بر آن دارد، از این رو با تبیین شرایط حاکم بر افغانستان به چالش‌های پیش روی انتخابات می‌پردازد.

نبود آمار دقیق جمعیتی، ناامنی، سیستم انتخاباتی ناطممئن و ... از جمله این چالش‌ها به حساب می‌آیند در مرحله بعد، با معرفی کاندیداهای اصلی، نظرات آنها در قبال سیاست داخلی، سیاست خارجی و توافقنامه امنیتی مورد توجه قرار می‌گیرد با توجه به شرایط موجود در این کشور نقش دولت‌های خارجی از اهمیت بسزایی برخوردار است، در این میان آمریکا، ایران، پاکستان و عربستان مورد توجه این نوشتار قرار گرفتند.

رئیس جمهوری آینده افغانستان با عنایت به معلق ماندن بسیاری از موضوعات در زمان حامد کرزای رئیس جمهوری کنونی می‌تواند مطمح نظر بازیگران داخلی و منطقه‌ای واقع شود.

توجه به راه ترانزیتی نیمروز ـ چابهار و مشارکت در پروژه‌های عمرانی افغانستان می‌تواند سیاست ایران در این کشور را مانا و مثبت نگاه دارد و می‌توان گفت که به سبب وضعیت حساسی که افغانستان درگیر آن است، ایران باید بسیار حساب شده در قبال آن کشور قدم بردارد.

موضوع قرارداد امنیتی، ناسازگاری طالبان، ترسیم عینی منافع عربستان، ترس از تسری ناامنی از پاکستان به افغانستان و ایران همگی مؤلفه‌هایی هستند که سبب می‌شوند دولت جدید ایران نگاه متفاوتی به همسایه شرقی‌اش داشته باشد.

اینکه چه کسی رئیس جمهور افغانستان می‌شود، قطعا مهم است، اما اینکه ایران در افغانستان چه عواملی را منفعت و چه دستاوردی را خطر تعریف می‌کند، اهمیت بیشتری دارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها