امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84287
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۳
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، عبدالرضا رحمانی فضلی ظهر امروز در شورای اداری استان کردستان در سنندج اظهار کرد: یک ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، عبدالرضا رحمانی فضلی ظهر امروز در شورای اداری استان کردستان در سنندج اظهار کرد: یک عقب‌افتادگی تاریخی در کشور از زمان‌های بسیار دور وجود دارد که این امر از رابطه کشور با غرب و اعمال نظر غربی‌ها در برنامه‌ریزی کشور در آن دوران‌ها نشأت گرفته است.

وی افزود: هرچند به صورت اسمی از یکصد سال پیش شاهد اجرای قانون مشروطیت در کشور بودیم اما باز هم قدرت اصلی و نظر دیکتاتوری بر نظام اداری کشور حاکم بوده و علاوه بر این نگاه دیکتاتوری نیز نظام مدیریت و برنامه‌ریزی که در ایران از آن دوران حاکم بوده بر این عقب‌افتادگی افزوده است.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: این ضعف در مدیریت و برنامه‌ریزی پس از انقلاب نیز تداوم داشته است و متأسفانه به جاری تمرکز بر توانمندی‌های مردمی و لحاظ کردن حضور مردم شاهد اختصاص منابع بر اساس جمعیت بوده‌ایم.

رحمانی‌فضلی اظهار داشت: این نگاه موجب شده است که کلان شهرهایی همچون تهران، تبریز، شیراز، مشهد، اصفهان و تبریز روز به روز توسعه یافته‌تر شوند و استان‌های مرزی و دور از مرکز و با جمعیت کمتر از این اعتبارات بهره کمتری ببرند.

وی افزود: متأسفانه نگاه تمرکزگرایانه و مبتنی بر جمعیت در دوران قبل از انقلاب سیاستی را دنبال می‌کرد که کردستان از لحاظ اقتصادی ضعیف نگه‌داشته شود، سیستان و بلوچستان فقرزده باشد، کهکیلویه و بویراحمد ناتوان و ایلام درمانده باشد.

وزیر کشور تصریح کرد: پس از انقلاب مردم این مناطق امیدوار شدند که این ضعف‌ها  در سریع‌ترین زمان ممکن رفع شود اما 8 سال جنگ تحمیلی، چند سال سازندگی و مشکلات اقتصادی کشور این امکان را فراهم نکرد و در کنار این مشکلات نیز عدم اصلاح عملکرد تمرکزگرایانه و مبتنی بر جمعیت در مدیریت و نظارت کارشناسی مانع این امر شد.

رحمانی‌فضلی خاطر نشان کرد: باید به گونه‌ای حرکت کنیم که نظام برنامه‌ریزی کشور به سوی توازن و تعادل پیش رود و باور کنیم که مناطق مختلف ما با دربرگیری چندین استان می‌توانند خود را از لحاظ اقتصادی و سایر حوزه‌ها اداره کنند.

وزیر کشور از توازن و تعادل در برنامه‌ریزی به عنوان محور برنامه ششم توسعه یاد کرد و افزود: امنیت پایدار محور توسعه همه جانبه کشور بوده و باید همه ما نسبت به این مهم توجه ویژه داشته باشیم.

رحمانی‌فضلی خاطر نشان کرد: خوشبختانه هم اکنون در کردستان امنیتی پایدار استوار است و باید مسئولان این استان با فراهم‌کردن زمینه‌های لازم زمینه بالفعل‌کردن توانمندی‌های مرزی، کشاورزی و معادن و گردشگری این استان مستعد را فراهم کنند.

وزیر کشور خود را وزیر معین و پشتیبان استان کردستان معرفی کرد و افزود: طرحی را هم برای معرفی کردن هرکدام از وزرا به عنوان معین و پشتیبان استان‌ها ارائه کرده‌ایم که در صورت تأیید می‌توانند یاری دهنده استانداران و مسئولان استان‌ها به صورت ویژه باشند اما در صورت عدم تأیید این طرح نیز باز هم من معین کردستان خواهم بود.

رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: در بحث خصوصی‌سازی محور فعالیت‌های ما و اولویت ما به بخش خصوصی بوده و از خصوصی‌کردن و واگذاری به بخش دولتی و شرکت‌های وابسته پرهیز خواهیم کرد.

وزیر کشور همچنین از اختصاص بخش‌هایی در بودجه سال جاری در راستای شکوفایی مناطق مرزی با محوریت معافیت‌های مالیاتی، اختصاص ردیف مستقل و اختصاص مابه‌تفاوت درآمدها اشاره کرد.

رحمانی‌فضلی همچنین تصریح کرد: کارگروه ویژه‌ای برای ساماندهی مناطق مرزی کشور در وزارت کشور تشکیل شده و تاکنون 3 جلسه داشته است.

وی افزود: با برنامه‌ریزی منطقه‌ای و تقسیم استان‌ها به مناطق مختلف سعی می‌کنیم زمینه را برای خودکفایی اقتصادی و استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود در این مناطق فراهم کنیم و در این راستا نیز شرکت‌های بزرگ دولتی همچون خاتم‌الانبیا، شستا و دیگر شرکت‌ها را به عنوان پشتیبان و معین چندین استان در یک منطقه تعیین خواهیم کرد.

وزیر کشور در پایان سخنان خود از پیگیری ویژه مشکل فرودگاه سنندج، اختصاص امتیاز بازارچه مرزی باشماق به نقطه‌ای دیگر در استان به دلیل رسمی‌شدن این مرز، جابه‌جایی بازارچه سیف سقز، پیگیری مشکلات مرز سیران‌بند بانه، مین‌روبی 2 هزار هکتار از اراضی باقی‌مانده استان و اختصاص منابع مالی ویژه به شکوفایی بازارچه‌های مرزی کردستان خبر داد.
انتهای پیام/79006/ع40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها