امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84328
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۵
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی در سال جاری از خرداد ماه به شیوه جدید ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی در سال جاری از خرداد ماه به شیوه جدید در استان خراسان شمالی و شهر بجنورد خواهد بود.

دویست و پنجاه و نهمین نمایشگاه کتاب استانی از تاریخ 20 تا 26 خرداد ماه در شهر بجنورد برگزار می‌شود، از این رو با «علی اکبر تورانیان» عضو هیئت مدیره انجمن ناشران دانشگاهی گفت‌وگو کردیم تا نکاتی را در این راستا منعکس کنیم.

تورانیان در گفت‌وگو با فارس درباره برخی مشکلات شیوه جدید نمایشگاه‌های استانی تصریح کرد: سیستم برگزاری نمایشگاه‌های استانی طبق آنچه اعلام شده با تغییراتی همراه است،‌ این نمایشگاه‌ها شبیه به نمایشگاه یادیار مهربان قرار است برگزار شود.

تورانیان به نکاتی اشاره کرد و افزود: باید برای این نمایشگاه به نکاتی توجه کرد که بسیار مهم شمرده می‌شوند، نخست آنکه عنوان شده آثار ناشران در این نمایشگاه‌ها باید با 40 درصد تخفیف ارائه خواهد شد. اما این میزان برای ناشران دانشگاهی قابل قبول نیست، اگر 40 درصد تخفیف را بپذیریم یکی از عوامل گرانی کتاب را تایید کرده‌ایم.

عضو هیئت مدیره انجمن ناشران دانشگاهی با بیان اینکه اگر تخفیف در بخش دانشگاهی را با 40 درصد نهادینه کنیم دوباره با گرانی کتاب مواجه خواهیم شد، افزود: وزارت ارشاد به جای مهار گرانی با این سیاست بیشتر صحه برگرانی کتاب خواهد گذاشت. البته با اصل برگزاری نمایشگاه استانی مخالفتی وجود ندارد، اما درصد تخفیف مهم است.

تورانیان با بیان اینکه این مهم می‌تواند اثرات سوئی را در صنعت نشر داشته باشد، تاکید کرد: رهبر انقلاب همواره بر ارزان شدن کتاب تاکید داشته‌ و دارند اما سیاست اتخاذ شده با تخفیف 40 درصد مسیر گرانی کتاب را هموار می‌کند.

این عضو تشکل نشر در حوزه دانشگاهی ضمن بیان اینکه برای حوزه نشر نیازمند توجه ویژه هستیم به نکته قابل اهمیت دوم اشاره کرد و گفت: نکته دیگر اینکه عنوان شده برای حضور در نمایشگاه استانی باید کتاب‌های منتشر شده سال 90 به این سو در نمایشگاه ارائه شود. اما این مهم با سیستم خراب تولید کشور منافات دارد.

وی در توضیح بیشتر ابراز داشت:  سیستم توزیع در کشور ما مناسب نیست و کتاب‌ها به همه نقاط کشور نمی‌رود از این رو با محدود کردن سال ارائه کتاب بیشتر به مشکل توزیع و در دسترس بودن کتاب دامن زده‌ایم.

تورانیان با اشاره به اینکه در این صورت میزان فروش ناشر و آثار را محدود کرده‌ایم افزود: با برگزاری هر نمایشگاه استانی بسیاری از علاقه‌مندان مدعی هستند که کتاب را به سهولت در اختیار گرفته‌اند اما در صورت محدود کردن آثار دسترسی کتاب هم اندک می‌شود. این محدودیت به معنای حمایت از ناشر نیست نمایشگاه‌های استانی باید محملی برای ورود همه آثار باشد.

وی عنوان کرد: با توجه به عدم حرفه‌ای بودن سیستم توزیع و عدم شناساندن آثار به مخاطب، با این رویکرد مردم از آثار و دسترسی محروم می‌شوند، این مسیر نشان می‌دهد حرکت به نفع مردم و ناشر نیست.

وی در خاتمه سخنان خود به فراهم کردن شرایط از سوی ارشاد و مهیا کردن مکان برگزاری نمایشگاه اشاره و بیان داشت: سال گذشته ما برای برگزاری نمایشگاه تخصصی کتب دانشگاهی برای مکان با مبالغ هنگفت 300 میلیون تومان برای یک هفته مواجه شدیم از این رو نتوانستیم نمایشگاه را برپا کنیم.

عضو هیئت مدیره انجمن ناشران دانشگاهی تا سال گذشته تخفیف ارائه شده از سوی ناشر 20 درصد و از سوی ارشاد هم 20 درصد بود اما امسال تمام 40 درصد بر عهده ناشر نهاده شده است،‌ امیدواریم تجدید نظری در این راستا صورت بگیرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها