امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۴:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84342
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۵
تعداد بازدید: 20
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: فلسطین را لولای سه قاره می‌خوانند اما از یک بعد دیگر لولای سه دین ابراهیمی اسلام، ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ـ سجاد اسلامیان: فلسطین را لولای سه قاره می‌خوانند اما از یک بعد دیگر لولای سه دین ابراهیمی اسلام، مسیحیت و یهودیت است و در طول تاریخ بشریت این سرزمین شاهد نبرد ادیان مختلف بوده است.

این روزها اما بار دیگر توجه‌ها به تقابل ادیان مختلف در این سرزمین جلب شده است و بهانه آن سفر پاپ فرانسیس اول به فلسطین اشغالی است.

پاپ در سفری که از امروز آغاز می‌شود و بهانه آن ادای مراسم حج مسیحی در بیت‌المقدس است، به اردن و سرزمین‌های اشغالی می‌رود و با مقامات رسمی اردنی، صهیونیستی و فلسطینی و مقامات کلیسایی در این سرزمین دیدار کند.

اما سفر پاپ به این سرزمین بی‌حاشیه نبوده است؛ حاشیه‌هایی که از تنش بین مسلمانان و مسیحیان و مسیحیان و یهودیان پرده برمی‌دارد.

نقطه اول از این باب، انتقاد گسترده یهودیان و خاخام‌های اسرائیلی به حضور پاپ در سرزمین‌های اشغالی است به‌ویژه اینکه کابینه صهیونیستی برای خوشایند پاپ تصمیم گرفت مواد درسی از دو رهبر واتیکان را به مواد درسی آموزشی این کشور بیافزاید.

* انتقادات به همراهی رهبر مارونیان لبنان با پاپ:این تایید مشروعیت اسرائیل است

نقطه دوم اما انتقاد گسترده در لبنان به همراهی «مار بشاره الراعی» رهبر مسیحیان مارونی این کشور با پاپ فرانسیس اول حکایت دارد.

در طول یکی دو هفته گذشته مقالات متعددی در نشریات لبنانی منتشر شده است که تلاش کرده‌اند نظر خود درباره این سفر را با رهبر مارونیان لبنان در میان بگذارند.

نکته مهم در همراهی «مار بشاره الراعی» با پاپ فرانسیس اول این است که سفر وی به سرزمین‌های اشغالی عملا نخستین دیدار رسمی یک مقام دینی و روحانی لبنانی از اسرائیل است و منتقدان معتقدند این سفر به نوعی موجب مشروعیت دادن به موجودیت اسرائیل است.

البته مقامات کلیسای مارونی لبنان عنوان می‌کنند که سفر رهبر این فرقه مسیحی به اسرائیل تنها برای استقبال از پاپ و تفقد هم‌مسلکان این فرقه در سرزمین‌های اشغالی است و رهبر مارونیان هیچ دیداری با مقامات رسمی اسرائیلی نخواهد داشت و حتی برخی رسانه‌ها عنوان کرده‌اند واتیکان «مار بشاره الراعی» را از حضور در پروتکل‌های تشریفات دیدار پاپ مستثنی کرده است.

اما این در حالی است که تا پیش از این رهبران مسیحی شرق سفر به بیت‌المقدس در سایه اشغالگری رژیم صهیونیستی را تحریم کرده بودند که از جمله آنها «پاپ شنوده سوم» رهبر سابق قبطی‌های مصر است که چند سال پیش تابعان کلیسای خود را از سفر به سرزمین‌های اشغالی در سایه اشغالگران منع کرده بود.

حتی رهبران سابق مارونی لبنان در سفرهای پاپ ژان پل دوم و پاپ بندیکت شانزدهم به سرزمین‌های اشغالی چنین اقدامی نکرده و بر تحریم سفر به سرزمین‌های اشغالی تاکید کرده بودند.

* بنا بر آمار صهیونیست‌ها بیش از نیمی از ادیبان ضدصهیونیست عرب از میان مسیحیان بوده‌اند

رسانه‌های متعددی نیز به نبرد مسیحیان شرق پا به پای مسلمانان علیه رژیم صهیونیستی سخن گفته‌اند و علاوه بر اشاره به  انتقادات مخفی کشیش‌های مارونی به «مار بشاره الراعی» نوشته‌اند: بنا بر آمار صهیونیست‌ها بیش از نیمی از ادیبان ضدصهیونیست عرب از میان مسیحیان بوده‌اند.

پیر ابی‌صعب یکی از مهمترین نویسنده‌های رسانه‌های لبنانی در روزنامه الاخبار است که در مقاله خود خطاب به رهبر مارونیان لبنان با اشاره به همزمانی سفر وی با 25 می سالگرد آزادسازی جنوب لبنان به دست رزمندگان حزب‌الله می‌نویسد: این روزها مسیحیان شرق فشارها و مشکلات بسیاری دارند ... الراعی از رهبران اساسی و روحانی در لبنان است؛ کشوری که در آن دین و سیاست در هم‌آمیخته است نمی‌توان وی را تنها یک چهره دینی دانست که به بیت‌المقدس می‌رود.

وی افزوده است: وقتی «مار بشاره الراعی» با آگاهی و موافقت اشغالگران به اسرائلی می‌رود خطای بزرگی انجام می‌دهد که رهبران مارونی از زمان استقلال لبنان انجام نداده‌اند.

ابی‌صعب سپس سوالات متعددی پرسیده است که آیا رهبر مارونیان لبنان با سربازان «آنتوان لحد» که فرماندهی «ارتش مسیحیان جنوب لبنان» را برعهده داشت و در مقابل مقاومت می‌جنگید دیدار خواهد کرد؟ چه پاسخی می‌توان به هنرمندان لبنانی داد که در اسرائیل اقدام به ساخت فیلم کردند و مورد انتقاد و تحریم قرار گرفتند.

مروان عبدالعال از اعضای دفتر سیاسی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین نیز با بیان اینکه رژیم صهیونیستی به دنبال اخراج مسیحیان از سرزمین‌های اشغالی است، از پاپ و رهبر مارونی‌ها خواسته است که به فریادهای مسیحیان فلسطین که در رنج و عذاب اشغال به‌سر می‌برند گوش فرادهند.

* مدیریت حزب‌الله بر اختلافات اسلامی _ مسیحی در آستانه سفر رهبر مارونیان لبنان به اسرائیل

در همین بین گروه‌های اسلامی در لبنان به انحاء مختلف تحفظ خود بر این سفر را اعلام کرده‌اند؛ شیخ جعفر فضل‌الله از دارالافتاء جعفری لبنان با اعلام تحفظ این مرکز می‌گوید:  نمی‌توان این دیدار را با حذف پروتکل‌های تشریفات برای «مار بشاره الراعی» بی‌اهمیت ساخت چراکه اسرائیل به هر نحو تلاش می‌کند تا از این دیدار سوء استفاده کند.

اما مهمترین جریان اسلامی که موضعش در این باره می‌توانست موثر باشد برای جلوگیری از تنش بین مسلمانان و مسیحیان اقدام رسمی و بیانیه رسمی صادر نکرد.

این جریان مهم اسلامی در لبنان همان حزب‌الله است که تا مدت‌ها از طرق مختلف و رایزنی‌های متعدد غیررسمی و غیرعلنی تلاش کرد از سفر رهبر مارونیان لبنان به سرزمین‌های اشغالی ممانعت به عمل آورد.

نهایتا با توجه به اصرار رهبر مارونیان لبنان بر این سفر حزب‌الله تصمیم گرفت تا تیمی بلندپایه را به دیدار رهبر مارونیان بفرستند تا موضع حزب را به وی منتقل کرد.

ریاست این تیم را «ابراهیم امین السید» رئیس شورای سیاسی حزب‌الله لبنان بر عهده داشت و پس از دیدار تنها به این نکته اشاره کرد که این دیدار دارای عواقب منفی است اما حزب‌الله انتقادات به این سفر پیش از انجام آن را صلاح ندانست.

روزنامه الاخبار نیز به نقل از منابع خود در حزب‌الله لبنان عنوان کرد که «حزب‌الله می‌داند که رهبر مسیحیان مارونی لبنان قصد طبیعی‌سازی روابط با اسرائیل را ندارد اما با توجه به مخالفت ابتدایی حزب‌الله، می‌داند که اسرائیل از این دیدار سوء استفاده کرده و تلاش می‌کند بین مردم تفرقه اندازد.

* آیا مسیحیان شرق برای عبور از بحران، در همراهی با واتیکان اسرائیل را به رسمیت می‌شناسند

به گزارش فارس، سفر «مار بشاره الراعی» و مدیریت حزب‌الله لبنان برای جلوگیری از تبدیل شدن این سفر به یک بحران دینی و سیاسی می‌تواند قابل الگوبرداری باشد.

بر پایه این گزارش البته باید دقت داشت که در کنار هم قرار گرفتن چند نکته سفر رهبر مارونیان به سرزمین‌های اشغالی را معنادار می‌کند.

وقتی بدانیم مسیحیان شرق از سوی دو جریان تکفیری و صهیونیستی مورد تهدید دائمی هستند و واتیکان ماموریت هدایت مسیحیان شرق در اوضاع آشفته خاورمیانه را به رهبر مارونیان داده و بارها از کوچانده شدن این مسیحیان ابراز نگرانی کرده این سفر معنای خاصی می‌تواند داشته باشد.

اگر مفروض بداریم سیاست واتیکان نسبت به خاورمیانه حمایت از بقای رژیم صهیونیستی در کنار بقای مسیحیان شرق در سرزمین‌های تاریخی خود باشد باید تهدیدات علیه مسیحیان شرق از مبداء این تهدیدات یعنی اسرائیل حل و فصل شود؛ چه اینکه رهبران مارونیان لبنان تاسف خود را از اینکه این طرح توسط اسرائیلی‌ها و صهیونیست‌ها کلید خورده پنهان نکرده است و در جلسات خود به این مطلب اشاره کرده است که اسرائیل این طرح را با کوچاندن مسیحیان ساکن بیت‌لحم مهد عیسی مسیح(ع) آغاز کرد.

بر پایه این گزارش باید منتظر بود و دید که سفر پاپ به اسرائیل و همراهی «مار بشاره الراعی» چه آثاری بر وضعیت مسیحیان شرق و مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی خواهد داشت؛ و آیا مسیحیان شرق برای عبور از بحران این روزهای خاورمیانه، در همراهی با واتیکان اسرائیل را به رسمیت می‌شناسند؟

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها