امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84399
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۵
تعداد بازدید: 185
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس در همایش ایثار ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس در همایش ایثار که به مناسبت بزرگداشت سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد برگزار شد، ضمن اشاره به نقش مهم و کلیدی مردم در دفاع مقدس، گفت: در زمان دفاع مقدس عده‌ای پشتیبانی می‌کردند، عده‌ای می‌ساختند و عده‌ای هم می‌جنگیدند و دفاع مقدس حاصل همکاری همه مردم بود و ما باید نقش مردم را در دفاع مقدس ببینیم و دفاع مقدس را نباید به یک عده خاص اختصاص دهیم زیرا همه در دفاع مقدس مشارکت داشتند.

سردار کارگر با گرامیداشت یاد و خاطره امام (ره) و همه مسئولانی که در دفاع مقدس تلاش کردند، اضافه کرد: عملیات بیت‌المقدس چند وقت بعد از عملیات فتح‌المبین شروع شد و دشمن بعثی با توجه به اطلاعاتی که داشت نتوانست این تحلیل را داشته باشد که رزمندگان ما چگونه توانستند در یک زمان کم چنین عملیاتی را انجام دهند.

وی تاکید کرد: عملیات بیت‌المقدس ویژگی‌های خاصی داشت و در این عملیات همه از جمله ارتش، سپاه، بسیج و... نقش داشتند و باید یاد کسانی را هم که قبل از اشغال خرمشهر مقاومت کردند گرامی داشت.

کارگر ادامه داد: عملیات بیت‌المقدس از 10 اردیبهشت شروع شد و در سوم خرداد ساعت 11 صبح نیروهای ایرانی وارد خرمشهر شدند.

وی خاطرنشان کرد: در دفاع مقدس سه اصل عقلانیت، معنویت و حماسه به ما کمک کرد که تدبیر و عقلانیت در آن زمان بسیار مسئله مهمی بود.

وی به همکاری مشترک ارتش و سپاه در زمان دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: در آن زمان چندین قرارگاه به صورت مشترک با فرماندهی افرادی از سپاه و ارتش اداره می‌شدند و همه برای دفاع در کنار هم تلاش می‌کردند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس ادامه داد: با تلاش رزمندگان در عملیات آزادسازی خرمشهر توانستیم در 24 روز عملیات بی‌امان در یک منطقه که 6 هزار کیلومتر مربع وسعت داشت به پیروزی دست پیدا کنیم.

کارگر اظهار داشت: ارتش عراق در زمان حمله به ایران 300 هواپیما داشت که 238 هواپیمای آن منهدم شد ولی موجودی آنها در پایان جنگ 610 هواپیما بود و این نشان می‌دهد که دنیا چگونه و چقدر به عراق کمک کرده است.

وی به آمارهای دیگری از تجهیزات عراق در زمان جنگ با ایران و اضافه شدن این تجهیزات به کمک کشورهای دیگر اشاره کرد و افزود: اینها نشان‌دهنده این است که تمام دنیا جمع شده بودند تا بتوانند انقلاب اسلامی را شکست دهند و هدف آنها فقط موضوع خاک ایران نبود.

وی تصریح کرد: وزیر دفاع وقت آمریکا به طور رسمی اعلام کرد که پیروزی ایران در مقابل عراق به نفع آمریکا نخواهد بود و بعد از عملیات بیت‌المقدس دنیا باور کرد که جمهوری اسلامی ایران توانمند است.

وی تاکید کرد: ایمان، توکل، روحیه و انگیزه مکتبی رزمندگان اسلام متاثر از نفوذ معنوی امام راحل، تفاهم و همدلی فرماندهان و رزمندگان، طرح‌ریزی دقیق و مدبرانه عملیات و در نتیجه غافلگیری دشمن از آثاری بود که ما بعد از عملیات بیت‌المقدس به آن دست یافتیم.

رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس افزود: در فتح خرمشهر عنایت خدا و تدبیری که در عملیات وجود داشت و به کارگیری مناسب توان و کمک همه‌جانبه مردم  بسیار تاثیر داشت و اگر در آن زمان دقت نمی‌کردیم ممکن بود نتیجه برعکس شود.

سردار کارگر یادآور شد: فتح خرمشهر از جهت فرهنگی، اجتماعی و امنیتی مورد رضایت همه مردم بود و موجب تقویت، خودباوری و انسجام ملی و ارتقای امنیت ملی شد و در بیت‌المقدس بود که ما باور کردیم که می‌توانیم.

وی به نام‌گذاری سال 93 توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: ما اگر بخواهیم تبلور این نام را ببینیم می‌توانیم در دفاع مقدس آن را مشاهده کنیم.

سردار کارگر تصریح کرد: پیروزی نظامی ما در عملیات بیت‌المقدس موجب ظهور قدرت نظامی، دفاعی و سیاسی جمهوری اسلامی در جهان شد.

وی اظهار داشت: اولین کسی که عنوان دفاع مقدس را به زبان آورد حضرت امام بود و امام فرمودند که فتح خرمشهر فتح ارزش‌ها است.

کارگر خاطرنشان کرد: دفاع مقدس متعلق به همه است و همه سلیقه‌های سیاسی و همه سنین در آن حضور داشته‌اند.

وی تاکید کرد: زنان و روحانیت نیز نقش بسیار عمده‌ای در دفاع مقدس داشتند و اگر ایستادگی‌ها و تلاش‌های زنان در آن زمان بیشتر از مردان نباشد کمتر هم نیست.

کارگر اضافه کرد: در عملیات بیت‌المقدس هزاران شهید تقدیم به جمهوری اسلامی ایران شد و این عملیات از هر نظر یک دفاع جانانه بود و در آن بیش از 5300 کیلومتر مربع از خاک ما آزاد شد.

وی ضمن اشاره به سخنان امام راحل و رهبر معظم انقلاب در رابطه با فتح خرمشهر و دفاع مقدس گفت: بعضی از افراد می‌گویند که جوانان دفاع مقدس را فراموش کرده‌اند و به آن اهمیت نمی‌دهند در صورتی که اینگونه نیست.

سردار کارگر یادآور شد: در اوایل دهه 80، 400 هزارنفر برای زیارت اماکن دفاع مقدس عازم می‌شدند ولی در سال 92 طبق آمارهایی که گرفتیم بیش از 4 میلیون نفر از این اماکن بازدید داشتند که 50 درصد از آنها برای اولین بار به این مناطق سفر کردند و 78 درصد آنها جوانان بین 15 تا 30 سال بودند.

وی تاکید کرد: اگر دفاع مقدس را آنطور که هست به مردم نشان دهیم مردم اشتیاق خواهند داشت و ما نباید دفاع مقدس را وارد سلیقه‌ها و دسته‌بندی‌های سیاسی کنیم زیرا دفاع مقدس متعلق به همه است.

سردار کارگر تاکید کرد: یکی از دستاوردهای عظیم دفاع مقدس ایجاد روحیه تفکر بسیجی است و این تفکر باعث پیشرفت در کشور و سپاه شده است واین روحیه متعلق به همه مردم است و باید از همه آنها تشکر کرد.

وی خاطرنشان کرد: تمام کسانی که در حوزه دفاع مقدس فعالیت می‌کنند باید به اصل دفاع مقدس که شامل ایثار، از خودگذشتگی، مقاومت و ... است، بپردازند و زمانی که ما این اصول را به دور از دروغ، تهمت و ... رعایت کنیم به پیروزی خواهیم رسید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها