امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۷:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84458
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۵۶
تعداد بازدید: 24
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با پایان مدت تبلیغات انتخاباتی و آغاز زمان سکوت، همگان چشم انتظار برگزاری انتخابات آینده ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با پایان مدت تبلیغات انتخاباتی و آغاز زمان سکوت، همگان چشم انتظار برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری مصر در روزهای 26 و 27 ماه مه آینده (5 و 6خرداد) می باشند.   ناظران معتقدند که شانس حمدین صباحی در مقابل عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مستعفی مصر بسیار اندک است. صف بندی جریان ها، احزاب و گروه های سیاسی و دینی مصر در حمایت از دو نامزد انتخابات آینده ریاست جمهوری مصر نیز حکایت از سنگینی وزنه السیسی در برابر دیگر رقیب خود یعنی حمدین صباحی دارد؛ در حال حاضر، اکثریت قریب به اتفاق جامعه قبطی‌ها(مسیحیان)، صوفی‌ها، اشراف (سادات)، برخی از جریان‌های لیبرال، چپگرا، جریان سلفی الدعوه و شاخه سیاسی آن حزب النور و همچنین بخشی از جریان ناصری حامی عبدالفتاح السیسی هستند و حمایت خود را از او در صحنه های مختلف از جمله در جریان همه‌پرسی قانون اساسی و دیگر صحنه ها نشان دادند و انتظار می رود در روند انتخابات آینده نیز در کنار السیسی قرار گیرند. در حوزه احزاب نیز اکثریت قریب به اتفاق احزاب لیبرال و سکولار مصری به خصوص احزاب تاسیس شده از بقایای حزب منحله ملی همچون حزب «المحافظین»، «حزب الحرکة الوطنیة»، «حزب المصریین الأحرار» و حتی حزب «الموتمر» و همچنین احزاب اپوزسیون دوره رژیم مبارک همچون حزب لیبرال «الوفد» و «التجمع» حامی وزیر سابق دفاع مصر در انتخابات آینده هستند. جدای از این ها،‌ عبدالفتاح السیسی از حمایت محافل رسمی مصر در داخل نهادهای دولتی هم برخوردار است. به هر حال او بخشی از دولت فعلی مصر است و این یک مسأله طبیعی می باشد اگر چه اعلام نشده است. اکنون بر کسی پوشیده نیست که رسانه های رسمی و خصوصی مصر پیوسته طی این مدت و حتی قبل از اعلام کاندیداتوری‌ السیسی از او حمایت کرده و تصویر خوب و درخشانی از او در میان مردم ایجاد کردند و از او به عنوان ناجی و رهایی بخش مصر از مشکلات و بحران های اقتصادی و امنیتی یاد نمودند.

در این میان حامی و پشتیبان اصلی وزیر سابق دفاع مصر، عناصر بر جای مانده از نظام مبارک هستند. آنها از قدرت تشکیلاتی و تجربیات بالایی برخوردارند و تجربه آنها برآمده از سی سال ریاست بر فضای سیاسی مصر است و قدرت این جریان در حمایت آنها از احمد شفیق مشخص شد که موفق شدند وی را در انتخابات 2012 در مقام دوم پس از مرسی قرار دهند. در حال حاضر همان گروه، حمایت خود را از السیسی اعلام کرده‌اند و تمامی ابزارها و برگه های تحت اختیار خود از جمله ابزار مالی را برای افزایش آرای عبدالفتاح السیسی به کار گرفته اند.

علاوه بر این با توجه به همه پرسی قانون اساسی سال 2014 و مشارکت گسترده جامعه زنان در این همه پرسی انتظار می رود جامعه زنان مصر نیز در ضمن مشارکت گسترده در صحنه انتخابات آینده ریاست جمهوری مصر به نفع السیسی رای دهند. بخشی از مردم مصر نیز که به هیچ گروه سیاسی وابسته نیستند، برایشان فرقی نمی کند چه کسی رئیس جمهور شود فقط کسی باشد که امنیت و ثبات ایجاد کند و کشور را از این بحران اقتصادی کوبنده نجات دهد. لذا آنها شخص عبدالفتاح السیسی را به عنوان ناجی آینده مصر از بحران های اقتصادی می‌دانند و معتقدند که او می‌تواند امنیت و ثبات را به کشور برگرداند مضافاً بر اینکه آنها متوجه میزان حمایت کشورهای حاشیه خلیج فارس از وی هستند. این کمکها و حمایتها به شکل کمکهای مالی عظیمی است که از 30 ژوئن روانه مصر شده‌اند. به همین ترتیب آنها پیش بینی می‌کنند که در صورت پیروزی السیسی این کمکها ادامه پیدا می‌کنند و باعث بهبود اوضاع اقتصادی و در نهایت بهبود وضعیت معیشت مردم می شوند. شایان ذکر است، عربستان سعودی طی روزهای اخیر، استمرار کمک های مالی خود به مصر را منوط به پیروزی عبدالفتاح السیسی در انتخابات آینده دانسته است.
در سوی مقابل، «حمدین صباحی» رهبر جریان مردمی و تنها رقیب وزیر سابق دفاع مصر سعی‌ می‌کند با طرح شعار های مبتنی بر عدالت اجتماعی، نظر گروههای منزوی شده را جلب کند. برنامه‌های او سه رکن اصلی دارد؛ شامل توسعه اقتصادی و تحقق عدالت اجتماعی و آزادی که درنظام دموکراتیک تحقق می‌یابد و کرامتی که توسط استقلال ملی حمایت می‌شود. علاوه بر اینها 16 طرح توسعه ای دیگر را هم در نظر گرفته است که همگی به نفع اقشار کم درآمد و بیکاران و توسعه متعادل تمام مناطق محروم مثل استان های الصعید است.

نکته قابل توجه این است که رقیب او یعنی عبدالفتاح السیسی هم در تبلیغات خود دقیقاً به همین اهداف اشاره می‌کند از جمله آزادی توسعه و عدالت اجتماعی و این همان مضامین و خطوط کلی است که نامزدان ریاست جمهوری انتخابات 2012 نیز به عنوان برنامه های خود دنبال می کردند. البته مردم مصر بیش از آنکه به اعتبار و احتمال اجرای این شعارها امید داشته باشند، آنها را کلامی پوچ و توخالی می‌دانند.

محبوبیت واقعی حمدین صباحی در میان جریان ناصری، اردوگاه انقلابیون و بخشی از جامعه جوانان و محافل لیبرال ها شامل حزب الدستور، احزاب الکرامه و الوفاق القومی و المؤتمر العام و ائتلاف مردمی سوسیالیست متمرکز شده است که مخالف بازگشت ارتش به قدرت هستند. آنها معتقد هستند که وقت آن رسیده است که یک شخص مدنی بدون سوابق نظامی بر مصر حکومت کند. حمدین صباحی نیز به طور غیرمستقیم به همین نکته اشاره می‌کند. وی در برنامه تبلیغاتی خود این شعار را در دستور کار قرار داده است که «انقلاب نکرده‌ایم که نظام قبلی برگردد» و منظورش این است که عناصر بر جای مانده از نظام حسنی مبارک از هواداران جدی عبدالفتاح السیسی هستند و همین امر برخی را بر آن داشته که تصور کنند السیسی به محض رسیدن به کرسی ریاست جمهوری برای جلب رضایت آنها تلاش خواهد کرد. با این حال مشکل واقعی حمدین صباحی با پایگاه جریان ناصری است که در شرایط کنوین دچار نوعی انشقاق و دودستگی شده است؛ بخشی از این پایگاه چشم به پیشینه و شخصیت کاریزماتیک نظامی السیسی دارند و او را ادامه دهنده راه رهبر خود جمال عبدالناصر می‌دانند در حالی که حمدین صباحی از چنین امتیازی برخوردار نیست و از سوی دیگر بخش عمده جریان ناصری خود را حامی حمدین و رئیس جمهور مدنی می دانند.

بارزترین حمایتی که از السیسی شده است حمایت عبدالحکیم، فرزند جمال عبدالناصر رئیس جمهور و رهبر فقید مصر است؛ وی در انتخابات گذشته در کنار حمدین صباحی قرار داشت و همواره از او حمایت و پشتیبانی می کرد اما در حال حاضر به حامی السیسی تبدیل شده است. البته از سوی دیگر، برخی از رهبران این جریان مثل سید عبدالغنی و به طور کلی جریان ناصریسم در برخی از استانها مثل قنا هم از صباحی اعلام حمایت کرده اند. بنابراین السیسی و حمدین صباحی در برخی پایگاههای مردمی واقعی و آرا با هم مشترک هستند.

از سوی دیگر جریان مردمی نیز که به عنوان اصلی ترین حامی و پشتیبانی حمدین صباحی قلمداد می شود، به دو دسته موافق و مخالف کاندیداتوری او تقسیم شده است؛ مخالفان معتقدند که در صورت کاندید شدن السیسی او نمی‌بایست کاندید می‌شد و واکنش برخی از آنها به اعلام کاندیداتوری حمدین به طور ناگهانی و بدون توافق با رهبران و برخی پایگاههای مردمی و حزبی بسیار خشمگینانه بود و کار به جایی رسید که برخی از آنها انصراف داده و به حمایت از السیسی پرداختند و در رأس آنها خالد یوسف دوست صمیمی حمدین و یک کارگردان سینمایی بود که اکنون به یکی از مشاوران ستاد تبلیغاتی السیسی تبدیل شده است.

همین وضعیت درباره انقلابیون 25 ژانویه هم صدق می کند زیرا آنها هم به دو گروه تقسیم شده اند. گروه اول معتقدند انقلاب 30 ژوئن به منزله تکمیل و تصحیح انقلاب 25 ژانویه بود. آنها از السیسی به عنوان سمبل و رهبر این انقلاب یاد می کنند. این در حالی است که دسته دوم شامل گروههای مختلفی هستند که بارزترین انها جنبش جوانان 6 آوریل است. اکنون برخی رهبران برجسته این جنبش به خاطر اعتراض به قانون ساماندهی تظاهرات در زندان به سر می‌برند. این گروه معتقدند که به قدرت رسیدن السیسی به معنای بازگشت حکومت پلیسی است چون او از مدتها قبل فضای سیاسی را تحت کنترل خود داشته است. این گروه صراحتاً مخالفت خود را با کاندیداتوری او اعلام کردند. انتظار می رود آرای آنها به رهبر جریان مردمی اختصاص یابد. البته این نکته را باید خاطر نشان ساخت که در حال حاضر غالب جامعه جوانان مصر مخالف نظامیان و شخص السیسی هستند و بخش عمده آنها از تحریم انتخابات آینده خبر داده اند و اگر زمینه و بستر برای حضور آنها در انتخابات فراهم شود،‌ به طور قطع کفه حمدین صباحی در بین جوانان مصر به مراتب سنگینتر از السیسی خواهد بود به خصوص با توجه به اینکه حمدین خود را نامزد برخاسته از بطن انقلاب 25ژانویه معرفی کرده است.

به طور کلی همانطور که گفته شد، صف بندی احزاب، جریان ها، گروه ها، و نهادهای سیاسی، اجتماعی، حقوقی، دینی و نظامی مصر حکایت از سنگینی وزنه عبدالفتاح السیسی در برابر حمدین صباحی دارد اما یک عنصر و شاخص اصلی که همواره در انتخابات گذشته مصر به عنوان رقیب اصلی و حتی برتر در برابر نهاد نظامی و نامزد وابسته به آن قد عَلَم کرده است، جنبش اخوان المسلمین است. در حقیقت سابقه انتخابات در مصر نشان می دهد که هیچ نامزدی بدون حمایت جنبش اخوان و جامعه اسلامگرا نمی‌تواند در برابر نامزد تحت الحمایه نهاد نظامی قد عَلَم کند. در شرایط کنونی وضعیت آرای اخوان طبق آخرین بیانیه های صادره از سوی این جنبش حکایت از تحریم انتخابات دارد و همین مساله در پیروزی قطعی نامزد وابسته به نهاد نظامی در مصر نقش بسزایی را ایفاء‌خواهد کرد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که تحریم انتخابات از سوی جنبش اخوان و اکثریت قریب به اتفاق جامعه جوانان در مصر، به منزله کاهش درصد مشارکت در این انتخابات خواهد بود و همین امر مشروعیت انتخابات را به نوعی زیر سوال خواهد برد.
 
مهدی مهدوی
  انتهای پیام/ی
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها