امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84475
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۱
تعداد بازدید: 35
  به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی فارس، ولی‌الله افخمی راد صبح امروز در نخستین جشنواره انتخاب و معرفی برترین ایده‌های صادراتی دانش بنیان به اهمیت ...

  به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی فارس، ولی‌الله افخمی راد صبح امروز در نخستین جشنواره انتخاب و معرفی برترین ایده‌های صادراتی دانش بنیان به اهمیت اقتصاد دانش‌ بنیان در سند چشم‌انداز اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی همان اقتصاد دانش بنیان است و با توجه به تحقیق و توسعه به ایجاد فضایی برای پرورش اندیشه‌های مبتکرانه و ایجاد دستاوردهایی در این زمینه می‌توانیم حرکت کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه اقتصاد کلان کشور متاثر از شرایط سیاسی است، افزود: تا عزمی برای تغییر سیاستهای کلان وجود نداشته باشد نمی‌توان به استفاده از اقتصاد دانش‌بنیان رسید.

افخمی راد، ایجاد زیرساختهای مناسب، سریع و ارزان جهت اشاعه فن‌آوری را راهی برای رسیدن به نقطه مطلوب در اقتصاد دانش‌بنیان دانست و افزود: ایجاد ساز و کارهای کارآمد برای حمایت از مالکیت‌های معنوی، ساماندهی نظام‌های ملی نوآوری جهت تبادل سریع و آسان نوآوری‌ها، اصلاح فضای کسب و کار و سوق دادن آن به سمت دانش‌ محور بودن می‌تواند دراین راه موثر باشد.

به اعتقاد این مسئول در سازمان توسعه تجارت، افزایش نسبت هزینه‌های واقعی تحقیق و توسعه در رشد ناخالص داخلی، اتصال واقعی و واقعی بخش تولید م‌تواند به اقتصاد دانش‌بنیان کمک کند.

افخمی راد تصریح کرد: در سال گذشته صادرات کالاهای دانش بنیان چیزی حدود 3 میلیارد دلار بوده که این رقم نسبت به آنچه که در سند چشم‌انداز و برنامه پنجم توسعه آمده چیزی نیست و باید این رقم را به 20 درصد صادرات غیرنفتی ارتقاء دهیم.

وی اتخاذ سیاستهای مناسب و افزایش فعالیتها در بخش‌های مختلف را در رسیدن به این رقم موثر دانست و گفت: در مجامع مختلف گفته می‌شود که کشور ما در تولید علم جایگاه خوبی دارد و حتی در رده کشورهای توسعه یافته در این زمینه قرار گرفته اما باید دید تاثیر این تولید علم در ارتباط با جنبه‌های مختلف زندگی اجتماعی مردم، تولید و صنعت چقدر است.

افخمی راد ادامه داد: اعداد و ارقامی که در عملکرد اقتصادی ما ارائه می‌شود فاصله طولانی با بخش تولید علم ودانش که از جامعه جوان ما بیرون می‌آید دارد که باید دید دلیل این گسست کجاست.

رئیس سازمان توسعه تجارت به این نکته اشاره کرد که تا زمانی که با مقوله اقتصادی، علمی برخورد نشود و تا زمانی که صاحبان علم جایگاه و منزلت پیدا نکنند، تمام این کارها بیهوده خواهد بود و به جای برگزاری همایش و کلاسهای آموزشی باید از دولت و مسئولان بخواهیم با اتخاذ سیاستهای مبتنی بر علم و عقلانیت به این مسئله برسند.

وی تصریح کرد: مادامی که در سیاستهای اقتصادی کشور ثبات وجود نداشته باشد و از تجارب غیرعلمی دنیا بخواهیم استفاده کنیم طبیعی است که فعالیتهای دانش بنیان اولویت پیدا نخواهند کرد.

به گزارش فارس، نخستین جشنواره انتخاب و معرفی برترین ایده‌های صادراتی دانش بنیان صبح امروز به همت سازمان توسعه تجارت با حضور صادر کنندگان برتر دانش بنیان در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها