امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84500
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۱
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، سی و نهمین جلسه علنی چهارمین شورای اسلامی شهر اصفهان ظهر امروز در حالی به پایان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، سی و نهمین جلسه علنی چهارمین شورای اسلامی شهر اصفهان ظهر امروز در حالی به پایان رسید که از روزهای قبل طرح سئوال از شهردار به موضوع پر تب و تاب این جلسه تبدیل شده بود، به نحوی که برخی با پیگیری از اصحاب رسانه خواستار نتیجه و طرح سئوال از شهردار شدند که البته خواندن حواشی و اتفاقات این جلسه خالی از لطف نیست.

در سی و هشتمین جلسه علنی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان بود که به درخواست یکی از اعضای شورا طرح سئوال از شهردار اصفهان برای نخستین بار و بعد از حدود 11 سال اداره کردن مدیریت شهری از سوی آقای شهردار فعلی مطرح شد که به قول برخی از اعضای شورا این طرح سئوال برای برخی نوعی واکنش منفی در برداشت، چرا که شهردار اصفهان چندان خوی پاسخگویی به طرح سئوال نداشته است.

البته طرح سئوال از شهردار به عنوان یکی از بندهای دستور جلسات شورا است که قانونگذار حقی را برای اعضای شورای اسلامی شهرها پیش‌بینی کرده که بر اساس آن در صورتی که یک یا چند نفر از اعضای شورای اسلامی شهر به عملکرد شهردار و روند کار یا اقدامات شهرداری اعتراض داشته باشند، تذکرات خود را به صورت شفاف و روشن به رئیس شورا ارائه کنند.

براساس قانون، شهردار موظف است در مدت 10 روز با حضور در جلسه علنی این شورا به سئوال یا سئوالات اعضای شورای اسلامی شهر پاسخ دهد که در صورتی که پاسخ‌ها قانع کننده باشد، موضوع خاتمه می‌یابد، اما اگر پاسخ‌ها قانع کننده نباشد ، مراحل قانونی بعدی را به دنبال دارد.

طرح سئوال از شهردار اصفهان و ابلاغ این تذکرات پیش از این به صورت مکتوب به آقای سقائیان‌نژاد، توسط رئیس شورای اسلامی شهر صورت گرفت که بر این اساس شهردار موظف شد به این تذکرات پاسخ دهد ،اما قاعده چنین است که در صورتی که این پاسخ‌ها قانع‌کننده تشخیص داده نشود، بر اساس قانون، تذکرات باید به صورت سئوال مطرح شود.

طبق رای اعضاء شورای اسلامی شهر اصفهان مقرر شد که طرح سئوال از شهردار اصفهان در جلسه علنی آینده شورای اسلامی شهر اصفهان یعنی امروز انجام شود.

*زمزمه منتفی شدن طرح سئوال از شهردار روز گذشته مطرح شده بود

از آنجایی که خبرنگاران نیز با وجود تمامی دغدغه‌های شهری که داشتند مشتاق برگزاری این جلسه بودند، روز گذشته زمزمه‌هایی از گوشه و کنار شنیده شد که طرح سئوال از شهردار اصفهان منتفی است و به احتمال زیاد سئوالی از شهردار در جلسه مطرح نمی‌شود.

صبح امروز، با توجه به اهمیت جلسه خبرنگاران بیشتری از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌هایی که اخبار شورای شهر را از دورا دور رصد می‌کنند، حضور داشتند تا به عنوان یک شاهد مصور و مکتوب، در جریان پاسخگویی شهردار نسبت به سئوالات مطروحه باشند.

اما جلسه امروز از آرامشی که بین اعضای شورای شهر و نیز شهردار اصفهان  داشت، مشخص بود قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد.

جلسه امروز شورای شهر با سخنرانی رضا امینی رئیس شورا با محوریت آزادسازی خرمشهر آغاز و سپس به مدت نیم ساعت در کمال آرامش با خاطره‌گویی دوران جنگ و نحوه آزادسازی خرمشهر توسط سردار کریم نصر، دیگر عضو شورا که خود هنوز یادگاری‌های هشت سال مجاهدتش را با ویلچرنشینی تداعی می‌کند، گذشت.

سپس عدنان زادهوش به ذکر چند تذکر شورایی پرداخت و در لابه‌لای صحبت‌های خود به کشیدن کاریکاتور چهره و انتشار در یک سایت اشاره کرد.

*جلوی اقتدارخواهی و تمامیت‌خواهی در شورا باید گرفته شود

عدنان زادهوش یکی از اعضای شورای شهر و جزو یکی از طراحان اصلی سئوال از شهردار بود که در نطق تذکراتی خود به سئوالات مکرر خبرنگاران اشاره کرد که خواستار این بوده‌اند که چرا سئوال از شهردار از دستور کار شورای شهر خارج شده است که وی پاسخ داد: بنده به تکلیف خود عمل کرده‌ام و تذکرات خود را به صورت کتبی به رئیس شورای شهر ارائه داده تا رئیس شورا نیز این تذکرات را به صورت کتبی به شهردار بدهد.

عدنان زادهوش در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در مورد طرح سئوال از شهردار و موضع خودش در این باب گفت: طرح سئوال از شهردار منتفی نشده است و از آنجایی که ریاست شورا در نظر دارد که کار باید صد درصد منطبق بر قوانین انجام گیرد، تابع شورا هستم تا با شبه‌افکنی مسئله به چالش کشیده نشود.

وی افزود:امیدوارم با حمایت مطبوعات و شفاف سازی مسئله و خبررسانی درست جلوی اقتدارگرایی و تمامیت‌خواهی گرفته شود.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در بخشی از تذکرات خود از به تصویر کشیده شدن کاریکاتور خود در یکی از رسانه‌ها بسیار گله‌مند شد و اظهار کرد: در این کاریکاتور بنده را همراه با تیر و کمان کشیده است در حالی که زمان به دست گرفتن تیر و کمان من گذشته است.

وی همچنین در گفته‌های خود اضافه کرد: بنده فرزندانم را با پول بیت‌المال به اروپا و آمریکا نفرستادم و خود نیز از زمانی که بسیار کوچک بودم به جنگ رفتم و مرد جنگ هستم.

زادهوش معتقد است به تصویر کشیدن کاریکاتور وی به قصد بوده است و منظوری از پس کشیدن این تصویر دنبال می‌شود.

* تیرکمان در کاریکاتور مطروحه به سمت شهردار نشانه رفته است

طبق گفته تصویرگر این کاریکاتور وی با صراحت عنوان کرد که در این کاریکاتور قصد داشته است که چنین وانمود شود که وی با شهردار اصفهان مشکل دارد و تیری را به سمت و سوی او نشانه رفته است.

پس از صحبت‌های عدنان زادهوش، مهدی باقر بیگی از دیگر اعضای شورای شهر با صراحت لهجه شیرین اصفهانی خود گفت که این بار از تریبون شورای شهر می‌خواهد آن چیزی که دلش می‌خواهد را بیان کند.

وی در صحبت‌های خود به برخی صحبت‌ها و اظهاراتی اشاره کرد و گفت: صلاحیت بنده با تایید مردم و صداقتی که داشتم تایید شده است.
*در شهرداری که درخت پول نکاشته‌اند

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه به مردم قول داده‌ام که از آنچه خبر ندارند،سخن بگویم، افزود: به بنده چنین نسبت داده می‌شود که  شهردار با 500 میلیون تومان بنده را خریده است که عنوان می‌کنم چنین چیزی صحت ندارد مگر در شهرداری اصفهان درخت پول کاشته‌اند؟

اما این را به صراحت می‌گویم که سهم من از شهرداری این است که با اقدامات خود نسبت به نشاندن خنده بر لبان مردم تلاش کنم.

پس از صحبت‌های مهدی باقربیگی دیگر اعضای شورای شهر به ایراد صحبت در مورد موضوعات شهری پرداختند.

*هیئت رئیسه شورای شهر مسئول پیگیری طرح سئوال از شهردار است

رسول جهانگیری نیز در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس در خصوص عدم طرح سئوال از شهردار گفت: ابهاماتی در رابطه مواد قانونی و استنادی بین شورا و شهرداری بوده که بر عهده هیئت رئیسه شورای اسلامی است که موضوع را بررسی و از مراجع ذیصلاح کسب تکلیف و اعلام نظر می‌کند.

وی در پاسخ به دیگر سئوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا شما مخالف و یا موافق این طرح سئوال هستید یا خیر، پاسخ داد:اینکه این حقیر موافق یا مخالف باشم، حق قانونی اعضای شورای شهر است که  بتوانند به عملکرد شهرداری تذکر،سئوال یا حتی استیضاح را طبق روال قانونی خود داشته باشند.

عدنان زادهوش و احمد شریعتی از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان بودند که در پایان جلسه به توضیح منتفی شدن طرح سئوال از شهردار پرداختند.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هر چند جلسه امروز شورای شهر بدون طرح سئوال از شهردار اصفهان به پایان رسید و شهردار هم هیچ نطقی نداشت اما شهردار اصفهان نیز با درخواست مصاحبه و حاضر شدن در بین خبرنگاران و دادن توضیحات مختصر در خصوص طرح سئوال موافقت نکرد که البته چنین عنوان شد که وی پس از جلسه شورای شهر امروز جلسه دیگری دارند و زمان پاسخگویی به خبرنگاران را ندارند.

 

--------------------------------------

گزارش از نفیسه راهداری

--------------------------------------

 

انتهای پیام/63012/ذ40/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها