امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84566
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۹
تعداد بازدید: 22
احد جاودانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

احد جاودانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره روند فعالیت ایستگاه‌های مطالعات و آسیب شناسی آن اظهار داشت: در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یک سری از طرح‌ها همچون ایستگاه مطالعه از زمانی که هنوز نهاد از ارشاد منفک نشده بود در دست بود.

وی ادامه داد: این طرح در برنامه‌های نهاد بود و پس از آن زمان نیز این طرح با رشد و برنامه‌های اجرایی همراه شد.

جاودانی متذکر شد: در حال حاضر ایستگاه مطالعه در سطح کشور جاری است و در اکثر مکان‌های عمومی همچون بیمارستان‌ها، ترمینال‌ها و فرودگاه‌ها این ایستگاه‌ها جانمایی شده است، اما مشکل طرح ایستگاه مطالعه هم برجاست، از ابتدا قرار این بود که هر کجا این طرح را اجرا می‌کنیم مشارکت آن دستگاه را داشته باشیم، مثلا اگر ایستگاهی در فرودگاه مهرآباد برپا می‌شود قرار بر این بود که طبق ضوابط در مهرآباد بخشی از هزینه‌ها تامین شود مثلا بازسازی ایستگاه‌ها، یا کمک در تغذیه ایستگاه‌ها به لحاظ جای‌گزاری و... در این ضوابط دیده شده بود.

وی گفت: اما برخلاف این ضوابط، در اجرای این طرح تمام هزینه‌ها بر عهده نهاد انداخته شد، ما در دوره جدید در تلاشیم که بازنگری صورت گیرد.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: یک بحث هم اینکه نهاد به این سمت رفته است که کتاب تولید و چاپ کند و در ایستگاه‌ها قرار دهد، می‌خواهیم به این سمت حرکت کنیم که مشارکت ناشران و نویسندگان را بیشتر داشته باشیم، منابع و موضوعات مورد نیاز را شناسایی کنیم و به ناشران سفارش تولید دهیم، در این صورت جامعه ناشران نیز فعال‌تر خواهند شد.

به گفته این مسئول در نهاد با توجه به اینکه اگر ناشران فعال‌تر شوند ما تصدی‌گری را کنار می‌گذاریم، اگر به جای چاپ کتاب خودمان، آثاری را به ناشران سفارش دهیم تا تولید کنند زمینه پویایی ناشران فراهم می‌‌شود.

جاودانی در پاسخ به این سوال که طی گزارش‌های فراوان خبرهایی از دپو آثار و کتاب‌های بدون مخاطب در انبارهای نهاد در کرج موجود است و حتی خبرهایی در سایر استان‌ها در این راستا شنیده می‌شود برای شناسایی دایره مخاطبان و آثار جاذب چه کرده‌اید، تصریح کرد: در بسیاری انبارها در استان‌های مختلف کتاب‌هایی دپو شده‌اند که مخاطب نداشته و مورد استفاده هم نیستند، این آثار به دلیل سیاست غلط و اینکه عمدتا کتاب‌های سفارشی بوده‌اند تهیه و به استان‌ها ارسال می‌شد، اما مورد استفاده کتاب‌خانه‌ها نبود و بارها کتابداران و مسئولان کتابخانه‌ها اعلام کرده بودند که چنین کتاب‌هایی را نیاز ندارند چرا که مخاطبی ندارد، برای همین بازنگری مجددی صورت گرفت، از اعضای فعال کتابخانه‌ها نظرخواهی کردیم تا کتاب‌های مخاطب پذیر تولید کنیم، البته در کنار این مهم کتاب‌ها فاخر تولید و خریداری خواهیم کرد.

وی در ادامه با تاکید بر آسیب شناسی اصولی در این راستا عنوان کرد: در حال بازشناسی ایستگاه‌های مطالعه هستیم، البته این ایستگاه‌ها درحال حاضر فعال هستند و کتاب نیز برایشان ارسال می‌شود تا از فعالیت باز نایستند، ما نیز در ادامه مشارکت در ایستگاه‌ها با نهادها را در دستور کار قرار داده‌ایم، از این رو شناسایی منابع و چگونگی تهیه منابع از دیگر اقدامات در دست بررسی است.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به بازدید روز گذشته از کتابخانه‌های سوسنگرد نیز اشاره کرد و افزود: در کنار خرید انبوه کتاب که نهاد انجام می‌دهد، روز گذشته از کتابخانه سوسنگرد بازدید صورت گرفت، دیدیم که کتاب‌های ارسال شده نهاد در این کتابخانه دست نخورده باقی است، که این نشان می‌دهد، کتاب‌ها در این منطقه مخاطب ندارد، از این رو در خرید منابع باید دقت بیشتری صورت گیرد، بر این اساس قرار شد ادارات کل و انجمن‌های استانی را مشارکت دهیم تا منابع استان پیشنهاد داده شود.

وی با بیان اینکه بحث حمایت از ناشران استانی و تهیه کتاب از این ناشران و نویسندگان در استان‌ها در دستور کار قرار دارد، گفت: در این زمینه دست انجمن‌های استانی را باز می‌گذاریم تا شاهد پویایی نشر در استان‌ها شویم.

وی در پایان سخنان خود به طرح کتاب من اشاره و آن را از دیگر طرح‌هایی برشمرد که با توجه به نیاز مخاطب به تامین کتاب می‌پردازد و ابراز داشت: برای این طرح و پویایی آن هم برنامه‌هایی داریم.
انتهای پیام/ و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها