امروز : شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶ - 2017 July 22
۲۰:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84612
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۵۱
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، با استقبال «الیاس خاوا» ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آمریکای لاتین، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، با استقبال «الیاس خاوا» وزیر امور خارجه ونزوئلا وارد خاک این کشور شد و تا روز شنبه 27 اردیبهشت در این کشور حضور داشت.

وی طی این مدت با برخی مسئولین سیاسی ونزوئلا دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

یکی از اهداف اصلی حضور وی در ونزوئلا، اعطای نشان عالی کشور فلسطین (ستارۀ فلسطین) به آقای «نیکلاس  مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا بود.

در این راستا وی ضمن حمایت از دولت کنونی ونزوئلا، در جهت تقویت روابط 2 جانبه با «مادورو» دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

بنا به اظهار خانم «لیندا سُبِح علی» سفیر فلسطین در ونزوئلا، محمود عباس در این سفر به دنبال این است تا بتواند عضو ناظر سازمان‌های منطقه‌ای اوناسور، «آلبا» و «سِلاک» در منطقه آمریکای لاتین شود و در دیدار 2 جانبه محمود عباس و «مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا، «مادورو» کشور فلسطین را به عنوان عضو ناظر سه سازمان منطقه‌ای پذیرفت.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، همچنین طی حضورش در ونزوئلا، در خصوص مذاکرات صلح فلسطین و رژیم صهیونیستی، اشتراکات بین فلسطین و آمریکای لاتین و توجه به رهبری و نقش ونزوئلا در منطقه گفت‌و‌گو کرد.

در دیدار رسمی «محمود عباس» و «الیاس خاوا» وزیر خارجه ونزوئلا، خاوا ضمن اشاره به اینکه، کشورش همیشه از فلسطین به عنوان یک دولت مستقل با مردم آزاد حمایت خواهد کرد، گفت: دولت ونزوئلا در سفر عباس به این کشور، با صدور نفت به فلسطین به توافق رسید و به زودی قرار است، نخستین محموله به این مقصد صادر شود.

تا زمان شروع ریاست جمهوری «چاوز» روابط بین رژیم صهیونیستی و ونزوئلا بسیار خوب و همچنان ادامه داشت، اما بعد از سال 1998، با توجه به دیدگاه ضد امپریالیستی چاوز، این روابط کم کم دچار تیرگی گشت و بعد از حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان، چاوز در تاریخ 3 آگوست 2006 میلادی اقدام به اخراج کاردار سفارت این رژیم از ونزوئلا کرد.

بعد از حمله این رژیم به خاک غزه و با به شهادت رساندن زنان و کودکان بی‌گناه، «هوگوچاوز» در تاریخ 6 ژانویه 2009 میلادی، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که سفیر رژیم صهیونیستی در ونزوئلا و همچنین تعداد زیادی از کارکنان و پرسنل این سفارت باید خاک ونزوئلا را ترک کرده و از این کشور رانده شوند.

به دنبال این اقدام پسندیده، سفارت رژیم صهیونیستی در ونزوئلا از سال 2009 تعطیل شد و به جای آن روابط تشکیلات خودگردان فلسطین و ونزوئلا توسعه یافت.

در این راستا، با توجه به نزدیک شدن روابط 2 جانبه تشکیلات خودگردان فلسطین و دولت ونزوئلا، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، طی سال‌های اخیر سه سفر به ونزوئلا انجام داد.

طی سفر محمود عباس در نوامبر 2009 میلادی به ونزوئلا در دورۀ ریاست جمهوری آقای«چاوز»، سه تفاهم‌نامه بین 2 کشور در بخش‌های سیاسی، آموزشی، اقتصادی و تجاری به امضاء رسید.

طی سفر اخیر محمود عباس به ونزوئلا، 2 تفاهم نامه با عناوین (اجتناب از مالیات مضاعف و عدم پرداخت مالیات) و (ارسال سوخت از نوع دیزل به فلسطین) که اولین محموله آن حدود 240 هزار بشکه خواهد بود، بین 2 دولت به امضاء رسید.

بنا به اظهارات سفیر فلسطین در ونزوئلا، تعداد 12500 نفر فلسطینی در این کشور اقامت دارند که گروهی از آنها از سال 1910 به ونزوئلا آمده‌اند که اکثر آنها هم مسیحی هستند.

بر اساس تفاهم‌نامه‌های آموزشی بین 2 کشور، 44 دانشجوی فلسطینی در رشته پزشکی در دانشگاه‌های ونزوئلا مشغول تحصیل می‌باشند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار