امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84619
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۵۱
تعداد بازدید: 19
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ارزیابی از گزارش ...

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ارزیابی از گزارش دیروز یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران تعهدات خود در چارچوب برنامه اقدام مشترک (توافقنامه ژنو) و همینطور بیانیه مشترکی که بین آقایان صالحی و آمانو در تهران صورت گرفته را به خوبی انجام داده است.

وی به نکته بعدی گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و افزود: این گزارش تأکید می‌کند که کلیه فعالیت‌های تحت پادمان جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز است و هیچگونه انحرافی ندارد.

کمالوندی در ادامه به توافق اخیر پنج گانه، توافق شش گانه و هفت گانه صورت گرفته بین ایران و آژانس اشاره و خاطرنشان کرد: در گزارش اخیر آژانس به همکاری خوب جمهوری اسلامی ایران و همینطور رضایت آژانس از روند همکاری‌های ایران و آژانس در مورد حل موضوعات گذشته و حال اشاره شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: همچون گزارشات قبلی آژانس، در گزارش اخیر نیز از ایران خواسته شده که پروتکل الحاقی و کد 3.1 اصلاحی را اجرا کند و استنادش هم به برخی قطعنامه‌های شورای امنیت است.

کمالوندی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه قطعنامه‌های شورای امنیت (درباره برنامه هسته‌ای) را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت، افزود: ما قبلاً گفته‌ایم و الآن هم می‌گوییم که قطعنامه‌های شورای امنیت برای ما وجاهت قانونی ندارد و به همین خاطر نیز هست که ما برنامه‌ هسته‌ای خود را تعلیق نکردیم و آنها نیز پذیرفتند که با ما بدون تعلیق برنامه‌های هسته‌ای، مذاکره کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه افزود: این گزارش در مقایسه با گزارشات قبلی از این جهت قابل توجه است که اقدامات اعتمادساز و شفاف‌ساز کشورمان به خوبی منعکس شده و از این جهت حرکتی رو به جلو در چارچوب همکاری‌های آژانس و ایران تلقی می‌شود.

کمالوندی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بعضی ملاحظات حقوقی و نکات از نظر جمهوری اسلامی ایران می‌بایست در گزارشات آژانس ملحوظ شود، ایران ملاحظات خودش را ظرف روزهای آینده از طریق دفتر نمایندگی ایران در وین به شکل یادداشت تشریحی به مدیرکل آژانس ارائه خواهد داد که معمولاً کشورهای عضو نیز چنین می‌کنند.

وی در پایان عنوان کرد که گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حرکت رو به جلوی همکاری‌های ایران و آژانس را نشان می‌دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها