امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۴:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84635
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۵۱
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، واکنش سریع و به موقع نیروهای امنیتی افغانستان در برابر حملات مهاجمان مسلح ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، واکنش سریع و به موقع نیروهای امنیتی افغانستان در برابر حملات مهاجمان مسلح انتحاری به کنسولگری هند در شهر هرات، نشاندهنده توانمندی نیروهای امنیتی افغانستان در مهار این گونه حملات بود تا جایی که احساس تقدیر از شهامت این نیروها را در وجود «پراناب موکرجی» رئیس جمهور هند برانگیخت.

اعتراف مقامات داخلی و خارجی نسبت به افزایش توانایی نیروهای نظامی افغانستان

پس از انتقال مسئولیت‎های امنیتی از نظامیان خارجی به نیروهای داخلی و نیز در زمانی که حضور نظامیان خارجی به کم‎ترین میزان در این کشور رسیده است، رویارویی نیروهای امنیتی افغان با رخداد‎های امنیتی در واقع، آزمونی است که ظرفیت مقابله با تهدیدات امنیتی را در وجود این نیروها محک می‌زند.

تأمین امنیت انتخابات افغانستان(در دور نخست آن) آزمون بزرگ و با اهمیتی بود که نیروهای امنیتی افغان به خوبی توانستند از عهده آن برآیند.

همچنین تلاش و تدابیر امنیتی اتخاذ شده توسط نیروهای امنیتی افغان در روز برگزاری انتخابات (16 فروردین) سبب شد که طالبان علیرغم انتشار اعلامیه‎های تهدیدآمیز و مکرر در اخلال انتخابات یاد شده، ناتوان و ناکام باشند.

و از سوی دیگر این موضوع سبب شد تا باور مردم افغانستان به توانمندی نیروهای امنیتی این کشور بیشتر شود.

با این حال، جسارت، سرعت و صلابت نیروهای امنیتی افغان در دفع حمله پنج مهاجم انتحاری به کنسولگری هند در هرات نه تنها امید و اعتماد به این نیروها را در داخل افغانستان افزایش داد بلکه از سوی رئیس جمهوری هند نیز قابل قدر و سزاوار ستایش شناخته شد.

بنابراین اعتماد و باور به توانمندی و تعهد نیروهای امنیتی افغان روز به روز در داخل و خارج این کشور در حال افزایش است.

رشد ظرفیت و مهارت مقابله با حملات انتحاری در بین نیروهای امنیتی افغان

کارشناسان معتقدند که نیروهای امنیتی افغانستان پیش از این در رویارویی نظامی با طالبان، آن‌ها را در هر میدانی مجبور به عقب‎نشینی کرده‌اند و به همین سبب شبه‌نظامیان طالبان به انتحار روی آورده‌اند.

این در حالی است که استراتژی انتحار طالبان نیز رو به زوال است و دفع حملات مهاجمان انتحاری در ولایت هرات از سوی نیروهای امنیتی افغان، نشان داد که ظرفیت و مهارت‎های مهار حملات انتحاری و مقابله با تهدیدات تروریستی نیروهای امنیتی افغان بخوبی رشد کرده است.

این افزایش مهارت و بدون تلفات نیروهای امنیتی افغان در مهار افراد انتحاری، بی‎اثری استراتژی حملات انتحاری برای اخلال در دور دوم انتخابات افغانستان، ناامیدی و نگرانی شدیدی را به روحیه طالبان تحمیل خواهد کرد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها