امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۴:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84677
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۷
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، حسن رمضانی پیش از ظهر امروز در آخرین روز از هفته بزرگداشت میراث فرهنگی، صنایع دستی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، حسن رمضانی پیش از ظهر امروز در آخرین روز از هفته بزرگداشت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رسانه‌ها بازوی توانمند میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند که با چشمان تیزبین خود فراز و فرودهای آن را می‌بینند.

وی تصریح کرد: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توسط مردم به وجود آمده و حفظ، حراست و معرفی آن و توسعه گردشگری نیز نیازمند حضور مردم است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان این‌که برای حفظ میراث فرهنگی نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم، افزود: فرهنگ‌سازی یکی از اهداف و وظایف مهم رسانه‌های جمعی است.

پایگاه‌های میراث فرهنگی مورد غفلت و بی‌مهری واقع شده‌اند

رمضانی متذکر شد: در سال‌های گذشته موضوع پژوهش و فرهنگ مورد غفلت واقع شده و پایگاه‌های میراث فرهنگی استان که زیرمجموعه پژوهشگاه‌های میراث فرهنگی هستند، مورد بی‌مهری واقع شده‌اند.

وی با بیان این‌که در شرایط جدید سازمان باید توجه ویژه به پژوهش داشته باشد، افزود: امید است با رویکرد جدیدی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وارد آن شده است، تلاش ‌شود تا تمامی پایگاه‌هایی که مدیر ندارند دارای مدیر و فعال شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی متذکر شد: برخی از بناها و آثار تاریخی استان در اختیار دستگاه‌های اجرایی یا محل استقرار این دستگاه‌ها است که مورد نقد قرار گرفته است.

رمضانی ادامه داد: با توجه به این‌که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی نیز در باغ و عمارت اکبریه استقرار یافته است، سبب جذب اعتبارات و مرمت و احیای این بنا شده، اما به دنبال تغییر مکان ادارات از ابنیه تاریخی و فرهنگی به مکان‌هایی دیگر هستیم.

موزه مشاهیر و مفاخر ملی در باغ و عمارت اکبریه احداث می‌شود

وی عنوان داشت: با انتقال و خروج ادارات از ابنیه تاریخی امکان حضور گردشگران و بازدیدکنندگان از این فضاها فراهم می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی اضافه کرد: تا پایان سال جاری موزه مشاهیر و مفاخر ملی در باغ و عمارت اکبریه احداث می‌شود.

رمضانی با بیان این‌که برندسازی گردشگری یکی از دغدغه‌های این سازمان در استان است، اظهار کرد: برندسازی برای گردشگری یکی از اقدامات مهمی است که باید با حساسیت بیشتری انجام شود، چراکه بسیاری از استان‌ها و کشورها دارای برند گردشگری بوده و این عامل سبب جذب توریست و گردشگران زیادی به آن محل شده است.

وی با اشاره به مناطق کویری استان یادآور شد: مناطق کویری می‌تواند یکی از مقاصد کویرنوردان باشد و در این حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به جدیت وارد کار شده است.

وجود قدیمی‌ترین سد قوسی جهان در طبس

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی تصریح کرد: قدیمی‌ترین سد قوسی جهان در طبس واقع شده که در نوع خود بی‌نظیر بوده و از جذابیت‌های گردشگری استان محسوب می‌شود.

رمضانی با بیان این‌که خراسان جنوبی بهشت مردم‌شناسانه است، متذکر شد: در حوزه مردم‌شناسی مردمان این خطه از کشور بعد از گذشت سالیان سال همچنان تلاش می‌کنند، اصالت فرهنگی خود را حفظ کنند.

مسائل حقوقی دلیل بسته بودن باغ شوکت‌آباد بیرجند

وی به بسته بودن باغ و عمارت شکوت‌آباد بیرجند اشاره کرد و افزود: علت بسته‌ بودن این باغ به دلیل مسائل حقوقی بوده که در صورت برطرف شدن اختلافات بین اداره اوقاف و سرمایه‌گذار خصوصی توسط دستگاه قضایی زمینه حضور گردشگران در این باغ نیز فراهم می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در ارتباط با مرمت منازل مسکونی در بافت تاریخی شهر گفت: این سازمان آمادگی کامل دارد تا به میزانی که صاحبان منازل تاریخی برای مرمت این بناها هزینه می‌کنند برای حفاظت این بناها هزینه کند.

احداث موزه بزرگ استان کاری بدون مطالعه بوده است

رمضانی یادآور شد: مبلغ 170 میلیون تومان از محل منابع ملی برای مرمت مشارکتی منازل مسکونی هزینه شده و تاکنون بیش از 30 بنای مسکونی و غیرمسکونی از این طریق مرمت شده است.

وی با انتقاد از تاسیس موزه بزرگ استان خاطرنشان کرد: احداث این موزه کاری بدون مطالعه بوده، چراکه برای احداث این بنا 20 میلیارد تومان اعتبار برآور شده و در صورتی که برای احداث این موزه اعتباری در نظر گرفته شود، باعث کاهش هزینه نگه‌داری بناهای تاریخی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ادامه داد: با تخصیص تنها یک دهم این اعتبار به میراث فرهنگی و مرمت یک باغ تاریخی در استان می‌توان هم به معرفی این فضا پرداخت و هم از هزینه‌های گزاف ایجاد موزه جدید و ورود آثار تاریخی برای معرفی و شناسایی آن جلوگیری کرد.

انتهای پیام/69017/ب40/پو3002
برچسب ها:
آخرین اخبار