امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۲۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84690
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۷
تعداد بازدید: 167
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس ، محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران و محمد مهدی تندگویان، عضو شورای اسلامی شهر تهران، با حضور در ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس ، محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران و محمد مهدی تندگویان، عضو شورای اسلامی شهر تهران، با حضور در سازمان نوسازی در جریان اقدامات و فعالیت های انجام شده و سیاست ها و برنامه های پیش روی سازمان نوسازی شهر تهران قرار گرفتند.

در این جلسه عبادالله فتح  اللهی ضمن خوشامدگویی، از اعضاء  شورای اسلامی شهر تهران به دلیل توجه و اهمیت به مسئله نوسازی بافت های فرسوده تشکر کرد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه نوسازی بافت های فرسوده از جمله موضوعات اصلی در مقوله مدیریت شهری است، تصریح کرد: مبحث نوسازی تلفیقی از موضوعات آلودگی هوا و حمل و نقل عمومی است که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری، شورای اسلامی شهر تهران و شهردار تهران قرار دارد و پرداختن به این مهم موجب رفع دو معضل یاد شده خواهد شد.

فتح اللهی با اعلام اینکه 15% از جمعیت شهر تهران در بافت های فرسوده سکونت دارند، خاطر نشان کرد: کمبود شبکه حمل و نقل عمومی و سرانه های خدماتی از جمله سرانه های فضای سبز، بهداشت، درمان  و ... به دلیل نفوذ ناپذیری و ریزدانگی در بافت های فرسوده شهر تهران به چشم می خورد و  مجموع این عوامل، مشکلات درون بافت های فرسوده را متراکم تر می سازد.

مدیرعامل سازمان نوسازی اظهار داشت: خوشبختانه در حال حاضر ادبیات مشترکی در زمینه نوسازی میان دولت، شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری شکل گرفته، اما تبدیل این ادبیات مشترک به یک پروژه مشترک و در نهایت ایجاد خروجی کارآمد نیازمند گفتگو، تعامل، تبادل نظر و ممارست بیشتر میان این سه نهاد است.

فتح اللهی با اشاره به جلسه هماهنگی میان سازمان نوسازی و شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و تفاهم جهت تشکیل ستاد احیاء و نوسازی در مناطق با دبیری سازمان نوسازی، گفت: ما امروز برای نوسازی بافت های فرسوده پایتخت به بسیج منابع، امکانات و پتانسیل های موجود در دولت، شهرداری، مردم و نهادهای توسعه گر نیاز داریم.   

وی ضمن مرور تجربیات نوسازی در دوره های گذشته و اشاره به تجربه موفق ایجاد دفاتر تسهیل گری در سطح مناطق و افزایش تعداد این دفاتر از 5 دفتر به 56 دفتر، به پاره ای از مشکلات و موانع بر سر راه نوسازی در مناطق اشاره و بر ضرورت همگرایی، همفکری و هم ذهنی جهت عبور از این دالان تأکید کرد.

در ادامه این جلسه گزارش هایی از  اقدامات صورت گرفته و روند نوسازی در مناطق از سوی معاون شهرسازی و معماری و معاون اجتماعی و نوسازی مردمی سازمان نوسازی شهر تهران ارائه شد.

محمد سالاری عضو و رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران پس از استماع گزارش های ارائه شده، اظهار داشت: خوشبختانه در شورای چهارم شاهد رویکردی متفاوت از دوره های گذشته هستیم و توانستیم به جامعه این مهم را القا نماییم که 2 طیف سیاسی متفاوت حاضر در شورا در آنجایی که بحث مصلحت شهر و شهروندان مطرح می شود، با نگاهی یکسان و رویکردی کارشناسانه به موضوعات پرداخته اند.

وی طرح تفصیلی و طرح های موضعی و موضوعی را برشی از راهبردهای 17 گانه طرح جامعه دانست و تصریح کرد: از آنجایی که طرح تفصیلی شهر تهران با 5 سال تأخیر در حال اجراست، بخشی از موضوعات آن که سابقاً الزام اجرایی داشته اند، هم اکنون دیگر اولویتی ندارند.

سالاری با بیان این که همزمان با پیشرفت تکنولوژی، اتفاقات گوناگونی بصورت روزانه در کلانشهرهای کشور رخ می دهد، یادآور شد: در کشورهای توسعه یافته طرح های استراتژیک سالانه و ماهانه در حال اجراست، چرا که الزاماتی در فرآیندهای شهرسازی اتفاق می افتد که می بایست برای هر ماه و هر سال برنامه ای استراتژیک در نظر گرفته شود.

ریاست کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران ابراز امیدواری کرد که در شورای چهارم شاهد نویدهای خوشایندی باشیم و اظهار داشت: نتیجه رویکردهای کارشناسی در شورا این بوده که در فرآیند تدوین برنامه و بودجه سال 93 توانستیم بودجه معاونت شهرسازی و معماری را حدود 3 برابر افزایش دهیم.

سالاری در ادامه این جلسه نوسازی بافت های فرسوده را جزء اصلی ترین اولویت های مدیریت شهری عنوان کرد و گفت: آلودگی هوا را همین الان استشمام می کنیم و می دانیم که سالانه حدود 300 هزار نفر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند، اما چون زلزله اتفاق نیفتاده، اهمیت موضوع نوسازی بافت های فرسوده مغفول مانده که انشاءالله با حضور مدیرعامل سازمان نوسازی، رویکردها و سیاست های شهرداری تهران و تعاملات میان دولت و شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

وی با اعلام اینکه بافت های فرسوده شهر تهران یک فرصت جهت تحقق شهرسازی و معماری اسلامی ایرانی هستند، خاطرنشان کرد: ضوابط نما دارای یکسری احکام سلبی، ایجابی و توسعه ای است که شایسته است در قالب احکام توسعه ای، بسته های تشویقی برای نماسازی به سبک اسلامی و ایرانی مدنظر قرار گرفته شود.

تعریف پروژه های محرک توسعه، بازگشایی معابر، نظارت اجتماعی و ... در نوسازی بافت های فرسوده از دیگر مواردی بود که در این جلسه مورد تأکید قرار گرفت.

محمدمهدی تندگویان، سخنگوی کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نیز که از دیگر حاضران در این جلسه بود، اظهار داشت: مزیت شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم، مشاوره ای بودن است تا نظارتی بودن و قطعاً ارائه مشاوره به شهرداری تهران پیشبرد عملکردهای آتی آن را در پی خواهد شد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخشی از سخنان خود بر ضرورت ایجاد ارزش افزوده املاک، تدوین راهکارهای مناسب اقتصادی، ترغیب سرمایه گذاران، بسیج پتانسیل های ادارات دولتی، بانک ها، مراکز بیمه و ...  جهت ورود به نوسازی در بافت های فرسوده پایتخت تأکید کرد.

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها