امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84746
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 183
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، پایگاه خبری «پودروبنوستی.اوز» در مطلبی اعلام کرد که به اعتقاد «اسلام کریم‌اف» یک انتخابات موفقیت‌آمیز ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، پایگاه خبری «پودروبنوستی.اوز» در مطلبی اعلام کرد که به اعتقاد «اسلام کریم‌اف» یک انتخابات موفقیت‌آمیز و مناسب، راه را برای افغانستان کشوری که مدت زمان طولانی از جنگ و بی‌ثباتی رنج می‌برد هموار و شرایط لازم برای زندگی مردم را ایجاد می‌کند.

این منبع با انتشار سخنرانی رئیس جمهور ازبکستان در نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی اقدامات در آسیا (کیسا) که در شانگهای برگزار شد، تصریح کرد که کریم‌اف در چشم‌انداز خود به تحولات منطقه و به خصوص حوادث مربوط به افغانستان بر لزوم توسعه همکاری در جهت تأمین ثبات و امنیت در این کشور تأکید کرده است.

به گفته وی، ازبکستان به طور کل ارائه پیش شرط برای هر گونه طرح مربوط به ایجاد زمینه ثبات در افغانستان را غیرمؤثر و چنین اقدامی را باعث طولانی شدن روند مذاکرات در رابطه با حل بحران در این کشور می‌داند.

وی همچنین تأکید کرد که تنها راه معقول بحران افغانستان حل سیاسی این مشکل بوده و از طریق مذاکرات صلح آمیز و توافق طرفین درگیر و با تشکیل دولتی با حضور نمایندگان گروه‌های بزرگ ملی و قومی می‌شود زمینه‌ را برای تأمین ثبات و آرامش ایجاد کرد.

به اعتقاد رئیس جمهوری ازبکستان، انتخاب چین به عنوان رئیس دوره‌ای «کیسا» برای تا سال 2016 به حل مشکلات پیچیده‌ای از امنیت و ثبات در منطقه وسیع‌تری از آسیا کمک خواهد کرد.

سفیر جدید تاجیکستان در آمریکا آغاز به کار کرد

«فرهاد سلیم» سفیر جدید تاجیکستان با تسلیم استوارنامه‌ خود به «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در این کشور آغاز به کار کرد.

وزارت امور خارجه تاجیکستان در بیانیه‌ای که امروز 3 خرداد (24 می) منتشر کرد، افزود: در پی مراسم تسلیم استوارنامه این دیپلمات تاجیک به رئیس جمهور آمریکا که 2 روز پیش انجام شد، طرفین مذاکرات کوتاهی نیز داشته‌اند.

بنا به گفته این منبع، سفیر تاجیکستان ضمن این دیدار پیام شفاهی «امامعلی رحمان» رئیس جمهور کشورش‌ را نیز به اوباما رسانده‌ است.

فرهاد سلیم فرزند «عبدالمجید داستی‌اف» از شخصیت‌های مطرح سیاسی تاجیکستان است.

داستی‌اف در هفت سال گذشته سمت سفیر تاجیکستان در روسیه را برعهده داشت و براساس فرمان رئیس جمهور تاجیکستان یک هفته پیش بازنشسته شد.

همزمان با برکناری داستی‌اف از سمت سفیر تاجیکستان در روسیه روز 27 اردیبهشت (17 می) به فرمان امامعلی رحمان پسر وی که در وزارت امور خارجه انجام وظیفه می‌کرد به سمت سفیر در آمریکا منصوب شد.

سفر رئیس جمهور تاجیکستان به بلاروس

رئیس جمهور تاجیکستان در رأس هیئتی متشکل از مقامات سیاسی و اقتصادی به بلاروس سفر کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان در بیانیه‌ای هدف از این بازدید را انجام مذاکرات در سطح عالی و هیئت‌های رسمی تاجیک و بلاروس عنوان کرد.

به گفته این منبع، «سراج‌الدین اصل‌اف» وزیر امور خارجه، «ارکین رحمت الله اف» مشاور ارشد امور بین‌المللی، «شریف رحیم‌زاده» وزیر توسعه اقتصاد و تجارت، «قاسم رهبر» وزیر کشاورزی، «ملک‌شاه نعمت‌اف» رئیس کمیته امور جوانان، ورزش و گردشگری شامل این هیئت هستند.

دیدار رحمان با «الکساندر لوکوشنکو» رئیس جمهوری بلاروس و بررسی مسائل سیاسی، اقتصادی و تجاری از محورهای اصلی این بازدید ذکر شده است.

به گفته این منبع، در پایان مذاکرات هیئت‌های رسمی و مقامات سطح عالی، امضای چند سند همکاری در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی شده‌ است.

بازدید رحمان از مینسک در حالی است که رئیس جمهوری بلاروس نیز تنها یک بار و در سال 2011 به تاجیکستان سفر رسمی انجام داده‌ است.

رحمان یکشنبه‌شب آینده (25 می) پس از پایان برنامه بازدید خود از بلاروس مینسک را به مقصد «دوشنبه» ترک خواهد کرد.

برگزاری نشست تحمل‌پذیری بین مذاهب و اقوام در «تاشکند»

اخیراً در ازبکستان نشستی پیرامون تحمل‌پذیری ادیان و اقوام مختلف برگزار شد.

در مرکز ملی مطبوعات ازبکستان یک کنفرانس مطبوعاتی در موضوع بردباری مذهبی و همگرایی بین اقوام توسط کمیته امور مذهبی این کشور همراه با مشارکت «مرکز بین‌المللی فرهنگی جمهوری» دانشگاه اسلامی تاشکند و سازمان‌های مذهبی و مراکز فرهنگی ملی ازبکستان برگزار شد.

در این نشست شرکت‌کنندگان در مورد فعالیت سازمان‌های دینی و اجتماعی در زمینه تقویت روابط بین ادیان و اقوام مختلف بحث و تبادل‌نظر کردند.

شرکت‌کنندگان در این جلسه همچنین در مورد فعالیت‌های مؤسسات آموزشی مذهبی بحث و گفت‌وگو کرده و بر اهمیت تأثیر معنوی فعالیت دانشگاه اسلامی تاشکند تأکید کردند.

برگزاری این نشست در حالی است که دولت ازبکستان شرایط حقوقی برابری را برای همه اقلیت‌های مذهبی در این کشور ایجاد کرده است.

به گفته مقامات ازبکستان، در حال حاضر توسعه و هماهنگی مناسبات بین ادیان و اقوام در ازبکستان که شامل بیش از 130 ملیت می‌باشد، در سطح مناسبی قرار دارد و بیش از 2200 سازمان مذهبی و حدود 140 مرکز ملی در این کشور در این زمینه مشغول فعالیت هستند.

در حال حاضر سیاست‌های ملی ازبکستان با هدف اصلاحات در حوزه گفت‌وگوهای دینی به طور فزاینده‌ای مورد توجه شرکای بین‌المللی این کشور قرار گرفته است.

این در حالی است که از آغاز سال 2014 توسط کمیته امور مذهبی ازبکستان جلسات متعددی با مقامات و نمایندگان سازمان‌های مذهبی خارجی مختلف از جمله سفرای فرانسه و واتیکان و نمایندگانی از کشور آمریکا، اوکراین و سایر کشورها برگزار شده است.

در ضمن، سال گذشته نیز کمیته امور مذهبی ازبکستان به طور مشترک با دانشگاه اسلامی تاشکند، مرکز فرهنگی بین‌المللی جمهوری و سازمان‌های مذهبی و اجتماعی، چندین کنفرانس و سمینار در مورد موضوعات مختلف در سطوح محلی و بین‌المللی برگزار شد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها