امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۸:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84751
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، به نظر می‌رسد، لبنانی‌ها توافق برسر دستیابی به نامزد مشترک برای انتخابات ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، به نظر می‌رسد، لبنانی‌ها توافق برسر دستیابی به نامزد مشترک برای انتخابات ریاست جمهوری خود را به تسویه‌های خارجی محول کرده و از روز دوشنبه در انتظار خلاء ریاستی در این کشور هستند که تا مدتی نامعلوم در این کشور ادامه خواهد یافت. این درحالی است که برخی محافل لبنانی تعویق انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را به حوادث جاری در منطقه از جمله انتخابات ریاست جمهوری در سوریه محول کرده‌اند، در حالی‌که خبرهایی دربارع احتمال دستیابی به راهبرد مشترک درباره این دو انتخابات نیز به گوش می‌رسد.

برخی محافل لبنانی تاکید دارند که روند امور جاری در سوریه تاثیری بر انتخابات لبنان ندارد و در این خصوص به سخنان اخیر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه استناد می‌جویند که گفته بود، پرونده سوریه جدای از پرونده لبنان است و دمشق از مواضع حزب الله لبنان حمایت می‌کند.

این سخنان به معنای عدم تاثیرگذاری انتخابات سوریه بر لبنان نیست، بلکه این مخافل تاکید دارند که تاثیر پرونده سوریه بر پرونده انتخابات لبنان انکارناپذیر است و در ساده‌ترین این نوع و شکل این تاثیرگذاری باید گفت که سوریه از رئیس جمهوری در لبنان حمایت می‌کند که روابط لبنان و سوریه را حفظ و با مقاومت همراهی و گزینه‌های مورد نظر آن همراهی کند و بر کسی پوشیده نیست که دمشق از ریاست جمهوری گزینه‌ای همچون میشل عون حمایت می‌کند.

تأثیر پرونده سوریه بر انتخابات لبنان

اما در مقابل این دیدگاه، موضع و دیدگاه دیگری نیز وجود دارد که بر تاثیر تحولات منطقه‌ای از عراق تا سوریه بر پرونده لبنان تاکید دارد و در این میان تحولات سوریه تاثیری انکار ناپذیر بر انتخابات ریاست جمهوری لبنان و حتی دیگر پرونده‌های منطقه‌ای و بین المللی دارد، این درحالی است که بر کسی پوشیده نیست، پرونده لبنان بر اوضاع سوریه تاثیرگذار است.

امروز که نبردهای سوریه اغلب با پیروزی نظام سوریه بر گروه‌های تروریستی همراه است که ثبات و استقرار سوریه را درپی دارد، در حالی‌که بر این امر نیز تاکید شده تا بحران سوریه به لبنان انتقال نیابد و بازیگران تاثیرگذار بین المللی و منطقه‌ای بر این امر تاکید دارند که نباید بحران سوریه بر روند امور جاری در لبنان از جمله انتخابات این کشور تاثیر بگذارد و برای برگزاری انتخابات در این کشور توافقات لازم صورت گیرد، اگرچه تا این ساعت این امر محقق نشده است.

آیا سوریه تبدیل به بازیگری اساسی می‌شود

برخی از تحلیلگران تاکید می‌کنند که به هیچ وجه نمی‌توان پرونده‌های جاری در منطقه را از یکدیگر جدا کرد، به همین دلیل نباید عجیب باشد، اگر تصمیمات درباره پرونده‌های منطقه‌ای زنجیروار به یکدیگر متصل باشد و پرونده انتخابات لبنان و سوریه به یکدیگر مرتبط باشد و در خصوص پرونده انتخابات لبنان با توجه به تاثیرگذاری پرونده سوریه بر آن شاهد تشکیل دولتی همانند دولت «تمام سلام» در این کشور باشیم.

فراتر از آن برخی اطلاعات براین امر تاکید دارد که سوریه ممکن است به بازیگری اساسی در عرصه سیاسی لبنان تبدیل شود، به خصوص اگر خلاء ریاستی در لبنان به درازا بکشد و سوریه با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خود و تفوق در عرصه میدانی موجبات برقراری ثبات و استقرار را در کشور خود فراهم کند که در این صورت باید شاهد تاثیر آن نه تنها بر عرصه سیاسی لبنان که بر سراسر منطقه باشیم.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار