امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۷:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84777
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۱
تعداد بازدید: 19
حجت الاسلام رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی صدرا در گفت و گو با فارس، با اشاره به اینکه یکی از تکالیف بارز دولت اسلامی، بسترسازی برای سعادت ...

حجت الاسلام رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی صدرا در گفت و گو با فارس، با اشاره به اینکه یکی از تکالیف بارز دولت اسلامی، بسترسازی برای سعادت دینوی و اخرویِ مردم است، یادآور شد: «اینکه گفته می شود بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را انتخاب کنند، دو معنا دارد. معنای اول این است که دولت اسلامی در برابر مسائل فرهنگی- دینی، نقشی کاملاً خنثی داشته باشد و جامعه را به حال خود رها کند؛ معنای دوم این است که دولت با تقویت خردورزی در جامعه، علاوه بر بالابردن قدرت انتخاب در مردم و به تعبیر زیبای امیرالمؤمنین (ع)، با بوجود آوردن انقلاب فکری در درون انسان و استخراج دفینه های عقلی، آنها را در برابر سموم فکری و فرهنگی واکسینه نماید».

غلامی ادامه داد: «ما بدون تعارف با معنای اول که جزء ویژگی های روشن نظام های لیبرالیستی است، به جدّ مخالفیم و چنین رویکردی به جامعه را در تعارض با روح تعالیم اسلامی می دانیم؛ در عین حال، معنای دوم را به مصداق «یثیروا لهم دفائن العقول» صحیح تلقی می کنیم؛ یعنی انسان، یک موجود انتخابگر است و طبیعی است که مهم ترین خدمت به انسان، بالا بردن توان او برای انتخاب صحیح و عقلانی است؛ با این حال، این دلیل نمی شود که دولت اسلامی وظیفه خطیر خود را در جهت سم زدایی از جامعه فراموش کند یا آن را دست کم بگیرد.

رئیس مرگز پژوهش های صدرا افزود:‌ «نمی توان گفت اجازه دهید سموم در فضای فرهنگی پراکنده شود و سپس خود مردم در برابر این سموم از خودشان محافظت کنند! خیر، دولت اسلامی باید در حد توان خود دائماً سم زدایی کند و فضای فکری و فرهنگی جامعه را از انواع آلودگی ها سالم نگه دارد. خیلی از احکام شرعی و به تبع آن، قوانین اسلامی چنین کارکردی دارند یعنی شرایطی را فراهم می کنند تا جلوی آلوده سازی فضای فکری- فرهنگی گرفته شود. خوب، حال اگر قانون از ما خواست که مبتنی بر یک منطق قوی و برای حفظ سلامت و بهداشت فرهنگ، فلان محدودیت را ایجاد کنیم،  به مفهوم دخالت در کار مردم نیست. اگر چنین برداشتی از قانون باشد، اساساً عمده قوانین مصداق دخالت در امور مردم به شمار خواهند رفت و باید با انگیزه عدم دخالت در زندگی مردم، به جای قانون گرایی به آنارشیسم تن داد که طبیعی است هیچ عقل سلیمی آن را نمی پذیرد.

وی تاکید کرد:‌«بنا بر آنچه عرض شد، جامعه اسلامی وظیفه دارد با بسترسازی مناسب، تمام تلاش خود را برای ورود مردم به بهشت فراهم کند و نه ورود به جهنم؛ به بیان دیگر، شما در جامعه اسلامی، هیچ دولتمردی را پیدا نمی کنید که از نظر او، رفتن مردم به بهشت و جهنم علی السویه باشد. لکن این بسترسازی هم جنبه اثباتی دارد که منظور، همان بالابردن قدرت انتخابگری است، و هم جنبه سلبی دارد که معنای آن، همان سم زدایی از فضای فکری و فرهنگی جامعه و همچنین باز نگذاشتن دست راهزنان فرهنگی است».
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها