امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۰:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84791
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۳
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «میشل سلیمان» رئیس جمهور لبنان که از شنبه‌شب لقب رئیس جمهور سابق گرفته است، روز شنبه در ساعت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «میشل سلیمان» رئیس جمهور لبنان که از شنبه‌شب لقب رئیس جمهور سابق گرفته است، روز شنبه در ساعت چهارده و چهل و پنج دقیقه به همراه همسر خود کاخ ریاست جمهوری لبنان را ترک کرد تا لبنان برای چهارمین بار بدون رئیس جمهور بماند.
آخرین بار، لبنان در سال 2008 شاهد چنین حالتی بود. زمانیکه میشل سلیمان به کاخ ریاست جمهوری بعبدا راه یافت اما آن هنگام نیز، لبنان رئیس جمهور نداشت و اکنون که سلیمان کاخ را ترک کرد، باز هم کسی جانشین وی نیست که کرسی را تحویل بگیرد.

در حقیقت میشل سلیمان زاده خلأ سیاسی در لبنان بود و در خلأ سیاسی هم کاخ ریاست جمهور را تحویل داد بی‌آنکه افق سیاسی لبنان تصویری از نزدیک بودن انتخاب رئیسی جدید، در خود ببیند.

در همین خصوص روزنامه الشرق الاوسط نیز نوشت: ترک کاخ بعبدا به صورت رسمی، در میان گارد ریاست جمهوری و پس از خداحافظی با کارمندان اصلی کاخ و مشاوران صورت گرفت. قبل از اینکه سلیمان به سوی خانه‌اش در «الیرزه» واقع در شرق بیروت برود مارش رسمی نیز نواخته شد.

سلیمان قرار است در نهایت به زادگاهش «عشمیت» واقع در جبل لبنان شمالی برود.

همچنین در یک اقدام نمادین به نشانه خالی شدن پست ریاست جمهوری لبنان فواره آب در مقابل کاخ بعبدا خاموش شد. در مراسم وداع میشل سلیمان و سخنرانی خداحافظی وی، در غیاب نمایندگان جریان «8 مارس» 450 شخصیت سیاسی از جمله «تمام سلام» نخست وزیر، «میشل عون» و «سلیمان فرنجیه» وهمسر «نبیه بری» به نمایندگی از وی حضور داشتند.

کمی قبل از آغاز مراسم وداع، میشل سلیمان با «ولید جنبلاط» دیدار کرد و به نشانه تقدیر از نقش ملی‌اش به وی نشان لیاقت ملی داد.

سلیمان سپس در بیست و یکمین دقیقه سخنرانی خود به موضوعات مختلفی در رابطه با آینده لبنان پرداخت از جمله این موضوعات مطرح شده  ضرورت وضع استراتژی دفاعی برای اجرای گفتگوی ملی، روابط متمایز با سوریه بر اساس قاعده برابری، و تشکیل یک سازمان پشتیبانی بین‌المللی برای حمایت از ارتش و سازمان‌ها و نیز پشتیبانی از لبنان در مسئله پناهندگان سوری بود.

میشل سلیمان در ادامه بر ضرورت اجرای انتخابات در موعد تعیین شده و عدم تمدید آن برای یکبار دیگر تاکید کرد اما وضعیت گروه‌های سیاسی در لبنان و رایزنی‌های آنان نشان از آن ندارد که کرسی ریاست جمهوری لبنان به همین زودی‌ها پر شود.

اکنون با خالی شدن کاخ ریاست جمهوری، مسئولیت‌ها و اختیارات این نهاد، به تمام سلام نخست‌وزیر کنونی لبنان که روابط نزدیکی با عربستان سعودی دارد، واگذار شده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها