امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۰۲:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84825
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۶
تعداد بازدید: 157
به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد علی انصاری دبیر ستاد اجرایی برگزاری بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام ...

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد علی انصاری دبیر ستاد اجرایی برگزاری بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در نشست خبری ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت امام موسی بن جعفر(ع) ، به در پیش رو بودن بیست و پنجمین سالگرد ارتحال جانسوز امام راحل (س) و پنجاهمین سالگرد نهضت مقدس ایشان در 15 خرداد 1342 اشاره کرد و اظهار داشت: امروز بشریت بیش از گذشته تشنه دریافت اهداف، برنامه ها و حقائق فرهنگی ناب بشری است و این یک فرصت استثنائی است که در اختیار ملتی قرار گرفته که پشتوانه و عقبه فرهنگی او اسلام، تشیع و عقبه تاریخی نیم قرن او پیام 15 خرداد است.

وی با تذکر این که هیچ فرهنگی با فرهنگ زور، تهدید، تطمیع و چنین ابزارهای متداولی در دنیا پیش نرفته است؛ یادآور شد: اسلام ناب هیچ گاه با زبان زور در پیشبرد اهداف فرهنگی عمل نکرده است.

انصاری با اشاره به تحولات عرصه بین الملل در نیم قرن گذشته گفت: در طول این مدت حوادث بزرگی در دنیا و کشور ما اتفاق افتاده است، اما ظهور و پیدایش مکتب تحول آفرین سیاسی حضرت امام(س) و افول و غروب یکی از بزرگترین مکتب های مادی یعنی نظام فکری و سیاستی مارکسیسم در شوروی دو رخداد و حادثه شاخص دوران معاصر هستند.

دبیر ستاد برگزاری بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) ادامه داد: پیام 15 خرداد، پیام احیاگری مکتب های آسمانی و ارزش های توحیدی و الهی است و پیام فروپاشی شوروی، پیام زوال، شکست و غروب همه فلسفه‌های مادی است که بر بشریت حکومت کرده و خواهند کرد.

انصاری درباره تأثیر تعارض میان شرق و غرب بر تحلیل های فکری در حوزه های مختلف اظهار داشت:  تا زمانی که این فروپاشی رخ نداده بود، همه تحلیلگران بحث اساسی و مهم جامعه بشری را تعارض میان شرق و غرب می دانستند و همه تحلیل ها در حوزه فرهنگ، سیاست، اقتصاد و مسائل اجتماعی حول محور تعارض دو قدرت شرق و غرب می چرخید و سایر فکرها و اندیشه ها در سایه و حاشیه این تفکر حرکت می کردند.

وی افزود: دنیا با وجود درک اهمیت، جایگاه و نقش مهم پیام 15 خرداد و امام (س)، تلاش کرد این پیام را کهنه و غیرقابل اتکا و استناد در جامعه بین‌المللی جلوه دهد. زمانی که فروپاشی نظام مارکسیستی اتفاق افتاد، تحلیل جدیدی به افکار بشریت القا شد و بسیاری از جهانخواران گفتند دنیا به سمت تک قطبی شدن پیش می رود و بشریت ملزم هستند حاکمیت یک ابرقدرت تعیین کننده در صحنه جهانی را بپذیرند.

انصاری در تحلیل خود از رویکرد گروهی دیگر از اندیشمندان جهان معاصر با عنوان «جهانی شدن» تصریح کرد: گروه دیگری ضمن تحلیل پیامد حادثه شوروی به عنوان پیامد قدرت و حاکمیت، به بیان این مسئله پرداختند که دنیا به سمت دهکده جهانی و جهانی شدن پیش می رود و بشریت نیز باید به نظم نوین جهانی تن دهد. بنابراین بسیاری از حوادث دو دهه اخیر در صحنه بین المللی یا در راستای تک قطبی شدن جهان یا جهانی شدن و دهکده جهانی ارزیابی می شود.

دبیر ستاد برگزاری بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) گفت: با وجود تلاش برای ارائه تحلیل های این چنینی از حوادث بین المللی می بینیم که خبری از تک قطبی شدن جهان نیست و دنیا به سمت چند قطبی شدن در حال حرکت است. از نظم نوین جهانی که در آن همه قدرت ها بر روی منافع مشترک بشریت اتحاد داشته باشند، نیز خبری نیست و بسیاری از حوادثی که پیش روی ما و بشریت قرار گرفته است، مانند حوادث اوکراین و جنگ های منطقه ما ناشی از برنامه ریزی ابرقدرت ها برای حفظ منافع خودشان با استفاده از ایده ها و نظریات جدید است.

محمدعلی انصاری حرکت دنیا را به سمت اهمیت دادن به مسائل فرهنگی دانست و اظهار داشت: جامعه بشری بیش از گذشته به مسائل فرهنگی اهتمام دارد. همه قدرت‌های شرق و غرب و دولت های مستکبر بیشترین سرمایه خود را معطوف به مبارزه فرهنگی در پهنه جهانی کرده‌اند.

وی ضمن اشاره به یکی از سخنرانی‌های پیشین خود گفت: مسئله هجمه فرهنگی منحصر به جامعه ما نیست و نباید تصور کنیم که دنیا صرفا برای ملت ایران درصدد هجمه فرهنگی است. هجوم فرهنگی دارای پهنه ای به وسعت همه اندیشه ها، فرهنگ ها و سراسر پهنه های جغرافیایی است و در دنیای امروز مبتذل ترین، سخیف ترین شیوه ها و زشت ترین آدابی را که بشریت در فرهنگ های توحش آمیز قرون وسطایی هم به آنها عکس العمل داشت، فرهنگی محسوب می شود.

دبیر ستاد برگزاری بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) با طرح این پرسش که آیا هجمه فرهنگی یک تهدید است یا فرصت افزود: تهاجم فرهنگی از یک نگاه تهدید است چرا که اگر جامعه بشریت و تمام انسان هایی که برای انسانیت زندگی می کنند، خطر هجمه فرهنگی با شیوه های مبتذل کنونی را درک نکنند، سونامی فرهنگی، زلزله فرهنگی و انفجار فرهنگی همه ملت ها را با خود خواهد برد و می دانید که این سونامی در حال شکل گیری است.

انصاری اظهار داشت: هجمه فرهنگی از یک نظر یک فرصت استثنائی است چرا که امروز ملت های جهان، آزادی خواهان و اقشار مختلف جامعه بیش از گذشته گوش شنوا برای شنیدن مسائل فرهنگی در دنیا دارند. این گونه نیست که چون هجمه فرهنگی آغاز شده است، گوش مردم برای درک مسائل فرهنگی بسته شده باشد.

وی متذکر شد: عکس این مسئله در حال اتفاق افتادن است. امروز بشریت بیش از گذشته تشنه دریافت اهداف، برنامه ها و حقائق فرهنگی ناب بشری است و این یک فرصت استثنائی است که در اختیار ملتی قرار گرفته که پشتوانه و عقبه فرهنگی او اسلام، تشیع و عقبه تاریخی نیم قرن او پیام 15 خرداد است. این سرمایه عظیم دستاوردی است که هر ملت و جامعه ای می تواند با استفاده از امکانات آن با فرهنگ های مهاجم مقابله کند.

دبیر ستاد برگزاری بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) مقابله با تهاجم فرهنگی با استفاده از داشته های اسلامی، تاریخی و انقلابی کشورمان را مشروط به رعایت چند شرط دانست و گفت: شرط اول مقابله با تهاجم فرهنگی این است که جامعه خودمان و جامعه جهانی را بشناسیم، دومین شرط این است که ابزار و امکانات فرهنگ خودمان را شناسایی کنیم و ببینیم چه ابزارهای فرهنگی برای مقابله داریم.

 انصاری ادامه داد: سومین شرط مقابله با تهاجم فرهنگی این است که تلاش کنیم امکانات فرهنگی را هدفمند و یکپارچه به کار بگیریم و از خنثی کردن ابزار فرهنگی، امکانات فرهنگی خودمان پرهیز کنیم. یکی از مشکلاتی که همواره با آن رو به رو بوده ایم این است که بسیاری از ما با هدف مقدسِ دفاع فرهنگی، ابزار خودمان را کند می کنیم و سعی می کنیم در مسیر بهره برداری های سیاسی حربه های کارآمد خودمان را ناکارآمد جلوه دهیم.

وی افزود: شرط دیگر این است که تصور نکنیم مبارزه فرهنگی با حربه های کهنه و فراموش شده مانند تکفیر، تفسیق، استفاده از زور و به تعبیر عامیانه چوب و چماق به پیروزی می رسد. هیچ فرهنگی با فرهنگ زور، تهدید، تطمیع و چنین ابزارهای متداولی در دنیا پیش نرفته است.

دبیر ستاد برگزاری بیست و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) گفت: آنها که خواستند اسلام را خراب کنند، گفتند اسلام با زور شمشیر پیش رفته است و کسانی که خواستند مکتب اسلام را در اذهان بشریت مشوش جلوه دهند، گفتند اسلام همواره با تعصبات خشک، تسفیق ملت ها و تکفیر جوامع رو به روی خود پیش رفته است؛ در حالی که این یک ظلم فاحش و آشکار تاریخی است، چرا که اسلام ناب هیچ گاه با زبان زور در پیشبرد اهداف فرهنگی عمل نکرده است.

انصاری در پاسخ به این پرسش که مبارزه با تهاجم فرهنگی را از کجا بایستی آغاز کرد، اظهار داشت: یکی از راه هایی که در گذشته جواب مثبت داده و امروز نیز جواب خواهد داد، تکیه به الگوهای خودمان در زمینه مسائل فرهنگی و مدد جستن از آن هاست. امروز در جامعه ای زندگی می کنیم که طیف وسیعی از جوانان طرفدار فوتبالیست ها، قهرمان های ورزشی و هنرمندان هستند و بخشی نیز طرفدار اندیشمندان، محققان، نوآوران، سیاستمداران و انقلابیون هستند.

انصاری ادامه داد: نکته تاسف بار این است که بعد گذشت نیم قرن از قیام پانزده خرداد و 35 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز نمی دانیم در معرفی امام و این الگوی تاریخی و انسان بی نظیر اثر گذار از چه روشی استفاده کنیم. معرفی امام در عین اینکه کار آسانی است کار سختی نیز هست.

دبیر ستاد برگزاری سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) افزود: شیوه های ما برای معرفی امام شیوه های غیر مطلوب است. به این دلیل که ما در معرفی امام و معرفی دین یک طرفه حرکت کرده ایم. در بحث مسائل دینی و معرفی اسلام و معرفی انقلاب و امام یک مخاطب داریم و یک گوینده که متاسفانه بدون در نظر گرفتن مخاطب یک سویه حرکت کرده ایم. همیشه به مخاطبانمان می گوییم امام از شما چه می خواهد، دین از شما چه می خواهد، اسلام از شما چه می خواهد؛ اما هیچ گاه این سوال اساسی را در جامعه مطرح نکردیم که شما از امام چه انتظاری دارید. شما ازدین چه انتظاری دارید. اگر بحث طرفینی بین مخاطب و گوینده وجود داشت و ما اول سوال می کردیم شما از امام چه انتظاری دارید، حتما وضعیت تعاملی و طرفینی شده بود.

انصاری ادامه داد: در نقطه اوج بسیاری از مخاطبین هستند که امام را از نظر فکری و اعتقادی، ولی مطلق فقیه می دانند. برخی هم از نظر فکری معتقدند، اگر امام و رهبر انقلاب و پیشوای جامعه اسلامی به کسی گفت در آتش برو، می‌رود؛ اما همه افراد جامعه اینچنین نیستند. مخاطبان ما همه از این دسته نیستند. اگر چه قانون ولایت فقیه را در جایگاه خود تعریف کرده است و همه از نظر قانونی باید در راستای پذیرش  اصل رکن رکین ولایت تابع باشیم. اما در جایگاه فکری و باور ها باید چه کنیم؟

دبیر ستاد برگزاری سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) افزود: ما می خواهیم با مردم با آخرین برداشت و آخرین روش حرف بزنیم و اگر کسی با زبان عامیانه بگوید من هنوز امام را نشناخته ام و اندیشه امام را درک نکرده ام و یا نسبت به این حکم امام اشکال دارم، ممکن است بنده متعبد به ولایت فقیه بگویم تو کافر هستی و دین نداری. درحالی که اینچنین نیست. این طیف بندی شرط موفقیت و توفیق ما است.

وی با برشمردن بعضی از آفت های برنامه های ترویج امام و انقلاب خاطرنشان کرد: معرفی تک بعدی امام یکی از آفتهایی است که تاکنون توجه کافی به برطرف شدن آن نکرده ایم. نگاه تک بعدی به امام یعنی اینکه امام را فقط فیلسوف یا فقط شاعر، فقط عارف یا فقط انقلابی و سیاستمدار یا فقط فقیه معرفی کنیم. این شیوه شناساندن امام خطرناک است. امام وقتی الگو است که تصویر جامعی از این شخصیت متوازن، اندیشمند، عاقل، و هنرمند ارائه دهیم که در وجود آن، انقلاب، هنر و اخلاق تجلی پیدا کرده است.

دبیر ستاد برگزاری سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) ادامه داد: آفت و خطر بزرگ دیگر انحصاری کردن امام است. نمی گوییم که نسبت جریانات سیاسی، گروه ها،اقشار مختلف مردم به امام یکسان باشد. ولی هیچ کس حق ندارد امام را انحصاراً به خودش و به افکار و ایده های خودش پیوند بزند و بگوید دیگران با امام نیستند. مگر شاقول و ترازوی الهی دست تو است که بگویی این با امام است و دیگری با امام نیست.

انصاری در ادامه با انتقاد از نگاه ابزاری به امام گفت: متاسفانه نگاه ابزاری به دین و انقلاب و امام متداول شده است. استفاده ابزاری یعنی این که کسانی که در ته ذهن و باطنشان اعتقادی به امام و دین ندارند برای استفاده های شخصی پرچمدار دین و انقلاب و امام می شوند و همه را به ارتداد محکوم می کنند. باید جلوی استفاده ابزاری از امام گرفته شود. برای اینکه استفاده ابزاری از دین ، امام ، انقلاب ، ولایت و حکومت باعث گسترش این نگاه در جامعه خواهد شد.

وی افزود: آفت دیگر سد باب اجتهاد است. سد باب اجتهاد به این معنی است که طوری از امام تعریف کنیم و طوری فضاسازی کنیم که  کسی جرات نکند در راه اندیشه و راه امام به طرف اجتهاد برود. امام به خاطر اینکه مجتهد بود امام شد. چون مجتهد پرورش داده بود و همه شاگردان امام مجتهد هستند.

انصاری اظهار کرد: خدا را شاکریم که در 25 سال اخیر با دولت های مختلف توانستیم این مراسم را برگزار کنیم و امسال نیز با همکاری دولت تدبیر و امید که اکثریت آنها از سابقون در انقلاب و مبارزان انقلاب و از شاگردان امام بودند مقدمات لازم را برای برگزاری مراسم بزرگداشت امام در 14 خرداد،روز میثاق با امام و بیعت با ولایت و رهبری فراهم می کنیم.

دبیر ستاد برگزاری سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) افزود: همانند سال های گذشته مراسم روز14 خرداد از ساعت 9 صبح در جوار حرم مطهر حضرت امام با حضور همه اقشار و شخصیت ها و مردم سراسر کشور و با سخنرانی رهبر فرزانه و بزرگوار انقلاب اسلامی آغاز خواهد شد و همه ازبیانات سرنوشت ساز رهبر معظم انقلاب اسلامی در این روز تاریخی وملی استفاده خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: به رسم سال های گذشته، قبل از سخنرانی رهبر انقلاب یادگار ارزشمند حضرت امام، حضرت آیت الله سید حسن خمینی به ایراد سخن خواهد پرداخت و دیگر برنامه مهم بزرگداشت امام، سخنرانی دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور در شب 14 خرداد در حرم مطهر و در حضور مردم عزیز خواهد بود.

انصاری اظهار داشت: کمیته اجرایی با حمایت و همکاری تمام دستگاه های اجرایی کشور، دولت، استانداران، وزارت خارجه از مدت ها پیش آغاز به کار کرده است و وزیر کشور به عنوان نماینده دولت با تعیین جانشین به امور رسیدگی می کند.

«سپاه پاسداران و سازمان بسیج نیز کار ثبت نام، تعیین و تدارک اسکان و تغذیه در تهران را بر عهده دارد که متجاوز از 40 هزار نیروی سپاهی و بسیجی در خدمت ستاد هستند و برای بیش از یک میلیون جمعیت زائر ثبت نام شده که آمادگی پذیرایی را در تهران به وجود آورده ایم علاوه بر اینکه مردم تهران با شرکت واحد و مترو می توانند در مراسم شرکت کنند.»

وی همچنین ضمن تقدیر از شهرداری انصاری گفت: همه زائران امام در طول مراسم در روز 14 خرداد از بیمه های درمانی امدادی و حوادث برخوردارند و مسئولیت ستاد گمشدگان با نیروی هوایی ستاد، ستاد آبرسانی با سپاه و همچنین ایستگاه های صلواتی با وزارت کشور و ایستگاه‌های فرهنگی مفصلی نیز در پهنه حرم وجود دارد.

انصاری یادآور شد: ما هر سال مراسم 14 خرداد را با همکاری دولت‌ها برگزار می کردیم امسال نیز این مراسم با همکاری دولت تدبیر و امید که اکثر آنها از سابقون، مبارزان انقلاب بوده اند برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها