امروز : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 21
۲۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84827
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۶
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سعدالله زارعی کارشناس امور بین‌الملل در نشست «بحران سوریه و انتخابات ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سعدالله زارعی کارشناس امور بین‌الملل در نشست «بحران سوریه و انتخابات آینده» که امروز در حاشیه هفتمین مجمع عمومی اجلاس رادیو و تلویزیون‌های اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه جنگ داخلی در سوریه، نزاع بین مذاهب نیست، اظهار داشت: برخی تلاش کردند نشان دهند جنگ مذهبی در سوریه در جریان است و نزاع هدایت‌شده در کار نبوده و یک جنگ طبیعی است، اما این در حالی است که به هیچ عنوان جنگ بین مذاهب وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه سناریوسازی خاصی در داخل سوریه صورت گرفته است تا کارهای مختلفی انجام شود، یادآور شد: به همین جهت تلاش برای نمادسازی انجام شد که برجسته‌ترین آنها حمله به قبور مطهر حجربن عدی و حاتم طایی بود و این قبور یاران پیامبر را مورد تعرض قرار دادند.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه تکفیری‌ها با بهانه قرار دادن اینکه شیعیان نسبت به اهل سنت انتقاد دارند و به مقدسات شیعی تعرض می‌کنند، گفت: همین افرادی که امروز در سوریه فعالیت می‌کنند در جایی دیگر با دستاویز قرار دادن چنین مسائلی به قبور صحابه پیامبر تعرض می‌کنند.

زارعی افزود: در جایی دیگر برای دمیدن بر فتنه مذهبی تلاش‌هایی صورت می‌گیرد و خود این مسأله دلیلی آشکاری است که غیرمذهبی بودن تحولات سوریه را آشکار می‌کند.

وی با بیان اینکه عده‌ای قصد دارند جنگ داخلی در سوریه را نزاع بین پیروان فرقه حنفیه جلوه دهند ابراز داشت: اکثر کسانی که علیه دولت و ملت سوریه دست به سلاح برده‌اند، پیرو مذهب حنفی هستند و دولت سوریه نیز حنفی است و به همین دلیل نمی‌توان گفت که یک جنگ مذهبی در جریان است.

زارعی ادامه داد: این مسأله صحیح است که بخش‌هایی از فرقه حنفیه با یکدیگر اختلاف دارد، اما این جنگ جریان‌هایی است که با پول دولت‌هایی که نفت دارند اداره می‌شود و برای تضعیف جهان اسلام و مقاومت به صحنه آمده‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه پایه‌گذار مذهب حنفیه یعنی ابوحنیفه دارای پرتسامح‌ترین نظریه‌های مذهبی است، بیان داشت: ابوحنیفه اظهار می‌کند اگر بین فتوای من با قرآن اختلافی دیدید به قرآن رجوع کنید، اگر بین سخن من با سخن رسول خدا تفاوتی وجود داشت، به سخن پیامبر استناد کنید و اگر بین کلام من و خلفای اربعه اختلافی وجود دارد، نظر خلفای اربعه را ملاک قرار دهید و همچنین اگر بین و من هر عالم دیگری از مذاهب مختلف اختلاف دیدید در آن تأمل کنید بلکه بیشتر دوست دارم به نظرات آنان استناد شود، زیرا در صحت فتواهای خودم تردید دارم. آیا می‌توان با چنین شواهد و قرائنی پذیرفت که یک جنگ مذهبی در جریان است؟

زارعی با انتقاد از اخضرابراهیمی نماینده اتحادیه سازمان ملل در امور سوریه عنوان کرد: وی می‌گوید مسلحین تحت شرایطی در سوریه حاضر به کنار گذاشتن سلاح هستند، پرسشی که مطرح می‌شود این است که آیا اگر یک جنگ مذهبی در جریان است، آْیا او قائل است که چنین نظراتی بیان می‌کند.

وی اضافه کرد: سه سال جنگ در سوریه نیازمند میلیاردها دلار سلاح است، آیا علمای مذاهب گوناگون چنین پولی دارند یا اینکه دولت‌های نفتی از تروریست‌ها حمایت می‌کنند؟

این تحلیلگر امور بین‌الملل با بیان اینکه قطر و عربستان به حمایت از تروریست‌ها اعتراف می‌کنند، خاطرنشان کرد: چنین کشورهایی در کنار امریکا و انگلیس حتی ردیف بودجه برای تأمین مالی تروریست‌ها درنظر گرفته‌اند، در واقع آنچه انکار می‌شود از آنچه اظهار می‌شود بیشتر است.

زارعی در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این مسأله که از منطقه قفقاز نیروهای فراوانی به سوریه اعزام می‌شوند، تصریح کرد: چندین برابر دستمزدی که برخی افراد در قفقاز می‌گیرند، در سوریه به آنان داده می‌شود تا علیه ملت سوریه بجنگند، آیا با وجود چنین مسائلی می‌توان پذیرفت که یک جنگ مذهبی در جریان است؟

وی تأکید کرد: امروز هم در اوکراین کشورهای غربی در حال دسیسه‌چینی هستند، اما این پرسش مطرح است که آیا در اوکراین هم مسائل مذهبی وجود دارد؟
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها