امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84828
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۶
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین امیر عبدالهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین امیر عبدالهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز در حاشیه نشست ایران و مدیریت بحران‌های منطقه‌ای در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره اعزام ناظران از جمهوری اسلامی ایران برای نظارت بر روند انتخابات ریاست‌جمهوری در سوریه اعلام کرد که یک گروه از مجلس شورای اسلامی به منظور نظارت بر این انتخابات و شمارش آرا در آینده نزدیک به سوریه اعزام می‌شوند.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس درباره سفر اخیرش به یمن و پیگیری‌های انجام شده درباره نوراحمد نیکبخت دیپلمات ربوده شده ایرانی در صنعا و همچنین پرونده ترور شهید ابوالقاسم اسدی اظهار داشت: در گفت‌وگوها با مقامات یمن آنها اعلام کردند که خوشبختانه یکی از عوامل ترور شهید ابوالقاسم اسدی را دستگیر و به اطلاعات ارزشمندی در این رابطه رسیده‌اند.

امیرعبدالهیان اضافه کرد: درخصوص آقای نیکبخت از گزارش‌هایی که بخش‌های ذیربط یمن نسبت به وضعیت ایشان ارائه کردند ضمن اینکه برمی‌آید ایشان در سلامت کامل به سر می‌برد ما بسیار خوش‌بین شدیم که در آینده نزدیک شاهد آزادی ایشان باشیم.

وی درباره دیدار احمد جربا با مریم رجوی سرکرده گروهک تروریستی منافقین اظهار داشت: احمد جربا یک شخصیت ضعیف از نظر سیاسی است و وقتی چنین تشخیص سیاسی را نمی‌تواند بدهد که در سطوح خارجی با چه طرف‌هایی ملاقات کند قطعا برای آینده سوریه نامناسب‌ترین عنصر به حساب می‌آید.

وی اضافه کرد: منافقین یک تشکیلات مرده و طرد شده در ایران هستند که نمی‌توانند با پرونده سوریه خود را احیا کنند و این اقدام جربا و ملاقاتی که صورت گرفت خاتمه پرونده جربا به عنوان یک معارض در سوریه است و خطای بسیار اساسی را در این رابطه مرتکب شد و منافقین هم نمی‌توانند این را برای خود یک فرصت جدید بدانند.

معاون وزیر خارجه درخصوص دیدار اخیرش با خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس در قطر این ملاقات را مفید و سازنده خواند و افزود: آقای خالد مشعل دیدگاه‌های خود در مورد منطقه و از جمله در ارتباط با سوریه را مطرح کرد و برخی اقداماتی که نسبت به مواضع حماس و آقای خالد مشعل درخصوص تحولات سوریه مطرح شده بوده را توضیح داد و به صراحت اعلام کرد که از تلاش‌های سوریه و شخص بشاراسد در حمایت‌هایی که همواره از مقاومت و گروه‌های فلسطینی داشته است تشکر می‌کند.

امیرعبدالهیان اضافه کرد: تصور می‌کنم که در روزهای آینده شاهد مواضع دقیق آقای خالد مشعل راجع به تحولات سوریه خواهیم بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره سفر خالد مشعل به تهران عنوان کرد: سفر ایشان به تهران انجام خواهد شد اما زمان آن هنوز قطعی نشده است.

امیرعبدالهیان درخصوص سفر ظریف و همچنین سفر خودش به جده با بیان اینکه تنظیم سفر و گفت‌وگو بین مقامات دو کشور در دستور کار قرار دارد عنوان کرد: هنوز تاریخ سفر من را قطعی و نهایی نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه دعوت رسمی از آقای ظریف برای حضور در نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی به عمل آمده خاطرنشان کرد: در حال بررسی و تنظیم این موضوع هستیم که آقای ظریف یا یکی از مقامات وزارت خارجه در این نشست حضور یابند اما سفر دوجانبه در دستور کار قرار دارد.

امیرعبدالهیان در پاسخ به سوالی درخصوص نقش برخی کشورها در بازگشت 2/4 میلیارد دلار اموال بلوکه شده ایران اظهار داشت: در حوزه خلیج فارس با توجه به توافقی که برای بازگشت 2/4 میلیارد دلار که صورت گرفت، سیستم‌های بانکی این کشورها اقداماتی را انجام و بخشی از وجوه از طریق برخی از این کشورها به بانک مرکزی ما تحویل داده شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها