امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۵:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84838
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۶
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بیژن زنگنه وزیر نفت اخیرا گفته است بنزین پتروشیمی آلاینده است و در تهران نیز ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بیژن زنگنه وزیر نفت اخیرا گفته است بنزین پتروشیمی آلاینده است و در تهران نیز توزیع شده است. یوسف رشیدی معاون مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط‌ زیست که سازمان متبوع وی بیشترین اظهارات درباره آلایندگی بنزین را در سطح افکار عمومی مطرح کرده است پیش از این در گفت‌وگو با فارس گفته بود ما بنزین پتروشیمی را در هیچ جای ایران تست و آنالیز نکرده‌ایم اما می‌دانیم که آلاینده است. وی همچنین گفته بود بنزین وارداتی را تست نکرده‌ایم اما می‌دانیم که آلاینده نیست. رشیدی مرجع اطلاعات خود را وزارت نفت دانسته بود. جالب آنکه وزارت نفت در لبیک به درخواست سازمان محیط‌زیست و ادعای آلایندگی مطرح شده از سوی این سازمان تولید بنزین پتروشیمی و جایگزینی آن با واردات را آغاز کرده است.

مراد هاشم‌زهی نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در اظهاراتی عجیب گفته است:« متاسفانه آنها به صورت نمادین بنزین یورو 4 را در برخی پمپهای بنزین  توزیع می کردند و براساس آن مدعی می شدند که محصولات مجتمع‌های پتروشیمی دارای کیفیت مناسب است.» هاشم زهی حتما خواهد توانست درباره ارتباط توزیع محدود بنزین یورو 4 و آلاینده نبودن بنزین پتروشیمی توضیح دهد. کما اینکه درباره چنین ارتباطی تا کنون از دهان هیچ یک از مسئولان فعلی و سابق صنعت نفت مطلبی شنیده نشده است.

اما فارغ از همه این ادعاها، این سوال جدی و آزاردهنده همچنان باقی است که چرا هیچ سندی درباره این ادعاها از سوی هیچ یک از گروه‌ها و نهادهای دلواپس آلایندگی بنزین پتروشیمی‌ها ارائه نمی‌شود؟ مگر تست کردن و استخراج آنالیز بنزین‌های مختلف از بنزین پتروشیمی گرفته تا بنزین پالایشگاه‌های داخلی و بنزین وارداتی چقدر پیچیده یا هزینه‌بر است که نه وزارت نفت و نه محیط‌زیست و نماینده‌های دلواپس آلایندگی تا کنون هیچ سندی درباره میزان آلایندگی بنزین پتروشیمی‌ها منتشر نمی‌کنند؟

یا این گروه‌ها چرا توضیح نمی‌دهند چگونه ریفرمیت پتروشیمی ایران که به امارات صادر می‌شد و پس اختلاط با دیگر اجزای بنزین یعنی نفتای سبک و سنگین و رافینیت توسط شرکت‌های اینوک و ترافیک اورال به ایران از امارات به ایران صادر می‌شد آلایندگی نداشت اما اجرای همین فرآیند در داخل کشور ناگهان موجب آلایندگی شده است؟

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس که پیش از این اسناد غیر قابل انکاری درباره آنالیز محموله‌های بنزین وارداتی و میزان آلایندگی آنها و همچنین اسنادی درباره میزان اهتمام دلواپسان فعلی آلایندگی بنزین پتروشیمی در صنعت نفت به تولید و توزیع بنزین پاک در دوره‌های قبلی مسئولیت خود منتشر کرده بود، تصمیم گرفت انتشار آنالیز محموله‌های ریفرمیت(ماده اولیه تولید بنزین) را نیز بر عهده بگیرد.

بر اساس این گزارش، در 4 محموله از ریفرمیت پتروشیمی نوری که 70 درصد از بنزین پتروشیمی‌ها را تولید می‌کند درصد «بنزن» زیر 2 درصد است. «بنزن» جدی‌ترین عامل آلایندگی و سرطان در میان ترکیبات بنزین محسوب می‌شود. اختلاط ریفرمیت با دیگر اجزای بنزین یعنی نفتی سبک، نفتای سنگین و رافینیت درصد «بنزن» را در بنزین نهایی بسیار کمتر خواهد کرد.

این در حالی است که پالایشگاه تهران در زمان وزارت زنگنه در سال 81 بنزین نهایی خود را با محتوای بنزین 5 درصد حجمی در کشور توزیع می‌کرد. محموله‌های وارداتی بنزین نیز که اغلب از کشورهای در حال توسعه در آسیای جنوبی مانند هند یا کشورهای آسیای میانه وارد می‌شود در بیشتر موارد اساسا تست‌های زیست‌محیطی را پاس نمی‌کنند و در مواردی که تست‌های زیست‌محیطی روی آنها انجام شده است بعضا تا 8 درصد حاوی «بنزن» بوده‌اند. اگرچه مسئولان وزارت نفت می‌گویند محموله‌هایی با محتوای «بنزن» زیر 2 درصد نیز وارد کرده‌اند.

بر اساس این گزارش در این 4 محموله از بنزین پتروشیمی نوری که در اسفند سال گذشته و فروردین امسال تحویل شده‌اند درصد «بنزن» 1.75 درصد، 1.81 درصد، 1.72 درصد و 1.58 درصد بوده است.
 
   
 آنالیز محموله بنزین پتروشیمی تحویل شده در 13 مارس 2014
 
این محموله ریفرمیت در اسفند سال 92 تحویل و آزمایش شده است و همانطور که از جدول آنالیز آن مشخص است این محموله محتوی 1.75 درصد بنزن بوده و عدد اکتان آن نیز 99 بوده است.
 
   
جدول آنالیز محموله بنزین پتروشیمی تحویل شده در 13 مارس 2014
 
   

بر اساس این گزارش، محموله بعدی ریفرمیت پتروشیمی نوری نیز در اسفند 92 تحویل و تست شده است و بر اساس جدول آنالیز این محموله محتوی 1.81 درصد بنزن بوده و عدد اکتان آن نیز 97.5 بوده است.
 
   
آنالیز محموله بنزین پتروشیمی تحویل شده در 15 مارس 2014
 
   
جدول آنالیز محموله بنزین پتروشیمی تحویل شده در 15 مارس 2014
 
   

محموله سوم ریفرمیت در فروردین 93 تحویل و تست شده و بر اساس جدول آنالیز آن حاوی 1.72 درصد بنزن بوده و با عدد اکتان 98.5 تحویل داده شده است.
 
 آنالیز محموله بنزین پتروشیمی تحویل شده در 21 مارس 2014
 
   
جدول آنالیز محموله بنزین پتروشیمی تحویل شده در 21 مارس 2014
 
   

این گزارش حاکی است محموله چهارم ریفرمیت پتروشیمی که در فروردین 93 تست و تحویل شده حاوی 1.58 درصد بنزن بوده و با عدد اکتان 102.4 تحویل داده شده است.
 
 آنالیز محموله بنزین پتروشیمی تحویل شده در 9 آوریل 2014
 
 جدول آنالیز محموله بنزین پتروشیمی تحویل شده در 9 آوریل 2014
 
 
بر اساس این گزارش، مشخص نیست زمانی که مغز متفکر سازمان محیط‌زیست درباره آلایندگی بنزین پتروشیمی‌ها تصور می‌کند بنزین پتروشیمی از گاز تولید می‌شود و بدون آنکه این بنزین را تست و آنالیز کرده باشند نسبت به آلایندگی آن یقین دارد و زمانی که مدیران امروز صنعت نفت که دلواپس آلایندگی بنزین پتروشیمی‌ها شده‌اند بدون آنکه خم به ابرو بیاورند بنزین با محتوای بنزن 5 درصد از پالایشگاه تهران تحویل گرفته و توزیع کرده‌اند و زمانی که مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت استاندارد بنزین وارداتی را بنزن 5 درصد اعلام می‌کند و در بنزین وارداتی محموله‌هایی با بنزن 8 درصد دیده می‌شود و زمانی که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نشریه رسمی خود در نوزدهمین نمایشگاه نفت استاندارد بنزین معمولی را بنزن 5 درصد اعلام می‌کند و به افتخار درصد بنزن را در بنزین توزیعی معمولی 2.5 تا 3 درصد اعلام می‌کند سخن گفتن از آلایندگی بنزین پتروشیمی که بنزن آن زیر 2 درصد است چه هدف یا معنایی می‌تواند داشته باشد؟
 
   
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها