امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۶:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84851
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۲
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم آئین گشایش «سینما روایت» با نمایش دو فیلم «مصطفی»‌و «عباس» با حضور سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، رضا ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، مراسم آئین گشایش «سینما روایت» با نمایش دو فیلم «مصطفی»‌و «عباس» با حضور سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، رضا میرکریمی کارگردان، محمدرضا شرف‌الدین رئیس انجمن سینمای دفاع مقدس و جمعی از اصحاب رسانه در سالن اسوه برگزار شد.

شرف‌الدین در ابتدای این مراسم، گفت: این برنامه اهداف مختلفی دارد اما وقتی می‌بینیم که دغدغه‌های دفاع مقدس در آثار سینمایی و نمایشی کم است، وظیفه داریم که اینگونه برنامه‌ها را دنبال کنیم.

وی افزود: نسل جوانی که به آرمان‌ها معتقد است، باید فرصتی برای دیده شدن داشته باشد و این نسل کسانی هستند که در آینده سکان فرهنگی را بدست می‌گیرند و آینده سینمای ایران از تفکرات و اندیشه‌های آنها سود خواهد برد.

پس از آن کلیپی از مقام معظم رهبری پخش شد که ایشان در صحبت‌های خود به نگرانی‌شان در حوزه فرهنگ اشاراتی را انجام داده بودند.

روح‌الله سهرابی قائم مقام انجمن سینمایی دفاع مقدس در ادامه این مراسم، گفت: دوستان می‌گفتند آثار ما دیده نمی‌شود و جایی برای نمایش این افراد نیست و اندک‌ جاهایی که وجود دارد نگاه‌های مشخصی در آن جا حاکم است و ترجیح می‌دهند حاضر نشوند از این رو با دوستان رسانه‌ای تصمیم گرفتیم «سینما روایت» را راه‌اندازی کنیم که آثار مستند، کوتاه و سایر انواع آثار سینمایی را نمایش دهیم و نکته مهم این کار دیده شدن افرادی است که تاکنون کمتر دیده شده‌اند.

وی افزود: «سینما روایت» محفلی باشد برای پالایش و حضور افراد متعهد که در جاهای دیگر دیده نشدند.

سهرابی خاطرنشان کرد: در یکی دو سال اخیر حمایت‌هایی از مستندسازی صورت گرفته و اگر این حمایت‌ها نبود، این کارها به سادگی ساخته نمی‌شد و در راس آنها سردار نقدی و سایر دوستان بودند و امروز «سینما روایت» برای این است که بشود سریع درباره خیلی از موضوعات صحبت کند.

وی ادامه داد: از جلسه بعد شیوه نمایش فیلم‌ها به صورت فراخوان عمومی خواهد بود و از طیف‌های بیشتری برای تماشای فیلم دعوت می‌کنیم که امیدوارم باعث ارتقاء سطح ارزشی و هنری آثار شود.

در ادامه مراسم یک فیلمساز کوتاه و مستند گفت:‌دنبال بهانه‌ای برای تقدیر از کسی بودند که فرصت تقدیر از او فراهم نشده بود.

وی ادامه داد: هر چقدر از این برنامه‌ها در جامعه طراحی شود باعث رشد سینمای مستند و کوتاه می‌شود و خوشحالم که این فیلم‌ها را سید رضا میرکریمی ساخت، این کارها را باید کسانی بسازند که کارشان را بلد باشند. ما در یکی دو سال اخیر سوژه‌های نابی را به دلیل عدم تخصص از بین بردیم و امیدوارم در سال‌های آینده گزیده‌تر کار کنیم و در عین حال از فیلمسازان خوبی مثل رضا میرکریمی استفاده کنیم.

وی ادامه داد:‌ کار هنری‌ با روح انسان سروکار دارد و کسی که با روح سروکار دارد باید کارش را بلد باشد تا به آن ضربه نزند. باید فیلمساز قَدَری باشد تا کار بخوبی انجام شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بدون ریا می‌خواهم بگویم مدیری که به جوانان اعتماد کرد و آنچه فیلمساز جواب اعتماد او را بخوبی دادند امروز شایسته تقدیر است و می‌خواهم از آقای جباری تقدیر کنم. 

پس از آن توسط سردار نقدی، محمدرضا شرف‌الدین و سیدرضا میرکریمی از جباری تقدیر شد. 

سردار نقدی در بخش‌هایی از این مراسم گفت: نقد راه رشد است و پیشرفت در هر شاخه‌ای مدیون نقد و بررسی آن کار است،‌البته برخلاف افکار مادی رایج دین ما توصیه کرده در نقد خودمان بی‌رحم باشیم و در نقد دیگران با انصاف. هرچقدر خود را جدی نقد کنیم و دیگری را با انصاف این کار درست‌تر است.

وی افزود: این جلسه مبارک است زیرا با ارائه کارهای که محصول جوانان و نقد آن قرار است راه رشد آنها هموارتر شود. امروز سینما یک رسانه مهم است و جامعه را تحت تأثیر جدی خود قرار می‌دهد و صهیونیست‌ها تلاش دارند که این رسانه مهم را در دست بگیرند.

وی افزود: رسانه امروز رکن مهم قدرت است و کارایی سلاح روز به روز کمتر می‌شود و این قدرت افکار عمومی است که جای آن را می‌گیرد. امروز دیگر ارتش‌های بزرگ کارایی دیگر را ندارند و نمی‌توانند دنیا را به کام خود تغییر دهند. اینجا میدان مبارزه اصلی است و قرار نیست که ما کوتاه بیاییم. بعضی‌ها می‌گویند مبارزه ضد عقلانیت است اما مبارزه با ظلم عین عقلانیت است.

نقدی خاطرنشان کرد: خسارت‌هایی که در مبارزه وارد می‌شود بسیار کمتر از خسارت‌هایی است که در تسلیم وارد می‌شود. امروز، روز مقاومت است که در مبارزه مردم دزفول در موشک‌باران آن شهر تبلور پیدا کرده است.

وی افزود: بعضی عقلانیت را در سازش می‌بینند، مردم دزفول که تحمل موشک را بر سازش ترجیح دادند عاقل‌ترین‌ها بودند.

وی ادامه داد: در همسایگی ما در کشور عراق زمانی که مرجعیت آن کشور آیت‌الله صدر را دستگیر کردند، خواهر او بیانیه داد و از مردم خواست تا به خیابان بیایند اما آنها نیامدند و پس از آن یک میلیون کشته دادند و این کشته‌ها برای آن بود که آن روز نیامدند، امروز آن جامعه از نظر سیاسی، علمی و عرصه‌های دیگر در کجا قرار دارد و پیشرفت‌های ایران کجاست، مبارزه با ظالم بین عقلانیت است و تسلیم در برابر ظالم از کمی عقل است. اگر اینگونه نبود، خداوند مؤمن را به مبارزه با ظالم فرا نمی‌خواند.

نقدی در ادامه اظهار داشت: ما در عرصه فرهنگ نیز باید سرداران رشید داشته باشیم که راه آن از همین نقد می‌گذرد، به جوان‌ها باید اعتماد کرد، اگر غول سینمای دنیا چیزی ساخته باشد نباید کورکورانه از صهیونیست‌ها پیروی کرد و می‌توانیم محتوای فرهنگی خودمان را که بی‌نظیر است، عرضه کنیم. تنها یکی از این محتواها قرآن کریم است که بالاترین ارزش خلق شده در کره زمین است. با تکیه بر خدای متعال و این ظرفیت حرف خود را به سبک خود بزنیم. مقلد نباشیم،‌اگر آنها کاری برای جذابیت و میخکوب کردن مخاطب انجام دادند، ما دقیقا همان کار را نکنیم و روش خود را داشته باشیم. البته این به این معنی نیست که بی‌هنری کنیم و از جذابیت صرفنظر کنیم. نقد باید جذابیت داشته باشد.

وی افزود:‌ نقد باید منصفانه باشد و خوبی‌ها و کاستی‌ها را در کنار هم مطرح کند. نقد باید همه‌جانبه باشد و همه جوانب باید در آن در نظر گرفته شود. مهمترین مسئله در نقد درست، برآیند کار است که فیلم تعالی‌بخش است یا انسان را به حیوانیت نزدیک می‌کند،‌آرامش می‌آورد و یا خشونت ایجاد می‌کند. کانون خانواده را گرم می‌کند یا آنها را از هم دور می‌کند.

نقدی ادامه داد: امیدوارم این کار دوام داشته باشد و در هفته‌های بعد که برگزاری آن برای برگزارکنندگان عادی‌تر شد، باز هم ادامه یابد. کار خوب، کار با دوام است.

وی افزود: همانطور که در جنگ موضوع هسته‌ای و تمام عرصه‌ها به جوانان اعتماد کردیم باید در این عرصه نیز به آنها اعتماد کنیم و در عرصه فرهنگ و سینما نیز آنها می‌توانند کار خود را به خوبی انجام دهند. امیدوارم اینجا جایگاه رفیعی باشد و به شکست دشمن در عرصه جنگ نرم کمک کند.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها