امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۱۱:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84853
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۲
تعداد بازدید: 21
سید عبدالکریم هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره به علل به وجود آمدن مفاسد اقتصادی در کشور ...

سید عبدالکریم هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره به علل به وجود آمدن مفاسد اقتصادی در کشور اظهار داشت: این اتفاقات در بسیاری از کشورهای دنیا رخ می‌دهد و چند منشأ اصلی دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: شفاف نبودن و تعدد قوانین و سخت‌گیرانه بودن مقررات موجب می‌شود که افرادی که می‌خواهند فعالیت اقتصادی سالم انجام دهند، موفق نشوند و این مسئله موجب به وجود آمدن رانت می‌شود.

وی اضافه کرد: از این طریق افرادی که به منابع تصمیم‌گیری و افراد با نفوذ نزدیک هستند با توسل به تطمیع، جعل، پنهان‌کاری و دور زدن قانون سعی در پیشبرد اهداف خود می‌کنند و به این طریق زمینه برای فساد اقتصادی فراهم می‌شود.

هاشمی تصریح  کرد: برای جلوگیری از وقوع فساد اقتصادی باید قوانین مرتبط با فعالیت‌های اقتصادی سخت‌گیرانه و مبهم نباشد و مجازات متخلفان به موقع و با ابزار قانونی صورت گیرد، ضمن آنکه همه افراد اعم از دولتی و غیردولتی در برابر قانون برابر باشند.

وی با بیان اینکه اگر تبعیض در اجرای قانون باشد نمی‌شود با فساد مبارزه کرد، اضافه کرد: از یک سو نباید شجاعت ورود به بازار را از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان بگیریم و از سوی دیگر هم نباید به این بهانه عده‌ای از رانت‌ها استفاده کنند.

این نماینده مجلس گفت: باید شرایط و فضا برای شروع و ادامه کسب و کار کسانی که فعالیت‌های اقتصادی می‌کنند فراهم باشد، تا بتوانند سودآوری داشته باشند و باید جلوی ایجاد فعالیت‌های غیر سالم اقتصادی گرفته شود که شرط لازم برای تحقق این هدف سالم بودن سیستم نظارتی است.

وی با اشاره به توجیه برخی نهادها برای فعالیت اقتصادی عده‌ای از افراد گفت: نباید توجیه کنیم که برای مثال این فرد مربوط به فلان مؤسسه معتبر  است، یا اینکه این تسهیلات قرار است، صرف فلان کار اقتصادی ‌شود.

هاشمی تصریح کرد: مبارزه واقعی با فساد اقتصادی نیازمند عزم همه قوا است، تا بتوان فعالیت سالم اقتصادی را در کشور رشد داد.

وی ادامه داد: تحریم‌ها و اقتصاد دولتی کشور موجب ایجاد زمینه‌های فساد اقتصادی شده و تا زمانی که همه تصمیمات از ناحیه دولت گرفته شود، این وضعیت ادامه خواهد یافت.

این نماینده مجلس با اشاره به لزوم حمایت از فعالیت سالم اقتصادی گفت: در این صورت شاهد ایجاد رقابت سالم برای کار بیشتر و افزایش کیفیت تولیدات داخلی خواهیم بود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار