امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84875
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۳
تعداد بازدید: 16
«محمد العرابی»، وزیر اسبق خارجه مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره گفت: ایران کشور مهمی در منطقه است و ...

«محمد العرابی»، وزیر اسبق خارجه مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره گفت: ایران کشور مهمی در منطقه است و مصر باید باب گفت‌وگوهای استراتژیک را با آن باز کند و هریک از این دو کشور دیدگاه‌ها و مواضع خاص خود را در قبال منطقه خاورمیانه و خلیج فارس اعلام کنند و درباره آن به توافق برسند.

اما در خصوص فواید از سرگیری رابطه ایران و مصر العرابی تصریح کرد: در منطقه چالش‌ها و مشکلاتی وجود دارد که باید با مذاکره و گفت‌وگو حل شوند که از جمله این موارد می‌توان به بحران سوریه اشاره کرد که حرف اول را در آن ایران می‌زند، همچنین در خصوص امنیت خلیج فارس نیز باید به تفاهماتی رسید و برای دستیابی به این تفاهم‌ها روابط ایران و مصر لازم و ضروری است.

وی با بیان اینکه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس روابط خوبی با ایران دارند و حتی عربستان سعودی نیز در تلاش برای گفت‌وگو با ایران هستند، بر ضرورت وجود گفت‌وگوی استراتژیک بین تهران – قاهره و وجود تفاهم‌هایی بین دو کشور درباره امنیت خلیج فارس تاکید کرد.

اما در خصوص احتمال گشایش سفارت ایران در قاهره، العرابی گفت: باید در انتظار آرام شدن اوضاع و تثبیت و تحکیم پایه‌ تفاهمات استراتژیک بین دو کشور و سپس به فکر موضوعات دیگر باشیم.

عبدالفتاح السیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر درباره روابط ایران و مصر گفته بود که رابطه با ملل اشکالی ایجاد نمی‌کند و امنیت خلیج فارس برای مصر از اهمیت بسیاری برخوردار است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها