امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۸:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84898
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۵
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، انتظار می‌رود نشست‌های مستمر گروه‌ها و جریان‌های سیاسی عراق به توافق نهایی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، انتظار می‌رود نشست‌های مستمر گروه‌ها و جریان‌های سیاسی عراق به توافق نهایی جهت تشکیل ائتلاف‌هایی منتهی شود که راه را بر تشکیل دولت جدید در عراق هموار سازد.

نشست‌هایی در سطوح بالا

در این اثنا رهبران ائتلاف ملی عراق نشست‌هایی را برای یافتن راه‌هایی مطمئن جهت دستیابی به توافق نهایی تشکیل دولت جدید در سریع‌ترین وقت برگزار می‌کنند.

در همین راستا «ابراهیم جعفری»، رئیس ائتلاف ملی عراق دیدارهایی با «نوری المالکی»، رهبر ائتلاف دولت قانون عراق که بیشترین کرسی‌ها را در این دور از انتخابات پارلمانی این کشور به دست آورده، دیدارهایی با یکدیگر انجام داده و طی آن بر افزایش گفت‌وگوها و مذاکرات میان گروه‌ها و جریان‌های سیاسی – ملی تاکید کردند تا دولتی تشکیل شود که بیشترین طیف‌های سیاسی را در برداشته باشد.

درپی این نشست، مجموعه نشست‌های دیگری بین کمیته‌های هشت‌گانه‌ای برگزار شد که هیأت سیاسی ائتلاف ملی آن را تشکیل داده بود و این جدای از دیدارهای دیگری است که در سطوح مختلف ائتلاف برگزار شد.

در این خصوص «مصطفی البیاتی»، تحلیلگر امور سیاسی عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد تصریح کرد: دیدارهای صورت گرفته بر جدیت گروه‌ها و جریان‌های تشکیل دهنده ائتلاف جهت تقویت بیش از پیش آن تاکید دارد تا به این طریق این جریان، همچنان مهمترین و بارزترین در عرصه سیاسی باشد.

البیاتی براین باور است که این دیدارها و گفت‌وگوها به توافقاتی منجر می‌شود که موجب می‌شود، ائتلاف ملی بزرگ‌ترین دستاوردها را در دولت آینده عراق محقق کند.

افق‌های نا روشن پیش رو

به اعتقاد «حبیب الطرفی»، یکی از اعضای ائتلاف شهروند اگرچه دیدارهای دو جانبه میان گروه‌ها و جناح‌های تشکیل دهنده ائتلاف ملی ادامه دارد و خبرهایی مبنی بر توافقات طرف‌های خاص به گوش می‌رسد، اما دستیابی توافق میان طرف‌های اصلی سخنی بیش نیست.

الطرفی که با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد سخن می‌گفت، افزود: اطلاعاتی در دست است که نشان می‌‌دهد، هنوز توافقاتی شفاف که منتهی به نتایج روشن شود، حاصل نشده و تاکنون اموری قطعی نشده است.

اما در خصوص تشکیل دولتی که سومین دوره نخست وزیری مالکی را رد کند و خواهان تشکیل دولتی بدون مالکی شود، الطرفی گفت: نشانه‌های روشنی در این خصوص وجود ندارد که بتوان بر آن تکیه کرد، با این حال انتظار می‌رود، نتایج مثبتی از این گفت‌وگوها برداشت شود.

وی تاکید کرد که ائتلاف ملی باید به گونه‌ای عمل کند که همچنان مهمترین و بارزترین عامل فعال و تاثیرگذار در عرصه سیاسی عراق باشد و بتواند دولت جدید را با اقتدار کامل بنا کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها