امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۸:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84923
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۵
تعداد بازدید: 179
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرضیه گُرد در نشست خبری که امروز در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان وزارت ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرضیه گُرد در نشست خبری که امروز در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های وزیر آموزش و پرورش توسعه مشارکت‌های مردمی است اظهار داشت: بخشی از مشارکت‌های مردمی در دل توسعه آموزش‌های مدارس غیردولتی صورت می‌گیرد.

گُرد با اشاره به این نکته که بعد از انقلاب اسلامی ایران برخی از مدارس سه یا چهار نوبته بودند، گفت: در حال حاضر مدارس چند نوبته کشور کاهش پیدا کرده است و تعدادی از مدارس ایران دو نوبته هستند.

وی به کیفیت‌بخشی برنامه‌های آموزش و پرورشی در مدارس غیردولتی و هیأت امنایی اشاره کرد و ادامه داد: کیفیت‌بخشی در منابع انسانی و به روزآوری و توانمندسازی نیروی انسانی از برنامه‌هایی است که در نظر داریم اجرا کنیم و در بخش حمایتی نیز بسته‌های حمایتی در اختیار مدیران مراکز غیردولتی و آموزش از راه دور قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر آموزش و پرورش به صدور مجوز برای مراکز غیردولتی اشاره کرد و اظهار داشت: برای تسهیل صدور مجوز مراکز غیردولتی بخشی فعال شده است و کمیته‌ای نیز این موضوع را پیگیری می‌کند.

* الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی سلیقه‌ای نیست

گُرد در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس، در خصوص شهریه مدارس غیردولتی اظهار داشت: الگوی شهریه مدارس غیردولتی به استناد قانون چند پارامتر دارد و مدارس بر اساس آن پارامترها و شاخص‌ها می‌توانند شهریه خود را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه اگر مدرسه‌ای ادعا دارد که رقم شهریه آن 17 یا 18 میلیون است باید سند داشته باشد یعنی برای آموزش دانش‌آموزان هزینه‌هایی را انجام داده باشد.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت‌های مردمی و خانواده آموزش و پرورش اضافه کرد: الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی، الگوی شفاف و روشن است که سلیقه‌ای نیست و هیچ مدرسه‌ای نمی‌تواند بیشتر از آن چه در این الگو پیش‌بینی شده است از خانواده‌ها شهریه دریافت کند.

وی افزود: در دو، سه مورد مطلع شدیم که مدیران مدارس شهریه‌ای را از خانواده‌ها دریافت کردند که آنها را مکلف کردیم تا این شهریه را باز گردانند حتی در برخی موارد چک دریافت شده بود که به خانواده‌ها بازگردانده شد.

* یکسان‌سازی حقوق معلمان مدارس غیردولتی کشور

گُرد با بیان اینکه امسال برنامه نظارتی دقیقی برای مدارس غیردولتی داریم، اضافه کرد: در بخش پرداخت حقوق معلمان دستورالعمل‌هایی در حال تدوین است که در حال پیگیری در کمیسیون اجتماعی هستیم تا یکسان‌سازی حقوق معلمان مدارس غیردولتی در سطح کشور انجام گیرد؛ در بحث بیمه معلمان مدارس غیردولتی نیز طرحی در حال پیگیری است.

وی با تأکید بر این نکته که هیچ مدرسه غیردولتی نباید از معلمان بدون صلاحیت استفاده کنند، افزود: استفاده از معلمان بدون صلاحیت موجب کاهش کیفیت مدرسه و شکایت خانواده‌ها خواهد شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: شاخص‌های متعددی برای اندازه‌گیری کیفیت آموزش و پرورش مدارس غیردولتی پیش‌بینی شده است ضمن اینکه تمام مدارس غیردولتی موظف هستند از لحاظ آموزشی و پرورشی مانند مدارس دولتی عمل کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی از مدارس غیردولتی اجازه حضور بازرسان را در مدارس نمی‌دهند، افزود: اگر مدرسه‌ای اجازه حضور بازرس را ندهد باید برای مدیر آموزش و پرورش آن منطقه تأسف خورد؛ اگر احساس کنیم حقی از کسی به ناحق ضایع شده است حتماً با این موضوع برخورد خواهیم کرد.

گُرد به طرح خرید خدمات آموزشی اشاره کرد و افزود: این موضوع در قانون بودجه سال 93 دیده شده است به این معنی که ممکن است مدیر آموزش و پرورش منطقه مشاهده کند که در یک کلاس درسی تراکم بیش از حد دانش‌آموز وجود دارد که حتی تا 50 نفر در یک کلاس نیز گزارش شده است؛ در این طرح از حق سرانه دانش‌آموزی استفاده می‌شود و مدیر مدرسه فوق، توافق‌هایی با مدیر مدرسه غیردولتی خواهد داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که انتخاب دانش‌آموزان برای تحصیل در مدرسه غیردولتی بر چه اساسی است، بیان داشت: اعلام ظرفیت خالی هر مدرسه، اعلام نیاز و تقاضا از سوی دانش‌آموز مدنظر است ضمن اینکه مدیر مدرسه با شورای نظارت استان هماهنگ کرده و پس از تأیید آنها بر اساس فرم‌ها با توجه به رضایت اولیا و شاخص‌هایی در نظر گرفته شده، دانش‌آموزان را از مدارس دولتی به غیردولتی انتقال می‌دهند.

گُرد با تأکید بر اینکه تمام معلمان مدارس غیردولتی از ضوابط گزینش آموزش و پرورش برخوردارند و باید ‌آموزش‌های ضمن خدمت را بگذرانند، اظهار داشت: امسال آموزش‌های ضمن خدمت در تابستان برای معلمان مدارس غیردولتی به خصوص آن گروه که برای تدریس کتاب‌های جدیدالتألیف دارند، پیش‌بینی شده است.

وی تصریح کرد: مدیران مدارس غیردولتی باید هر سال، فهرست 1.5 برابر ظرفیت معلمان مدرسه را به گزینش منطقه ارائه دهند و معلمان هر سال باید تحت گزینش قرار گیرند.

معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص تبلیغات برخی مدارس غیردولتی افزود: اگر تبلیغات مدرسه غیردولتی با عملکرد ‌آن سازگاری نداشته باشد می‌توانیم بررسی کنیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها