امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۰:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 84940
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با گذشت 6 ماه از حضور مدیران جدید در ترکیب معاونت امور هنری و اداره کل هنرهای ...

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با گذشت 6 ماه از حضور مدیران جدید در ترکیب معاونت امور هنری و اداره کل هنرهای نمایشی همچنان بلاتکلیفی هنرمندان تئاتر تهران و شهرستان به چشم می‌خورد، به نحوی که برنامه‌های پیش روی اداره‌کل نامشخص و برنامه‌های مصوب قبلی با بی‌توجهی روبرو شده است.

در این خصوص بخشی از مطالبات هنرمندان شامل زمان شده و به نظر قصد این است که بدست فراموشی داده شود. در اینجا به چند نکته و مسئله مهم تنها جهت یادآوری تعهدات اشاره می‌شود:
 
1ـ تمام گروه‌های نمایشی که در سالن‌های نمایشی تحت پوشش اداره مشغول به فعالیت هستند بدون هیچ گونه قراردادی تاکنون اجراهای خود به پایان رسانده‌اند و بخشی نیز در در حالی که به روزهای پایانی اجرای خود نزدیک می‌شود از بلاتکلیفی وضعیت به وجود آماده نگران و اضطراب دارند.
 
2ـ در حالی که اکثر گروه‌های حرفه‌ای تئاتر شهرستان تا پایان پاییز سال گذشته پروانه‌های دائمی خود را در یافت کرده‌اند (بیش از 170 گروه) اما وضعیت حمایت از این گروه‌های نمایشی در استان‌ها نامشخص است و به نظر مدیرکل هنرهای نمایشی قصدی برای ادامه طرح استقرار گروه‌های نمایش ندارد و این در حالی است قرار بود با توجه به خلا موجود در تئاتر شهرستان و برای ثبات، دوام و استمرار حیات گروه‌های نمایشی این طرح به سرعت عملیاتی شود.

لازم بذکر است بر این اساس و به استناد اصول سیاست فرهنگی کشور و قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز ماده 2 سیاست‌های هنرهای نمایشی مصوب جلسه 457 مورخ 1387/11/26 شورای عالی انقلاب فرهنگی و با هدف همگانی شدن و توسعه امور هنری و گسترش و ارتقای فعالیت‌های نمایشی طرح استقرار تنظیم و ابلاغ گردید که تاکنون مدیرکل هنرهای نمایشی مواضع رسمی خود را برای حیات و بقای این طرح اعلام نکرده است. (مبلغ حمایتی در دور اول این طرح به میزان دو میلیار تومان) تعین گردیده است.
 
3ـ با وجود گذشت 9 ماه از بهره‌برداری و افتتاح آخرین تئاتر شهر استانی وضعیت ادامه این طرح هم در هاله‌ای از ابهام است. این طرح نیز در راستای یکی از سیاست‌های راهبردی معاونت امور هنری سابق برای بهره‌مندی عادلانه و متوازن هنرهای نمایشی و فراگیری آن در سطح همه نقاط کشور و نیز رفع یکی از چالش‌های اساسی این بخش از طریق تامین فضای کالبدی مناسب برای اجرا و عرضه برنامه‌های نمایشی و تئاتر در کشور، تهیه، تنظیم و ابلاغ گردید.

تاکنون هشت استان البرز، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، آذربایجان‌شرقی، گلستان دارای تئاتر استانی هستند که طبق تعهد بوجود آمده از سوی اداره کل هنرهای نمایشی و معاونت امور هنری می‌بایست مبلغ یک صد میلیون در اختیار ادارات کل استانها قرار می‌گرفت. اما آخرین اطلاعات دریافتی از استانها حاکی از واریز 25 درصد و در برخی موارد نیز 50 درصد از مبلغ تعیین شده است و در شش ماهه گذشته نیز مراحل پیگیری و تامین هزینه‌ها متوقف شده است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها