امروز : دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 23
۲۲:۳۲
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 85
تاریخ انتشار: ۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۲۵
تعداد بازدید: 623
گزارش اقدامات تروریستی در پاکستان/ پس از 11 سپتامبر ۴۹ هزار پاکستانی قربانی تروریسم شده‌اند بر اساس گزارش ارائه شده توسط یکی از وکلای ...

گزارش اقدامات تروریستی در پاکستان/ پس از 11 سپتامبر ۴۹ هزار پاکستانی قربانی تروریسم شده‌اند

بر اساس گزارش ارائه شده توسط یکی از وکلای آژانس‌های اطلاعاتی پاکستان به دیوان عالی این کشور، پس از حوادث یازده سپتامبر ۴۹ هزار نفر از نظامیان و غیرنظامیان پاکستانی قربانی اقدامات تروریستی شده‌اند.

به گزارش پيروان موعود به نقل ازخبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، در گزارشی که توسط «راجه ارشاد» وکیل آژانس‌های اطلاعاتی پاکستان به دیوان عالی این کشور ارائه شده، پس از 11 سپتامبر 49 هزار پاکستانی در مناطق مختلف این کشور قربانی حملات تروریستی شده‌اند.

بر مبنای این گزارش در 2008 تروریست‌ها 34 درصد از مناطق  قبایلی تحت کنترل دولت فدرال را اشغال کرده بودند، در حالیکه فقط 31 درصد این مناطق تحت کنترل دولت بودند.

طبق این گزارش که حاوی توضیحاتی در مورد اقدامات تروریستی در مناطق قبایلی تحت کنترل دولت مرکزی و همچنین مناطق  قبایلی تحت کنترل دولت ایالتی از 2008 تا 2013 است، در سال‌های 2007 و 2008 تروریست‌ها قانون اساسی و نظم دولتی را به چالش کشیدند و حتی 31 درصد از مناطق سوات را نیز اشغال کرده بودند.

بر اساس این گزارش، از 2008 تا 2013، 235 حمله انتحاری، 2 هزار 257 حمله موشکی و 4 هزار 256 انفجار بمب‌ صورت گرفته است، در حالیکه ظرف پنج سال 3 هزار تروریست کشته و هزار و 220 تن زخمی شدند.

بر مبنای این گزارش، ظرف پنج سال گذشته در مناطق مذکور 612 عملیات نظامی و شش هزار عملیات تجسس و بازرسی انجام شده است.

در این گزارش آمده است تحریک طالبان پاکستان اکنون به تروریسم فرقه‌ای روی آورده است.

تأثیر حوادث 11 سپتامبر و تحولات پس از آن بر پاکستان

چه حادثه 11 سپتامبر سال 2001 بر دنیا تأثیر گذار بوده یا اثری در جهان نداشته باشد به هر حال تأثیرات عمیقی بر پاکستان داشته است.

واقعیت این است که این حادثه نه تنها پاکستان را تغییر داده بلکه این کشور را وارد جنگی کرد که هیچ ارتباطی به پاکستان نداشت و آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم پاکستان را به پرتگاه نابودی کشاند.

پاکستان به خاطر مبارزه با تروریسم دچار آشوب شد، به بهانه پاکسازی جنگجویان خارجی از مناطق قبایلی، ارتش پاکستان با مردم این کشور درگیر شده است، نتیجه این درگیری همان چیزی بود که آمریکا و متحدان اروپایی این کشور در پی آن بودند.

این حادثه اقتصاد داخلی را در ورطه نابودی قرار داد، اعتراض به همکاری با آمریکا تمام پاکستان را در بر‌گرفت.

پروژه‌های اقتصادی متوقف شد و بیشتر درآمد این کشور برای تأمین هزینه‌های جنگ مبارزه با تروریسم مورد استفاده قرار گرفت.

شورش در ایالت «خیبر‌پختونخواه» و «بلوچستان» تجارت و اقتصاد این ایالت‌ها را با مشکلات جدی مواجه ساخت.

رهبران سیاسی مجبور شدند برای تأمین بودجه هزینه‌های سنگین جنگ از مجامع بین‌المللی وام بگیرند و در مقابل هر قدرتی سر تعظیم فرود آورند.

سیاستمداران، نارضایتی مردم به علت ائتلاف با آمریکا را نادیده گرفتند و  این امر به نوبه خود موجب افزایش نارضایتی‌ها و هرج و مرج در پاکستان شد.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها