امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85047
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، زهرا اباصلتی ظهر امروز در نشست خبری هفته تیروئید اظهار داشت: میزان ید موجود در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، زهرا اباصلتی ظهر امروز در نشست خبری هفته تیروئید اظهار داشت: میزان ید موجود در محصولات کشاورزی و دامی بستگی به خاک منطقه دارد و از آن جایی که خاک بسیاری از مناطق جهان از جمله ایران حاوی مقادیر کمی ید است، بنابراین محصولات کشاورزی و دامی این مناطق دچار کمبود ید هستند.

وی با بیان این مطلب که در کشور ما علاوه بر آبزیان می‌توان از نمک تصفیه شده یددار استفاده کرد، افزود: نگهداری و ذخیره کردن نمک یددار به مدت طولانی موجب از دست رفتن بخشی از ید آن شده، بنابراین برای حفظ ید در نمک، باید نمک را دور از نور، رطوبت و در ظرف در بسته پلاستیکی، چوبی یا سفالی نگهداری کرد.

اباصلتی با بیان این که در زمان اضافه کردن نمک به غذا هنگام طبخ مقداری از ید آن از دست می‌رود، ادامه داد: به منظور حفظ ید، باید نمک در پایان طبخ به غذا اضافه شود.

مدیر بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: همواره باید به تاریخ مصرف و وجود پروانه ساخت از وزارت بهداشت و قید عبارت «تصفیه شده» بر روی بسته‌بندی مطمئن شوید.

وی با بیان این که برنامه غنی‌سازی نمک از ید از سال 1368 در ایران آغاز شده است، متذکر شد: در حال حاضر ایران یکی از موفق‌ترین کشورها در انجام این برنامه در دنیا محسوب می‌شود.

میانگین درمان گواتر در نوزادان 28 روز است

در ادامه این مراسم کارشناس برنامه پیشگیری و کنترل کم‌کاری تیروئید نوزادان گفت: انجام این نوع غربالگری در برخی از نوزادان همچون نوزادان نارس، نوزادان بسیار کم وزن و کم وزن، دوقلوها و چند قلوها، نوزادان بستری در بیمارستان و... به صورت مجدد انجام می‌شود.

آذر خورشاهی شیوع کم‌کاری تیروئید را در نقاط مختلف جهان متفاوت دانست و افزود: به طور کلی میزان بروز این بیماری در جهان در هر 3 تا 4 هزار تولد زنده، به گونه‌ای برآورد شده است که این میزان در کشورهای آسیایی بیشتر است.

وی با بیان اینکه دلایلی همچون وجود هم‌خونی بیشتر و کمبود ید در منطقه نیز علت این امر است، اظهار داشت: در جهان میانگین درمان این بیماری در نوزادان 28 روز اعلام شده است که زمان خوبی است.
انتهای پیام/70020/ب30/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها