امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۳:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85048
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس رسول دینار‌وند در نهمین گردهمایی مدیران آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت غذای کشور در خرم‌آباد، گفت: وظیفه اصلی ما به ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس رسول دینار‌وند در نهمین گردهمایی مدیران آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت غذای کشور در خرم‌آباد، گفت: وظیفه اصلی ما به عنوان متولی غذا و دارو در کشور نظارت بر سلامت، کیفیت و تامین غذا و داروی کشور است.

وی ادامه داد: بخشی از امنیت غذا و دارو و بخشی از تضمین کیفیت این فرآورده‌ها برعهده ما قرار دارد و اگر به خوبی آن را انجام دهیم سلامت مردم تامین می‌شود وگرنه دچار کاستی‌هایی خواهند شد.

دینارو‌ند گفت: آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت،مرجع، قطب و آزمایشگاه محور هستند. متاسفانه ما تاکنون عادت کرده‌ایم خیلی راحت حرف بزنیم بدون آنکه مستندات ارائه دهیم در حال حاضر در دنیا مرسوم است اگر حرفی زده می‌شود بر اساس ادله باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: متاسفانه زمانی که در مورد سلامت حرفی می‌زنیم ادله نمی‌آوریم بنابراین آزمایشگاه‌های ما باید شواهد تولید کنند و وظیفه اصلی‌شان تولید شواهد باشد به طور مثال اگر صحبت از آلوده بودن برنج‌ها می‌شود یا مرغ مصرفی آلوده است یا بزرگترین مصرف‌کننده دارو هستیم با ادله ناقص مطرح می‌شود و عمدتا واقعیت ندارد.

وی تاکید کرد: آزمایشگاه‌ها باید برای تمام این مسائل شواهد تولید کنند. این شواهد بخشی برای بهداشت محیط و بخشی برای فعالیت‌های pms ،ورود به بازار در سطح عرضه و قبل از ورود به بازار باید تولید شود.

دیناروند گفت: در سال گذشته بیشتر به کنترل قبل از ورود به بازار پرداخته می‌شد درحالی که نظارت بر عرضه بسیار معتبر‌تر است. همچنین کنترل گلوگاه‌ها قبل از ورود به بازار با سختگیری همراه است درحالی که نباید با این سختگیری‌ها به مردم فشار بیاید چرا که در سلامت آنها تاثیر زیادی ندارد.

وی افزود: در حالی که باید برخوردهای سختگیرانه را در سطح عرضه داشته باشیم مثلا باید ببینیم دوغی که مصرف می‌شود مناسب است یا خیر یا کنترل غذا قبل از ورود به بازار چه تاثیری دارد. وقتی که می‌گویند در دوغ نمک زیاد است یا افزودنی‌ها زیاد استفاده می‌شود مبتنی بر شواهد نیست.

دیناروند گفت: هیچ دوغی وارد بازار نمی‌شود مگر با افزودنی باشد اما این را کنترل نکرده‌ایم. بنابراین باید جهت‌گیری مفید و موثر داشته باشیم و در سال 93 از آزمایشگاه‌ها خواسته‌ایم PMS را راه‌اندازی کنند تا ببینیم سموم کشاورزی چقدر خطرناک است یا آلودگی نیترات در سبد غذایی مردم وجود دارد یا خیر.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه انجام این برنامه‌ها نیازمند ارزش‌یابی موثر و کار منظم است، گفت: در بسیاری از کشورها گزارش سالانه غذایی را مطرح می‌کنند ما هم باید گزارش سالانه غذایی بدهیم و باید مردم بدانند چه نوع سبد غذایی استفاده می‌کنند و سبد غذایی چقدر سلامت‌محور است.

دیناروند تصریح کرد: اگر آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت در جهت ایجاد شواهد و کنترل محصولات نباشند یعنی پیشرو نیستند بنابراین از اداره کل آزمایشگاه‌های مرجع خواسته‌ایم روی اولویت‌ها تمرکز کنند یعنی کنترل در سطح عرضه اولویت اصلی شود.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: این آزمایشگاه‌ها باید استراتژی‌هایی تدوین کنند و برای کاربردی‌ کردن آن برنامه‌ریزی کنند و ضمن تعیین اولویت‌های سال 93 کمبودها را بررسی کنند.

دینارو‌‌ند در مورد تجویز آزمایشگاه‌ها گفت: آزمایشگاه‌ها اگر به طور مساوی تجهیز شوند نه امکانات دیگر جوابگو خواهد بود نه نیازمند تجهیز همه آنها هستیم. آزمایشگاه‌ها باید سطح‌بندی شوند و به صورت یک شبکه تعریف شوند تا در آن ببینیم آزمایشگاه‌های قطب،مرزی و محور چگونه فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه تقسیم مسئولیت‌ها کمک بسیاری به پیشرفت آزمایشگاه‌ها می‌کند گفت: آزمایشگاه‌های استان‌ها می‌توانند روی محصولات بومی تمرکز کنند و اگر آزمایشگاه‌ها کاربرد کمی دارند آنها را به قطب یا مرجع ارجاع دهند.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: این در حالی است که می‌دانیم برخی از آزمایشگاه‌ها در سال حتی بیش از یکی دو بار مورد استفاده قرار نمی‌گیرند بنابراین باید بخش خصوصی را فعال کنیم و تا آنجا که می‌شود روی کارهای تخصصی تمرکز کنیم.

دیناروند افزود: بنابراین عمده‌ فعالیت آزمایشگاه‌ها در سال 93 علاوه بر تولید شواهد، باید کنترل در گلوگاه‌ها به کنترل در سطح عرضه یعنی مصرف واقعی مردم متمرکز شود که برای این کار باید ایجاد شبکه کنیم آنها را سطح‌بندی کنیم و همچنین آزمایشگاه‌ها را به تجهیزات مدرن و بروز مجهز کنیم.

به گزارش خبرنگار فارس نهمین گردهمایی مدیران آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت غذایی کشور امروز و فردا در خرم‌آباد به مدت 2 روز با حضور رئیس سازمان غذا و دارو و مدیران ارشد این سازمان برپا خواهد بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار