امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۶:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85054
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیامک مره صدق با بیان اینکه آموزش را باید از دبستان‌ها شروع کنیم، ادامه داد: مضرات سیگار، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیامک مره صدق با بیان اینکه آموزش را باید از دبستان‌ها شروع کنیم، ادامه داد: مضرات سیگار، مواد الکلی و حتی غذاهای ناسالم باید در تمام مقاطع تحصیلی به دانش‌آموزان، آموزش داده شود. در مورد دخانیات باید از سال‌های اول محصلان آموزش ببینند.

وی افزود: چون دروازه ورود به موادمخدر سیگار و در برخی موارد مشروبات الکلی است. مهمترین اقدام مدارس در زمینه مبارزه با موادمخدر شناسایی افراد پرخطر (یعنی افرادی در خانواده‌های با دعوا و تنش زیاد، کسانی که اعتیاد به موادمخدر در خانواده‌شان وجود دارد، کودکان طلاق هستند و...) است. این دانش‌آموزان باید در مدرسه مورد مراقبت بیشتری قرار گیرند.

این نماینده مجلس با انتقاد از تصاویری که در سازمان صدا و سیما از افراد معتاد نشان می‌دهد، بیان کرد: در برخی برنامه‌های تلویزیونی معتادان طوری به تصویر کشیده می‌شوند که تبلیغی برای اعتیاد است. متأسفانه گاهی می‌بینیم معتادان افراد موفقی در تجارت هستند و از شرایط خوب رفاه برخوردارند و اعتیاد آنها چندان روی کارکردشان اثر نگذاشته است.

وی یادآور شد: آیا این تصویری منفی از یک معتاد است. مشکل دیگر این است که گاهی در برنامه‌ها به ویژه فیلم و سریال‌ها می‌بینیم یک آدم معتاد بعد از یکی دو هفته تلاش می‌تواند ترک کند. این نکته جوان را تحریک می‌کند که لذت موادمخدر را امتحان کرده و طی دو هفته از شر اعتیاد خلاص شود. در صورتی که در واقعیت کسی که آلوده می‌شود شانس ترکش زیر 10 درصد است و هر جای دنیا که آمار ترک اعتیاد طولانی مدت بالای 8-9 درصد داده‌اند آمار اشتباهی است.

مره صدق تصریح کرد: به عنوان مثال شانس ترک هروئین 1 تا 2 درصد است، آن هم با استفاده مادام‌العمر از داروی متادون. هر چه این آلودگی به انواع پیچیده و خطرناک‌تر (مواد صنعتی، محرک‌ها، و روانگردان‌ها) باشد، شانس توانایی ترک کمتر می‌شود.

بنابراین ترک راه حل نیست. جامعه سالم نباید به ترک اعتیاد فکر کند و باید از گرایش افراد سالم پیشگیری شود. نباید این فکر باطل وجود داشته باشد که فرد می‌تواند آلوده موادمخدر شود و بعد ترک کند بلکه همیشه باید تأکید روی سخت بودن ترک موادمخدر باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان داشت: اطلاع‌رسانی درباره مبارزه با مواد مخدر ممکن است مانند یک تیغ دولبه عمل کند، اگر آگاهی‌بخشی در حوزه موادمخدر به صورت غیرعلمی صورت بگیرد، باعث افزایش کنجکاوی و اشتیاق استفاده نوجوانان و جوانان از این مواد می‌شود، پس به هیچ وجه نباید روی اثرات کوتاه مدت و لذت‌آور موادمخدر در مقابل جوانان تأکید کرد، بلکه باید به ضررها و عوارض طولانی مدت آن تاکید داشت.

مره صدق با بیان اینکه باور فرآیند کاهش آسیب‌ها مشکل است، افزود: در خیلی از کشورهای دنیا خانه‌های امنی که فرد معتاد در محل بهداشتی با سرنگ استریل و قاشق تمیز هروئین خود را حل و تزریق کند توصیه می‌شود. این بهترین راه است تا فرد معتاد به خیابان نرود و پس از دست و پا کردن کراک، یک سرنگ از سطل زباله پیدا کند و در شرایطی کاملاً آلوده تزریق موادمخدر را انجام دهد.

وی تأکید کرد: چون هر چقدر استریل‌تر باشد، شانس درگیری‌های عفونی و اندوکاردیت قلبی در کل کشور کمتر می‌شود و مدت زمان زنده‌ مانده معتادان و در برخی شرایط حل مشکلات خانواده توسط آنها بیشتر می‌شود. در گذشته موجی برای پیشگیری از ایدز و خطرات اعتیاد راه افتاد و طی آن دستگاه‌هایی اقدام به فروش سرنگ کردند اما پس از گذشت مدتی به دلیل وجود مشکلات زیاد این دستگاهها برچیده شدند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: همچنین چند خانه پاک هم در جنوب تهران تأسیس شد که متأسفانه آنها هم با مشکلاتی روبه‌رو شدند. وجود چنین مواردی می‌توانند به کاهش آسیب‌های اجتماع کمک کنند. منتهی باید در نظر گرفت که به هیچ وجه نباید جنبه تبلیغاتی داشته باشد و نباید در مناطق سالم شهر که اعتیاد کمتر‌ است از آنها استفاده شود.

وی بر پیشگیری تأکید کرد و گفت: از نظر علمی ثابت شده که اگر یک نفر در مجلس استفاده از موادمخدر شرکت کند حتی در صورت عدم مصرف، 50 درصد احتمال دارد، به اعتیاد روی آورد. میزان آلودگی در این وادی بسیار بالاست. اعتیاد یک بیماری است که وقتی فردی به آن مبتلا شد برای تمام عمر با آن درگیر خواهد بود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان ادامه داد: ممکن است ظاهراً مصرف موادمخدر را کنار بگذارد اما از نظر علمی چیزی به نام ترک موادمخدر وجود ندارد. در واقع باید طوری برنامه‌ریزی کرد که فرد معتاد دیگر به سوی مصرف موادمخدر نرود. وسوسه استفاده از مواد مخدر در بسیاری از افرادی که ترک کرده‌اند شاید تا آخر عمر وجود داشته باشد.

مره صدق یادآور شد: بر فرض محال تمام معتادان ایران تصمیم بگیرند که اعتیاد را کنار بگذارند، نه داروهای ترک اعتیاد و نه تعداد تخت لازم را داریم. ضمن اینکه امکان بکارگیری این افراد را بعد از ترک اعتیاد هم نداریم. اگر کسی را ترک دهیم و بعد دوباره به همان شرایطی که قبلاً بوده بازگردد یعنی هیچ کاری انجام نداده‌ایم. استرس‌های شغلی، عدم ثبات شغلی، استرس‌های خانوادگی، عدم ثبات روان و... اعتیاد کنترل نمی‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها