امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۱:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8507
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۵۵
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمد شیخان معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمد شیخان معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور در سومین جشنواره ارتباطات و فناوری اطلاعات(یادواره شهید دکتر قندی) و پنجمین همایش ملی روابط عمومی دستگاه های اجرایی، با بیان اینکه اطلاع‌رسانی و رسانه در نگاهی دینی همان میراثی است که ما را از الگوهای غربی بی‌نیاز می‌سازد، گفت: بی‌تردید، اگر از همان آغازین روزهای پس از حماسه خونین عاشورای 61 هجری، بیانات روشنگرانه اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) و در صدر ایشان خطابه‌های غرّای حضرت امام سجاد(علیه‌السلام) و زینب کبری(سلام‌الله علیها) در ویران کردن دیوار سکوت، تردید و ترس در کوفه و شام و سپس در مدینه منوره نبود، معلوم نبود دستگاه ظلم و جور چه بر سر نهضت عاشورا می‌آوردند.

وی افزود: نقش بزرگی که آن بزرگواران در مسیر رساندن پیام این نهضت و صیانت آن از تحریف دستگاه تبلیغاتی حکومت وقت ایفا نمودند، عاشورا را جاودانه ساخت و بیدارگری‌های آنها اذهان خفته و وجدان‌های سرد و راکد جامعه اسلامی آن روز را به حرکت درآورد.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور اظهار داشت: همواره افشای ظلم و ستم و رساندن پیام حق و حقیقت، نیازمند جانفشانی و فداکاری است.

شیخان با اشاره به اینکه مبحث رسانه و اطلاع‌رسانی در عصر رسانه و ارتباطات از اهمیت، ظرافت و تعهد مضاعفی برخوردار است، تصریح کرد: انسان با ارتباطات خود را ارتقاء می‌بخشد و در ارتباطات با انسان‌ها و جوامع دیگر نقایص خویش را برطرف و بر کمالات خویش می‌افزاید؛ از همین رو با سوق یافتن جوامع به سوی مدرن شدن، ارتباطات و اطلاع‌رسانی بیش از پیش اهمیت یافته است.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور با بیان اینکه ارتباطات و اطلاع‌رسانی در جوامع سلطه‌گر در جهت تحکیم بر انسان‌ها و تحمیق آنان برای رسیدن به خواسته‌های غیرالهی است، گفت: بر مبنای همین هدف که از ارتباطات و اطلاع‌رسانی در جوامع غربی بویژه جوامع سلطه‌گر دنبال می‌شود، جوامع اسلامی باید از ابزار ارتباطات و سازمان‌های مرتبط با آن، برای رساندن پیام الهی و انسانی خود بهره‌ گیرند که از جمله این سازمان‌ها روابط عمومی‌ها هستند.

وی صداقت را از مهم‌ترین ویژگی های یک روابط عمومی در جامعه اسلامی دانست و اظهار داشت: دولت‌ها نمایندگان واقعی جمهور بوده و روابط عمومی در چنین جامعه‌ای وظیفه گزارش دادن به صاحبان اصلی مملکت را دارد؛ با چنین توصیفی روابط عمومی سازمانی است که رابط میان دولت و ملت بوده و بر مبنای این اصل اسلامی که آگاهی را ودیعه‌ای الهی می‌داند در جهت آگاهی یافتن مردمان جامعه از امور گوناگون عمل می‌کند.

شیخان با اشاره به اینکه روابط عمومی یک دستگاه در همه بخش‌ها از جمله ایجاد اعتماد، طراحی برای مشارکت و دخالت مردم و طراحی ساز و کارهای نظارتی مردم و پاسخگویی به آنان نقش کلیدی دارد، خاطرنشان کرد: حقیقت در روابط عمومی غربی گوهر گمشده‌ای است که انسان غربی در عطش آن به‌سر می‌برد، اما همین گوهر گمشده یک اصل اساسی در نظام جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه تفاوت اساسی روابط عمومی و ارتباطات با سایر علوم در آنست که مخاطب و بستر مطالعه و نگرش در رشته روابط عمومی و ارتباطات صرفاً انسان‌ها هستند، ادامه داد: این در حالی است که در سایر علوم و فنون، در عین توجه به مسأله پیدایش هستی، انسان، خلقت، زیست و حیات بشر، به گیاهان و جانوران و مسایل دیگر نیز پرداخته می‌شود و این خود، اهمیت و جایگاه روابط عمومی و ارتباطات انسانی را بیش از پیش برای ما روشن می‌سازد.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور افزود: یکی از مسایلی که روز به روز بر اهمیت و پیچیدگی آن افزوده می‌شود، راه‌های ارتباط مؤثر بر انسان‌ها از طریق رسانه است؛ در واقع رسانه برقرارکننده ارتباط بین انسان‌ها بوده و این ارتباط، لازمه کمال و تعالی انسان و جامعه بشری است و این نقش رسانه و ارتباطات اهمیت خاصی دارد.

وی با اشاره به نقش و ماهیت پیام در ارتباطات، تصریح کرد: صلح، برادری، عشق و خداجویی یا جنگ، کینه‌ورزی، خودخواهی و یک جانبه‌گرایی حتی در یک پیام اقتصادی می‌تواند منتقل بشود و این در حالی است که پیام می‌تواند حامل صفا، صمیمیت، رشد و تعالی بوده و یا سرکوب کننده همه استعدادهای الهی انسان‌ها باشد.

شیخان با اشاره به اینکه معتقدیم رسانه می‌تواند الهی یا شیطانی باشد، اظهار داشت: پیام، برگرفته از کلامی است که حامل حقیقت باشد و یقیناً پیامی تعالی بخش ارزش انتقال دارد و انسان‌ساز و بابرکت است.

وی عنوان کرد: در شرایط کنونی و با توجه به هجمه‌های رسانه‌های وابسته به نظام سلطه علیه اسلام و انقلاب، هماهنگی رسانه‌ای بر پایه مشترکات هویتی و آموزه‌های امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری که همان گفتمان اصیل انقلابی است، ‌ضرورتی‌تر از هر زمان دیگر به نظر می‌رسد و حرکت در این مسیر، بدون شک نیازمند وحدت و انسجام و ایجاد ساختار تخصصی و ویژه‌ای است تا اطلاع‌رسانی و تنویر افکار عمومی، به بهترین شکل ممکن صورت گیرد و این مهم از طریق اطلاع‌رسانی هوشمند، ‌میسر خواهد شد.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کار برای خدا عزت آفرین است، تصریح کرد: امروز راز محبوبیت احمدی‌نژاد خدمت به ولی‌نعمتان و صاحبان اصلی انقلاب است و عده‌ای که با تمسک به جنگ رسانه‌ای به دنبال تخریب چهره انقلاب و تضعیف کارآمدی نظام اسلامی هستند بدانند که امروز ملت‌ها بیدار شده و پیام رهایی‌بخش الهی را دریافت نموده‌اند و دیگر تمسک به بوق‌های تبلیغاتی و اختاپوسی‌های خبری نمی‌تواند آنها را بر ملت‌ها احاطه نماید.

وی یادآور شد: رسانه باید فریادگر حق و حقیقت بوده و سردمداران رسانه‌ها باید بدانند که اگر پژواک حق و حقیقت از رسانه‌های آنها برآید، می‌توانند به حیات خود ادامه دهند چرا که حقیقت هیچ‌گاه از بین رفتنی نیست و در صورت سوزاندن آن از خاکسترش پرنده‌ای سر بر آسمان خواهد آورد که فریاد عدالت را سر خواهد داد.

شیخان با بیان اینکه یکی از رسالت‌های مهم در دهه چهارم انقلاب، تبلیغ کارآمدی نظام اسلامی و نمایش چهره موفق مدیریت اسلامی در اداره امور جامعه بدون الزام به تبعیت از سیاست‌های غربی‌ها و مدعیان اداره حکومت جهان می‌باشد، اظهار داشت: ما امروز در وضعیت حساس و تعیین کننده ای به سر می‌بریم و آنچه امروز در جهان در حال وقوع می باشد، نوعی از جنگ رسانه‌ای است.

وی افزود: امروز نبرد میان اندیشه‌ در حال گسترش اسلامی با نگاه الهی به انسان و جهان و همه‌ آنچه که سعادت او را تضمین می‌کند و در یک کلام خدامحوری با اندیشه‌ مادی غرب و نگاه اومانیستی و انسان محورانه به انسان و جهان است؛ هر چند غرب با تجهیز همه امکانات پیشرفته ارتباطی سعی دارد، خود را بازی‌گردان این معرکه معرفی نماید و به جامعه جهانی ناکارآمدی تفکر و حکومت دینی و اسلامی را القا کند، اما از آنجا که رسانه در عین مهم بودن فی نفسه اصالت نداشته، تنها وسیله‌ای بیش نیست.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور ادامه داد: ما با در اختیار داشتن پیام نورانی الهی، می‌توانیم پیروز این میدان باشیم، به شرطی که هوشمندی لازم در پیام‌رسانی را داشته باشیم؛ در این راستا وظیفه داریم با درک به موقع و منطقی از اوضاع کنونی و پیش‌بینی فردای جهان تمام ظرفیت‌های علمی و هنری خویش را به خدمت بگیریم تا اطلاع رسانی را در تراز جهانی احیا کنیم و امروز اطلاع‌رسانی پیشرفت‌های چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه‌ ها از واجبات مسلم روابط عمومی ها در این حوزه است.

وی با بیان اینکه بسیاری از پیشرفت‌های کشور با تلاش و پیگیری‌های رییس‌جمهور و دولتمردان در دولت‌های نهم و دهم، شتاب فزونتری یافته و بعضاً حتی برای اولین بار حادث گردیده که می بایست در خصوص آنها اطلاع رسانی جهانی انجام شود، گفت: امروز ملت‌های به تنگ آمده از جهان ناعادلانه‌، دکتر احمدی‌نژاد را به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران و مسلمانی انقلابی و تربیت شده مکتب نورانی اسلام دانسته و او را به استکبارستیزی و شجاعت در مبارزه با مظاهر ظلم و بی‌عدالتی می‌شناسند، پس آگاه‌سازی آنها از خدمات کثیر، گوناگون و چشمگیر دولت نهم و دهم، تبلیغ کارآمدی حکومت‌ اسلامی و از مصادیق اطلاع‌رسانی هوشمندانه خواهد بود.

شیخان با بیان اینکه اطلاع رسانی هوشمند، برای ایجاد و حفظ مرجعیت خود نیازمند اعتماد عمومی است و اگر از پشتوانه عمومی برخوردار شده و از سرمایه اجتماعی بهره گیرد، می‌تواند در بزنگاه‌های مهم سیاسی نقش هوشمندانه و جهت‌سازی را در افکار عمومی ایفا نماید، گفت: رسانه‌ها بر اساس این راهبرد می‌کوشند به شکل هدایت شده و مبتنی بر منافع اسلام و انقلاب به بیان نقاط ضعف و قوت توأمان پرداخته و از هر گونه روش‌های سنتی تبلیغاتی که هم اکنون کارآیی خود را از دست داده‌اند، اجتناب کنند، اما هوشمندی در راهبرد به آن معناست که می‌بایست، طرح دشمنان را در تحریک افکار عمومی، ایجاد یأس، تزریق ناامیدی، ترس و بزرگ‌نمایی مشکلات با مهندسی نامرئی و هوشمندی پیام، خنثی کرده و از این تهدیدها، فرصتی به نام شکل‌گیری رسانه مورد اعتماد و امیدآفرین ایجاد نمود.

وی با تاکید بر اینکه مسوولان روابط عمومی ها در شرایط حساس در کنار سایر دست اندرکاران نظام اطلاعاتی، در جهت دفع ترفندهای دشمنان به ویژه در برخورد با عملیات رسانه‌ای و جنگ روانی آنان، نقشی اساسی بر عهده دارند، اظهار داشت: مصونیت بخشیدن به جامعه در برابر تهاجم‌های مخرّب رسانه‌های ارتباطی دشمن با تکیه بر فرهنگ غنی و متعالی اسلام و آموزه‌های امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری و تویت هم‌گرایی و همبستگی بیشتر، از مواردی است که جا دارد با اهتمام فزون‌تری به آن پرداخته شود.

شیخان افزود: قطعاً تلاش برای اتخاذ رویکرد واحد و ایجاد انسجام و وحدت لازم در برابر تحولات پیش رو، از زاویه‌ روابط عمومی‌ها اقدامی ضروری، ارزشمند و اثرگذار است.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور تصریح کرد: جامعه خبری و کارگزاران روابط عمومی، برای معنا بخشیدن به رسالت سنگین خود در شرایط کنونی و شکستن ترفندهای دشمنان و جلوه دادن به جامعه بالنده انقلابی و رساندن پیام رسای وحدت به منظور ایجاد فضایی شورآفرین و پر امید در جهت تحقق حضور پرشور و حماسی ملت ایران، نیازمند ساماندهی رویه‌ها و بازآفرینی ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل خود هستند.

وی ادامه داد: همچنین در این مسیر لازم است حس اعتماد به نفس، توانمندی خارج از چارچوب نظام سلطه را در ملت زنده‌تر کنیم و بدانیم که مردم ما همانگونه که تا کنون نشان داده‌اند، قادرند آینده درخشان خود را بسازند و در برپایی جامعه آرمانی، نقشی شایسته ایفا کنند.

شیخان با تاکید بر اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران در عرصه های منطقه‌ای و بین‌المللی در موقعیت حساسی قرار دارد، خاطرنشان کرد: حساسیت شرایط، وظایف روابط عمومی ها را بیشتر خواهد کرد، چرا که احتمال ظهور پدیده های نو و پیش‌بینی نشده همواره وجود دارد؛ باید خود را به گونه‌ای آماده کنیم تا برای هر حادثه‌ای، تحلیل مناسب و ساز و کار کنترل و هدایت آن را داشته باشیم و تحقق این امر جز با پرورش اندیشه و شناخت عمیق شاخص‌های جداکننده‌ حق از باطل، توسعه اطلاعات مفید، تعمیق روابط بین شبکه‌های اطلاع‌رسانی و حفظ انسجام و همبستگی بیشتر بین همه دستگاههای مرتبط، امکان پذیر نیست.

وی افزود: نباید به نوآوری و خلاقیت به عنوان صفتی موقت نگاه کرد چون لازمه تعامل مثبت با پدیدة های شناور و متلاطم، خلاقیت، شجاعت، صداقت و فداکاری است؛ آموزه‌هایی که میراث گرانبهای ما از انبیاء و اولیای مطهر(علیهم‌السلام) و شهدای والامقام است.

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور در پایان اظهار امیدواری کرد برگزاری این نشست به تقویت و ترویج هر چه گسترده‌تر آموزه‌های انقلابی و اسلامی منجرشده و همگان را در خلق حماسه سیاسی و اقتصادی که از مطالبات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در سال جاری است، موفق نماید. انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها