امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۲:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85075
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از سومریه نیوز، اسامه النجیفی رئیس ائتلاف «متحدون» در انتخابات امروز طی نامه ای از آیت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از سومریه نیوز، اسامه النجیفی رئیس ائتلاف «متحدون» در انتخابات امروز طی نامه ای از آیت الله علی سیستانی مرجع بلندپایه دینی در عراق خواست تا در روند انتخاب نخست وزیر جدید در این کشور دخالت کند.

بنا براین گزارش النجیفی در نامه‌اش به آیت الله سیستانی خواسته تا وی با ووردش به عرصه، آنچه آن را «سیاست به حاشیه راندن و حذف» نامید، پایان دهد تا نخست وزیر جدید عراق انتخاب شود.

این درخواست اسامه النجیفی در حالی مطرح شده است که آیت الله سیستانی هیچ گاه در امور سیاسی دخالت نکرده است و تنها بنا بر مصالح کشوری توصیه هایی کلی مانند شرکت در انتخابات به مردم و سیاسیون عراق می‌کند.

النجیفی همچنین مدعی شد که این اقدامات در راستای منافع عالی کشور است و ائتلاف وی مخالف انتخاب هر شخصی برای سمت نخست وزیری برای سومین بار پیاپی است.

این نامه در شرایطی توسط مخالفان ائتلاف دولت قانون منتشر شده است که آیت الله سیستانی همیشه از ورود به تحولات سیاسی عراق پرهیز کرده و تنها از مردم خواسته برای حفظ دموکراسی و حاکمیت مردم سالار در این کشور پای صندوق‌های رای حاضر شوند.

النجیفی امیدوار است تا با تمسک به مشروعیت مذهبی آیت الله سیستانی مانع از نخست وزیری مجدد نوری المالکی شود که بر اساس رأی و اقبال مردمی بیش از 90 کرسی پارلمان را به خود اختصاص داد.

استمداد رئیس پارلمان عراق از مرجع شیعیان عراق، در حالی است که نوری المالکی با بدست آوردن 700 هزار رای بالاترین آرا در میان نامزدهای انتخاباتی بدست آورد و ائتلاف تحت رهبری وی نیز توانست با اختلاف در انتخابات ماه گذشته پیروز شود.

ناظران و تحلیلگران سیاسی عرصه عراق اعلام کرده‌اند که مخالفان نوری المالکی از جمله اسامه النجیفی پس از شکست در انتخابات تلاش دارند با بهره گیری از دیگر ابزار سیاسی مانع از نخست وزیری نوری المالکی شوند.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها