امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۲۱:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85137
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، چارلز تالیور ظهر امروز در همایش بین‌المللی اندیشه‌های فلسفی شهید مطهری که با حضور رئیس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، چارلز تالیور ظهر امروز در همایش بین‌المللی اندیشه‌های فلسفی شهید مطهری که با حضور رئیس مجلس برگزار شد اظهار کرد: مرحوم مطهری تصویری متفاوت از جهان آفرینش پیش روی فیلسوفان قرار داد و فضای دیگری را معرفی کرد.

وی تصریح کرد: دیدگاه فلسفی طبیعت‌گرایی از جنگ جهانی دوم رایج شد و طبیعت‌گرایان اخلاقی همواره به دنبال صلح جهانی بودند.

استاد کالج سنت اولاف آمریکا ادامه داد: طبیعت‌گرایی انکار خدا و ارزش‌های اخلاقی است که بعد از جنگ جهانی دوم با دو رویکرد فعال بود و این دو رویکرد مقابل یکدیگر هستند.

وی افزود: طبیعت‌گرایی بر جریان حسی تاکید دارد و برخی روابط را ملموس می‌داند و اگر ذهن قدرت علمی نداشته باشد معلوم نیست به چه کاری می‌آید و اگر ذهن چیزی جز فیزیک نباشد فقط یک مسئله ذهنی باقی می‌ماند.

تالیور اضافه کرد: مطهری کار ارزشمندی انجام می‌دهد که علم و تجربه را با هم همراه می‌کند ولی با این وجود تجربه دینی و عرفانی را تکه پاره نمی‌کند.

استاد کالج سنت اولاف به اندیشه شهید مطهری مبنی بر اینکه باید برخیر و فضیلت خدا توجه داشت اشاره کرد و گفت: مطهری می‌گوید کلیت جهان نیاز به توضیح دارد ولی در این راستا «راسل» و دیگر طبیعت گرایان راجع به کلیت جهان سخنی به میان نمی‌آورند.

وی متذکر شد: فیلسوفان به دنبال چرایی به وجود آمدن کل جهان نبودند و همواره بر این اصل معتقد بودند که اگر کل جهان مفهوم نداشته باشد زندگی پوچ می‌شود و مطهری نیز این اصل را می‌پذیرد.

تالیور ادامه داد: به اعتقاد شهید مطهری اگر تمایل به جاودانگی در انسان‌ها پاسخ مناسبی داده نشود زندگی پوچ می‌شود پس باید اعتقاد به جاودانگی وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه همه می‌دانیم که بدن‌های ما روزی تمام می‌شود تصریح کرد: آنچه که مهم به شمار می‌رود این است که شخص هیچ وقت تمام نمی‌شود هرچند بدن او از بین برود.

استاد کالج سنت اولاف آمریکا ادامه داد: مطهری به اینکه چگونه به هم معرفت داشته باشیم و همدیگر را بشناسیم تاکید دارد و پاسخ می‌دهد رفتارگرایی می‌تواند موجب شناخت شود بدین‌سان که ما از نظر اول شخص خود را می‌شناسیم و از نظر رابطه‌ای که با دیگران برقرار می‌کنیم دنبال خوبی‌هایی در رفتار آنان هستیم.

تالیور با اشاره به ضرب المثلی گفت: انسان مست به دلیل افراط در مستی گاهی به این طرف و آن طرف می‌خورد که این واقعه به دلیل افراط است و آنچه ما به دنبال آن هستیم اعتدال است.

وی تصریح کرد: شهید مطهری آیه‌ای از قرآن را مورد توجه قرار می‌دهد که اعضای بدن به نفع و یا علیه صاحب خود شهادت می‌دهند که این نشان از ارزش وجودی انسان است.
انتهای پیام/78005/ش30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها