امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85139
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 140
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - حسین قرایی؛ حسین اسرافیلی از پیشگامان شعر انقلاب اسلامی است ، حضور او از بهمن پنجاه و هفت و حتی قبل ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - حسین قرایی؛ حسین اسرافیلی از پیشگامان شعر انقلاب اسلامی است ، حضور او از بهمن پنجاه و هفت و حتی قبل از آن تا امروز حضوری قابل توجه است. قرار است یازدهم خرداد پاس داشت این شاعر انقلاب در سازمان هنری رسانه ای اوج برگزار گردد. از میان شاعرانی که با این هنرمند دوست داشتنی همدل و همراه هستند سراغ « مصطفی محدثی خراسانی » رفتیم تا حسین اسرافیلی را در آینه کلام او به تماشا بنشینیم . گفت و گوی موجز ما با این شاعر را بخوانید ؛

-جناب آقای محدثی ! شعر جزء اولین هنرهایی است که پس از انقلاب تثبیت شد، یعنی سبک شعری ایجاد شد با نام « شعر انقلاب اسلامی » به نظر شما « حسین اسرافیلی » چه اندازه در تثبیت و شکل گیری این هنر پویا و ثروت ملی نقش داشته است؟

- آن دوستانی که در شکل گیری شعر انقلاب اسلامی نقش داشتند انگشت شمارند. همان طور که شما گفتید آقای اسرافیلی و هر کدام از ایشان در شکل گیری و جریان سازی شعر انقلاب نقش داشتند . یکی از ضرورت های شعر انقلاب این بود که معرفت اسلامی و عرفان اسلامی و مبانی اعتقادی اسلامی با شور انقلابی در آمیخته شود و ما صدایی را از شعر بشنویم که تلفیقی از معرفت و حماسه است . این صدا از حنجره دو سه نفر در آن سال ها خیلی رسا شنیده می شد که اگر بخواهیم نام ببریم یکی از آن ها نصرالله مردانی و یکی دیگر حسین اسرافیلی است.این ها توانستند این خلأ را در آن سال ها که ضرورت شعر انقلاب بود پوشش دهند.

* یکی از حنجره های رسای انقلاب

-حتماً از غزل « می برم منزل به منزل چوب دار خویش را....» هم به عنوان یکی از این غزل های حماسی و انقلابی یاد می کنید؟

- بله ، یکی این غزل است و دیگر هم غزل « باز می خواند کسی در شیهه اسبان مرا/منتظر استاده در خون چشم این میدان مرا » اکثر غزل های آقای اسرافیلی و ماندگارترین آنها هم برای همان سال هاست . ما هرگاه اسم ایشان را می شنویم طنین آن شعرها در ذهنمان متبادر می شود . منظورم این است آن ضرورت که شعر انقلاب می طلبد در شعر تلفیقی از حماسه و عرفان باشد یکی از حنجره های رسای این حقیقت حسین اسرافیلی بود.

- در حوزه غزل ، کارهای آقای اسرافیلی بیشتر به سبک هندی پهلو می زند ؟

- بله ، در همان شعر هایش رگه های سبک هندی را می شود دید ، در واقع زمزمه های اول شعر انقلاب با بیرون آمدن بیدل از غربت مصادف شد ، فضای انقلاب اسلامی از دیوان بیدل غبار زدایی کرد و بیدل به عرصه شعر فارسی آمد و با آن شور انقلابی شعر در سال های اول انقلاب درآمیخت ، ما این جلوه را در شعر خیلی از شاعران مشاهده می کنیم ، در شعر میرشکاک می بینیم ، جلوه هایی از آن را در شعر استاد معلم می توان دید.

- در یک سفری که به زابل رفته بودم آقای عباس باقری – شاعر خوب زابلی – می گفت من با چهارپاره های حسین اسرافیلی اُخت هستم و از آن ها الگو می گیرم ؛ چهارپاره های حسین اسرافیلی مثل « پاسدار فردا » و ... از نظرگاه شما چگونه اشعاری است؟

- همان اتفاقی که در ابتدای صحبتم عرض کردم در چهارپاره هم ایجاد کردند ، چهارپاره تا قبل از انقلاب قالب رمانتیکی بود.

* اسرافیلی چهارپاره های زیبایی دارد

- مثل کارهای خانلری ، توللی و مشیری؟

- بله ، خصوصاً نادرپور. اما در کشاندن و درآمیختن . قالب چهارپاره با شور انقلاب هم افرادی مثل آقای اسرافیلی دخیل بودند. تا همین اواخر هم از آقای اسرافیلی چهارپاره هایی را می بینیم که زیباست . یک چهارپاره خیلی زیبا ایشان دارد که بعد از سال های جنگ سروده است که خطاب به شهدا است.

- آن چهارپاره « برنمی گردم از امام شهدا...» را می فرمایید؟

- بله ، آن هم زیباست . آن اتفاقی که آقای اسرافیلی در غزل به همراه نصرالله مردانی انجام داد ، شاید حسن حسینی و قیصر امین پور هم چنین کاری را کردند . اما آقای اسرافیلی در به انجام رساندن آن اتفاق پیشگام است.

- حالا چون شما به چهارپاره « خلوتی با شهیدان » اشاره کردید ، من برشی از آن را می خوانم و بعد راجع به آن صحبت کنیم؛

« با شما حرف می زنم که شما

التهاب بهانه های منید

عطرتان در مشام جان من است

باز هم روی شانه های منید
 
چون شما در پگاه پیروزی

بسته ام عهد با قیام شما

باز باران تیغ اگر ببارد

برنمی گردم از امام شما ...»

- جناب آقای محدثی ، با توجه به این شعر و خیلی از اشعار جناب اسرافیلی می خواهم از شما بپرسم که حسین اسرافیلی چگونه فرد انقلابی است ؟ راجع به منش این شاعر پویا و ایستاده بیشتر برای مخاطبین سخن برانید.

- به نظر من آقای اسرافیلی با توجه به مسایلی که در سال های اخیر پیش آمده است ، هر قدر که ممکن بوده است انقلابی بماند در حد عالی مانده است.ارادت ایشان به حضرت امام (ره) و راه امام برای من در بین دوستان اهل فرهنگ و شعر مثال زدنی حوزه شعر اجتماعی ، سیاسی و ... همواره ایشان حضور مؤثر ، هوشمندانه و متناسب با نیازهای انقلاب داشته است.

* همیشه پیرو خط امام (ره) بوده است

- ما از لحاظ سنی از شما خیلی کوچکتر هستیم و خیلی چیزها را به خاطر ندارم ولی در سال های اخیر مشاهده نکردم که به چپ و راست و گروه های این چنینی بچسبند ، رویه ایشان همیشه همین گونه مستقل و انقلابی بوده است ؟

- ایشان همیشه پیرو خط امام (ره) بوده است . من همواره آقای اسرافیلی را مستقل و صاحب رأی متکی به بینش خودش دیدم و ارادت ایشان به حضرت امام (ره) و شناختی که ایشان از خط امام (ره) دارد همواره برای من درس گرفتنی بوده است.

- آقای محدثی ! یکی از ویژگی های مشترک شما با آقای اسرافیلی دوستی شما با مرحوم احمد زارعی است ، خوشحال می شوم راجع به دوستی ایشان با آقای زارعی برایمان روایت کنید.

- به نظر من در تهران ، از نزدیک کسانی با ایشان ارتباط روحی و رفاقت و همنشینی و مجالست داشتند آقای اسرافیلی است ، چون این عزیزان با هم کارهای ادبی نشریه های امید انقلاب و پیام انقلاب را مدیریت می کردند و با هم همکار بودند ، آقای اسرافیلی یک مدت از اداره خودشان به سپاه مأمور شده بودند فکر نمی کنم کسی مثل آقایان بهروز اثباتی و حسین اسرافیلی به احمد زارعی نزدیک بوده باشد.

- اخیراً یک مجموعه ای از آقای اسرافیلی به نام «باران آرزوها را خیس می کند » چاپ شده است که شعرهای کوتاه ایشان است. یک تکه ای از این کتاب را می خوانم و نظرتان را راجع به این تکه شعر می شنویم ؛

«بگذار ماهواره ها دروغت پندارند / و خبرها انکارت کنند / تو در حنجره های جهان فریاد شده ای ...»

- من یاد یکی از شعرهای سلمان هراتی افتادم که همین فضا را دارد و شعر سلمان برای انقلاب است، خوب می دانید که در آثار امروزی و عاشقانه خودش هم آقای اسرافیلی پیرنگش یکی است و آن هم تأثیر انقلابی گری و تأثیرپذیری از فرهنگ شهادت و ایثار است که در اشعار ایشان است .

* حس و حال یک بچه سنتی کنار پدرش

-دلم نمی آید این سؤال را نپرسم که رابطه خودتان با آقای اسرافیلی چگونه است ؟

- بنده با وجود اینکه با ایشان دوست صمیمی هستم ، ارتباط خانوادگی داریم ، چندین سفر با ایشان بوده ام و اختلاف سنی مان زیاد هم نیست ( شاید کمتر از ده سال است ) ، هرگاه کنار ایشان قرار می گیرم به لحاظ معنوی احساس می کنم که با پدر خودم همراه هستم . همان حسی را دارم که کنار آقای سبزواری قرار می گیرم ، همان حس را کنار آقای اسرافیلی هم دارم . آن حس و حالی را که یک بچه سنتی کنار پدرش دارد من کنار آقای اسرافیلی دارم .
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار