امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۱:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85182
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۰۷
تعداد بازدید: 149
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست این هفته مجله علوم انسانی شبکه چهارم سیما (زاویه)، شب گذشته با ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست این هفته مجله علوم انسانی شبکه چهارم سیما (زاویه)، شب گذشته با موضوع «بازنگری سرفصل‌های رشته علوم سیاسی» با حضور منوچهر محمدی، رئیس کارگروه تحول علوم سیاسی شورای عالی انقلاب فرهنگی و حسین سلیمی رئیس دانشکده علامه طباطبایی و عضو شورای تحول انقلاب فرهنگی برگزار شد.

دراین برنامه منوچهر محمدی با تأکید بر اینکه عده‌ای معتقدند باید غرب را بیرون ریخت و نوعی سیاست اسلامی ایجاد کرد اما عده‌ای معتقدند هرچه وجود دارد باید از غرب اقتباس کرد و گروه سومی نیز به تلفیق این دو دیدگاه معتقدند، توضیح داد: براساس اندیشه امام راحل و رهبر معظم انقلاب هم می‌توان کار کرد. امام فرمودند «ولله اسلام، تمامش سیاست است.» این جمله ما را تکان داد و باعث شد نگاه جدیدی داشته باشیم.

*5 هدف دانشگاهی در راستای منویات امام راحل

وی با اشاره به اینکه براساس منویات امام راحل پنج هدف را برای خود تعیین کردیم، توضیح داد: نخست اینکه هر چه مطرح است با مبانی معرفت اسلامی تعریف کنیم یعنی دانشجو مبانی غربی را بخواند و سپس دروسی چون قرآن و سیاست، سیره نبوی، اندیشه سیاسی امام راحل و ... را در کنار آن داشته باشد، دوم بومی سازی و سوم  روزآمد کردن رشته است، متاسفانه سرفصل‎های ما متعلق به چندین سال قبل است.

مدیرگروه غربشناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ادامه توضیح داد: چهارمین هدف کارآمد سازی رشته و پنج تعریف دوره‌هایی برای دانشجویان است اگر در این مسیر حرکت کنیم دروس غربی را دور نریختیم و همینطور به روزآمد سازی و نقد نیز پرداخته‌ایم.

وی با بیان اینکه یکی از نقاط ضعف ما این بوده که نمی‌خواستیم دانشجو را وارد تحلیل و تبیین آثار و نقد کنیم اظهار داشت: فقط به تعریف مبانی معرفتی و آشناسازی با غرب پرداختیم البته دوره کارشناسی ارشد بنا را بر تحلیل و تبیین و پژوهش گذاشتیم و نیمی از کار بر عهده دانشجو بود و دوره دکتری را نیز مختص نوآوری و نظریه‎پردازی گذاشته‎ایم.

این استاد دانشگاه یکی از نگرانی‌ها در تدوین سرفصل‌های درسی را هم‌پوشانی سرفصل‌ها با هم به شمار آورد و گفت:‌ سعی بر این بود که بتوانیم هم‎پوشانی را به حداقل برسانیم و حداقل 10 درصد هم پوشانی در سر فصل‎ها باشد و سپس اساتید تدوین متون کنند. البته 90 عنوان مطرح شد که اساتید مشغول تدوین متون هستند و این متونی که مطرح می‎شود، قصد داریم، هم‎پوشانی نیز نداشته باشد.

محمدی اظهار داشت:‌فرض کنید برای فردی که تازه دیپلم گرفته و به دانشگاه آمده ، چگونه باید قرآن و سیاست را آموزش دهیم. باید سعی کنیم از به کار بردن واژه‎های ثقیل خودداری کنیم و مراقب تدوین متون خود نیز باشیم. ما حتی یک کتاب در مورد سیاست در قرآن یا قرآن و سیاست نیز پیدا نکردیم. با دکتر حداد عادل نیز در این زمینه صحبت کردیم که اگر کتابی پیدا شود به عنوان منبعی برای نویسنده بگذاریم که وجود نداشت. سپس متن و تدوین متون است و در انتها آموزش و بازسازی اساتید است که چه مقداری این اساتید با این فضا آشنا هستند.

محمدی در ادامه  گفت: با کمک دانشگاه علامه طباطبایی برنامه ما برای امسال تحصیلی است و همکاری سازمان سمت و برنامه‎هایی برای آشنا کردن اساتید و سپس بحث گذاشتن و نقد گذاشتن ان‌شاءلله مشکلات حل خواهد شد. اما ما برای دروس جدید مشکل داریم و از 90 عنوان درسی 40 عنوان جدید است.

وی در پایان در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان مباحث قدیمی را روزآمد کرد، توضیح داد: از وزیر خارجه وقت و آقای علی‌اکبر صالحی درخواست آخرین نسخه دروس و منابع خارجی را کردیم البته اینترنت نیز در این حوزه کمک کننده است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها