امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85183
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۰۷
تعداد بازدید: 159
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در هفدهمین نشست میان دوره‌ای وزرای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در هفدهمین نشست میان دوره‌ای وزرای امور خارجه جنبش عدم تعهد در الجزیره به سر می‌برد، عصر دیروز (چهارشنبه)  در حاشیه این نشست هفدهمین با وزرای خارجه اسپانیا، لبنان، مصر، ونزوئلا، اتیوپی و عمان به رایزنی پرداخت.

*دیدار اخضر با ظریف

اخضر ابراهیمی نماینده سابق دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه نیز در حاشیه این نشست با ظریف ملاقات کرد. در این دیدار دو طرف ضمن مرور تحولات و اوضاع و مسائل انسانی، راه‌های کمک در سوریه را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

*رایزنی درباره روند روابط تهران - مادرید

وزیر خارجه اسپانیا که کشورش عضو ناظر جنبش عدم تعهد است در دیدار با محمدجواد ظریف در خصوص روند روابط دوجانبه گفت‌وگو کرد. در این دیدار دو طرف ضمن ارزیابی مثبت از تماس‌ها و تحرکات ماه‌های اخیر بین تهران و مادرید، استمرار و تداوم روند جاری را مورد تاکید قرار دادند.

وزیران خارجه ایران و اسپانیا همچنین پیرامون آخرین تحولات اوضاع اوکراین و برخی مسائل مورد علاقه دو طرف تبادل‌نظر کردند.

* تأکید بر پیشبرد روابط خوب ایران و لبنان

ظریف و همتای لبنانی نیز طی دیداری در حاشیه این نشست، ابعاد مختلف همکاری‌ها بین تهران و بیروت و راه‌های افزایش مناسبات در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد گفت‌وگو قرار دادند.

دو طرف ضمن تاکید بر لزوم پیشبرد روابط خوب و نزدیک ایران و لبنان، لزوم ایفای نقش موثر و کمک به افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و تقویت ثبات و امنیت منطقه را ضروری توصیف کردند.

وزرای خارجه دو کشور همچنین همکاری جمعی برای مقابله با پدیده‌های فرقه‌گرایی و افراط گری را ضروری دانسته و حرکت جمعی را همسو با منافع و مصالح منطقه ارزیابی کردند.

* گفت‌وگوی ظریف و همتای مصری‌اش

براساس این گزارش، نبیل فهمی وزیر خارجه مصر نیز در حاشیه این نشست با ظریف دیدار کرد. در این دیدار دو طرف پیرامون خطرات ناشی از پدیده افراط گرایی و خشونت در سطح منطقه و گسترش افراط گرایی و به ویژه آثار آن در جهان اسلام گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

*رایزنی ظریف و همتای ونزوئلایی

وزرای خارجه ایران و ونزوئلا نیز در حاشیه هفدهمین نشست میان دوره‌ای وزرای خارجه نم در الجزایر دیدار و گفت‌وگو کردند. دو طرف در این دیدار با تاکید بر اینکه روابط تهران و کاراکاس در مسیر خوب به پیش می‌رود، ابعاد مختلف همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین تقویت همکاری‌ها در مجامع بین المللی را مورد بررسی و توافق قرار دادند.

ظریف در این دیدار تاکید کرد: رهبران ونزوئلا دوستان ایران هستند و مانعی برای پیشبرد فعالانه روابط وجود ندارد.

وزیر خارجه ونزوئلا نیز با تاکید بر نقش ایران در سطح منطقه و جهان تصریح کرد: ما بسیار خرسندیم که دیپلماسی ایران در مسیر صحیح و با تدبیر کامل به پیش می‌رود.

*رئیس جمهور اتیوپی به تهران می‌آید

افزایش تماس‌های سیاسی، برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و گسترش همکاری‌های پارلمانی و از جمله سفر رئیس جمهور اتیوپی به تهران در دیدار وزرای خارجه ایران و اتیوپی در حاشیه اجلاس جنبش عدم تعهد در الجزیره مورد توافق و تاکید دو طرف قرار گرفت.

در این دیدار همچنین دو طرف پیرامون تحولات مختلف منطقه‌ای از جمله آخرین تحولات در شمال آفریقا تبادل نظر کردند.

*رایزنی ظریف و یوسف بن علوی

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و یوسف بن علوی وزیر مشاور در امور خارجی عمان نیز در حاشیه این نشست با یکدیگر دیدار و در خصوص مسائل و موضوعات مورد علاقه و اهتمام مشترک تبادل نظر کردند.

طرفین در این دیداربا مرور نتایج سفر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسقط و توافقات حاصله، آخرین روندپیگیری‌ها و اجرایی شدن توافقات را بررسی کردند.

دو طرف همچنین بر تقویت نقش و جایگاه جنبش عدم تعهد با همکاری کشورهای موثر و مستقل برای استقرار صلح و امنیت بین‌المللی تأکید کردند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها