امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۴:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85185
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۰۷
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، محمدحسین نصر پیش از ظهر امروز در آئین افتتاحیه سمپوزیوم سلول‌های بنیادی با موضوع ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، محمدحسین نصر پیش از ظهر امروز در آئین افتتاحیه سمپوزیوم سلول‌های بنیادی با موضوع کاربرد‌ها، ظرفیت‌ها و چشم‌انداز‌ها اظهار کرد: با وجود اینکه بیش از دو دهه از نخستین گزارش در ارتباط با سلول‌های بنیادی جنینی می‌گذرد، اما هنوز این موضوع برای آحاد مردم و همچنین گروهی از پزشکان فعال در زمینه‌های پزشکی و بیولوژی مشخص نیست.

وی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی به سلول‌های جنینی بالغ و بند ناف تقسیم می‌شود، اضافه کرد: سلول‌های بنیادی جنینی نسبت به دیگر سلول‌های بنیادی ظرفیت بالایی برای خود‌نوزایی و تمایز به انواع سلول‌ها را دارند.

رئیس پژوهشکده زیرست فناوری رویان با تاکید بر اینکه با توجه به این موضوع سلول‌های بنیادی جنینی مورد توجه خاص محققان قرار گرفته است، تصریح کرد: همچنین در مدل‌های حیوانی از این سلول‌ها برای درمان انواع بیماری‌های مدل‌های انسانی استفاده شده است که استفاده از این سلول‌ها برای تولید تخمک و اسپرم از جمله این موارد محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اما هنوز نگرانی‌هایی برای استفاده از این سلول‌ها در انسان وجود دارد که به صورت قطعی در آینده‌ای دور یا نزدیک دریچه‌های امید جدیدی را در درمان باز می‌کند، ادامه داد: با وجود محدودیت استفاده از آنها در زمینه بالینی، امروزه استفاده از این سلول‌ها در زمینه کشف و کارایی دارو‌ها گسترده شده و با توجه به این موضوع سرعت شاخت تأثیر دارو‌ها و عملکرد آنها وابسته به سلول‌های بنیادی است.

نصر با بیان اینکه سلول‌های بالغ و بند ناف برخلاف سلول‌های بنیادی جنینی قدرت تمایز محدودی دارند، تاکید کرد: اما کاربرد این سلول‌ها به صورت روز‌افزون در درمان بیماری‌های انسانی افزایش یافته و از این سلول‌ها در درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه سلول‌های بنیادی توانایی تبدیل به ساخت دندان، کاربرد درمان نازایی، درمان کامل آلزایمر، بیماری‌های چشمی (آسیب‌دیدگی‌های شبکیه چشم) و درمان بیماری‌های مختلف را دارد، افزود: امروز در زمینه پزشکی و درمان بیماری‌ها از دارو‌درمانی استفاده می‌شود، اما در آینده به سوی سلول‌درمانی در راستای درمان بیماری‌های مختلف می‌رویم.

رئیس پژوهشکده زیرست فناوری رویان با اشاره به اینکه امروزه تولید پروتوئین‌هایی از کروموزوم Y به عهده ایران گذاشته شده است، گفت: در حال حاضر با استفاده از سلول‌های بنیادی درمان نا‌باروری را روی موش انجام داده‌ایم و باید از این روش در درمان حیوانات بزرگتر مانند میمون نیز استفاده شود
انتهای پیام/63004/ش30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها