امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85198
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۰۷
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در هفدهمین اجلاس میان دوره‌ای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در هفدهمین اجلاس میان دوره‌ای وزرای خارجه جنبش عدم تعهد به الجزایر سفر کرده، در سخنرانی خود در خلال این نشست، افراط گرایی، خشونت و فرقه گرایی را از جمله مشکلات و چالش‌های جهان کنونی برشمرد و گفت که این موضوعات منجر به توسعه اقدامات تروریستی در جهان شده است.

وی تاکید کرد: این چالش‌های بزرگ موجب شد تا قطعنامه پیشنهادی آقای روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران مبنی بر جهان علیه خشونت و افراط گرایی به اتفاق آرا در مجمع سازمان ملل پذیرفته شود و این نقطه عطفی در توجه جامعه جهانی به مبارزه باخشونت و افراط گرایی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران بابیان این مطلب که کشورهای عضو جنبش عدم تعهد (نم) دارای منافع مشترک و در عین حال با خطرات و تهدیداتی نیز مواجه هستند، اظهار داشت: همزمان با تلاش‌های مشترک کشورها برای مهار افراد و گروه‌های افراطی، اقداماتی نیز باید با هدف کاهش علل تنش‌ها صورت بگیرد.

ظریف در ادامه سخنانش به اوضاع اسفناک مردم مظلوم فلسطین و هفت دهه حملات بیرحمانه و مداوم به این مردم ستمدیده و محروم کردن آنها از حقوق غیرقابل انکار و غیرقابل واگذاری شان اشاره و تاکید کرد: باید بر این واقعیات تمرکز کنیم تا دریابیم که بسیاری از سرپوش‌ها با هدف محروم کردن مداوم مردم فلسطین از حقوق حقه‌شان و غارت سرزمین و منابع آنها ایجاد شده است.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد باید بر مواضع مشترک تاکید کنند و بدون شک نمی‌توان بدون احیای این حقوق و ایجاد کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف (بیت المقدس) به ثبات و آرامش دست یافت.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع هسته‌ای ایران اشاره و این پرسش را مطرح کرد که آیا به نظر شما این بی معنا نیست که یک غیر عضو معاهده NPT و برخوردار از زرادخانه‌های عظیم هسته‌ای که بیشترین تهدید موجودیتی را برای کل خاورمیانه ایجاد می‌کند، با ترسیم خطوط قرمزی در مورد برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران به NPT و قانون بین‌المللی دهن کجی کند؟

ظریف با طرح این پرسش که آیا این چیزی جز تاکتیک انحراف کردن اذهان نیست؟ˈ خاطرنشان کرد: به همین دلیل برنامه مسالمت‌آمیز هسته‌ای ایران طی چند دهه گذشته همواره در معرض هیاهوی فراوانی قرار گرفته است.

وی گفت:ˈ آنها همواره کوشیده‌اند چهره ایران را به عنوان تهدیدی برای منطقه و کل جهان ترسیم کنند؛ ادعایی که بارها به طور کامل کذب از آب درآمده است.ˈ

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران بار دیگر با تبیین سیاست‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران به عدم تولید و ساخت سلاح هسته‌ای متعهد است. ایران عضو پیمان NPT است و ما معتقدیم تسلیحات هسته‌ای، امنیت ملی را نیز تضعیف می‌کند.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران همچنین به مذاکرات ژنو اشاره کرد و گفت: تصویب طرح اقدام مشترک، نشان داد که امکان حل و فصل این موضوع وجود دارد.

وی افزود: حل موضوع هسته‌ای ایران به کابوسی برای جنگ طلبانی تبدیل شده است که منافع آنها در ایجاد تنش، درگیری و ایجاد رعب و وحشت بوده است.

وی گفت: آنها تحریم‌های ظالمانه‌ای علیه مردم ایران اعمال کرده‌اند و مردم ایران را حتی از دسترسی به نیازهای اولیه از جمله دسترسی به دارو محروم کردند.

وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه دستاوردهای علمی و تحقیقاتی بزرگ ایران غیرقابل مذاکره است؛ خاطرنشان کرد: ملت ایران نشان داد که زیر بار تحریم‌ها و تهدیدات نخواهد رفت و ما چیزی برای پنهان کردن نداریم و در فضای احترام متقابل و برابری می‌توان نشان داد که برنامه هسته‌ای ما همیشه صلح‌آْمیز باقی خواهد ماند.

ظریف در عین حال از حمایت‌های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران قدردانی کرد.

وی علت تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران را ناشی از اتهامات بی پایه و اساس درباره برنامه هسته‌ای ایران دانست.

ظریف در ادامه باتاکید بر لزوم تحقق خاورمیانه عاری از تسلیحات اتمی و کشتارجمعی گفت: جامعه جهانی از بی توجهی برخی نسبت به تحقق خاورمیانه عاری از تسلیحات اتمی، نگران است.

وی در بخش دیگری از سخنانش باقدردانی از میزبانی دولت و ملت الجزایر به خاطر برگزاری این نشست گفت: اجلاس الجزایر فرصتی دوباره برای بحث و گفت‌و‌گو پیرامون موضوعاتی است که صلح و امنیت را به مخاطره می‌اندازد.

به گزارش فارس، هفدهمین نشست میان دوره‌ای وزرای خارجه جنبش عدم تعهد از دیروز (چهارشنبه) هفتم خرداد ماه به مدت 2 روز در شهر الجزیره پایتخت الجزایر برپاست.

جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر ریاست دوره‌ای جنبش عدم تعهد را بر عهده دارد و ونزوئلا رئیس بعدی این سازمان است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها