امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۳:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85269
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، سیدهادی موسوی ظهر امروز در سمپوزیوم سلول‌های بنیادی با موضوع کاربرد‌ها، ظرفیت‌ها و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، سیدهادی موسوی ظهر امروز در سمپوزیوم سلول‌های بنیادی با موضوع کاربرد‌ها، ظرفیت‌ها و چشم‌انداز‌ها با اشاره به خون بند ناف اظهار کرد: خون بند ناف یا به عبارت بهتر خون جفت نوزاد منبعی کم‌حجم اما غنی از سلول‌های بنیادی خونساز اولیه و سلول‌های پیشتاز است.

وی با بیان اینکه تا سالیان گذشته جفت به عنوان یک زباله بیولوژیکی شناخته می‌شد که پس از خروج از رحم مادر آن را معدوم می‌کردند، اضافه کرد: این منبع غنی از سلول‌های بنیادی را خداوند به صورت نا‌محدود در دسترس بشر قرار داده است.

عضو کمیته کنترل کیفی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان با تاکید بر اینکه جمع‌آوری خون بند ناف آسان، بدون درد و غیر‌تهاجمی است، تصریح کرد: این خون حاوی سلول‌های بنیادی ست که می‌توان به راحتی آن را به گیرندگان مناسب (خویشاوند و غیر‌خویشاوند) پیوند زد، بدون اینکه شاهد افزایش میزان احتمال رد پیوند و یا واکنش پیوند علیه میزبان باشیم.

وی با اشاره به اینکه همچنین می‌توان خون بند را با روش انجماد مخصوص (نیتروژن مایع) ذخیره کرد، ادامه داد: با توجه به این موضوع دسترسی آسان به منبع سلول بنیادی مورد نظر را داریم.

موسوی تاکید کرد: با توجه به خصوصیت مذکور، تشکیل بانک‌های خون بند ناف به صورت خصوصی و عمومی با هدف جمع‌آوری، جدا‌سازی و فریز کردن خون بند ناف که به صورت معمول به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شدند، بسیار مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه امروزه حدود 780 هزار نمونه در 134 بانک خصوصی و بیش از 400 هزار نمونه در بیش از 100 بانک عمومی در کشور‌ها نگهداری می‌شوند، افزود: در حال حاضر بیش از 80 بیماری با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف قابل درمان هستند.

عضو کمیته کنترل کیفی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان با تاکید بر اینکه از زمان نخستین پیوند در سال 1988 تاکنون حدود 30 هزار پیوند انجام شده است، گفت: از این سلول‌ها می‌توان برای درمان بیماران با نا‌هنجاری‌های بد‌خیم خونی مانند انواع لوسمی‌ها و نا‌هنجاری‌های غیر‌بدخیم خونی مانند تالاسمی استفاده کرد.

وی اظهار کرد: بانک خون بند ناف رویان نخستین و تنها بانک خصوصی در ایران است که به منظور ذخیره‌سازی و نگهداری سلول‌های بنیادی خون بند ناف در سال 1384 تأسیس شده و تاکنون 40 هزار نمونه در این بانک ذخیره شده است.
انتهای پیام/63004/ی30
برچسب ها:
آخرین اخبار