امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85280
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
منابع محلی در شهر حمص در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تصریح کرد که پس از 2 انفجار تروریستی اخیر شهرک ...

منابع محلی در شهر حمص در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تصریح کرد که پس از 2 انفجار تروریستی اخیر شهرک «الزهراء» در شهر حمص بیم و هراس از سرگیری تجاوزهای گروه‌های مسلح طی برگزاری انتخابات آینده بار دیگر بر اهالی این شهر سایه افکنده است.

این منابع می‌گویند: این بیم و هراس‌ها با عدم دستیابی به توافق با گروه‌های مسلح کوی «الوعر» در شهر حمص با وجود نشست‌های «طلال البرازی»، استاندار حمص با شخصیت‌های این شهر پیش از انتخابات بیش از پیش از افزایش یافته است. این درحالی است که نشانه‌های مثبتی نیز مبنی بر دستیابی به توافق مشاهده نمی‌شود.

درحالی‌ که آشتی‌های ملی تاکنون بسیاری از امور و روند سیاسی را در داخل سوریه پیش برده و بحران این کشور را به سمت حل مسالمت آمیز بحران سوق داده است.

با ورود آشتی‌های ملی جنوب سوریه به چهارمین روز خود، انتظار می‌رود که آشتی‌های ملی شامل کوی‌های «القدم» و «عسالی» و «الحجر الأسود» شود که در عرصه میدانی – جغرافیایی به این جهت که در کنار اردوگاه فلسطینیان «یرموک» قرار دارد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

نکته قابل توجه اینکه شرایط و بندهای آشتی ملی این بار فراگیرتر از توافقنامه‌های پیشین است، از جمله اینکه قرار است، بیش از 4700 فرد مسلح دارای تابعیت سوری با بر زمین گذاشتن سلاح‌، خود را تسلیم ارتش سوریه کنند و زمینه را برای خروج عناصر تروریستی خارجی فراهم کنند.

اطلاعات به دست آمده از داخل این کوی‌ها تاکید می‌کند، توافق آتش بسی که 72 ساعت در این مناطق برقرار شده، 48 ساعت دیگر ادامه خواهد یافت تا طی این مدت شروط مصالحه و آشتی ملی را فراهم کنند که مهمترین آن بیرون کردن عناصر مسلح بیگانه و بر زمین گذاشتن سلاح توسط عناصر مسلح سوری است، اگرچه در این میان نمی‌توان وجود برخی از گروه‌های وابسته به القاعده را نادیده گرفت که بدون تردید بر روند این مصالحه تاثیر خواهد گذاشت.

همچنین منابع آگاه تصریح می‌کنند که عناصر مسلح سوری در عمل با توافق ارتش سوریه تامین امنیت مناطق قرار گرفته در روند آشتی ملی را برعهده گرفته‌اند تا به این ترتیب اهمیت جایگاه آنها و این آشتی به ایشان گوشزد شود، پس از آنکه ارتش سوریه آنها را در حلقه محاصره خود قرار داده بود و به آنها تاکید کرد که توان هیچ گونه تحرک و فعالیتی را ندارند.

با این مصالحه گروه‌های مسلح وابسته داعش و جبهه النصره در ریف جنوبی دمشق در عمل در انزوا و عزلت قرار گیرند و این موضوع آنها را وادار خواهد کرد که از اردوگاه یرموک عقب نشینی کنند، به ویژه آنکه از داریا خبرهایی مبنی بر به نتیجه رسیدن مصالحه در این منطقه نیز به گوش می‌رسد.

اینجاست که نقش ارتش سوریه در تنگ کردن حلقه فشار بر گروه‌های مسلح مستقر در اردوگاه یرموک جهت زمینگیر کردن بیش از پیش آنها آشکار می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها