امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۷:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85297
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، «حامد کرزی» رئیس جمهور افغانستان حمله پنج روز پیش به کنسولگری هند در ولایت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، «حامد کرزی» رئیس جمهور افغانستان حمله پنج روز پیش به کنسولگری هند در ولایت هرات افغانستان را به لشکر طیبه نسبت داده و آن را حمله به منافع افغانستان و هند عنوان کرده است.

این در حالی است که برخی کارشناسان نیز لشکر طیبه را از عوامل تنش‌های منطقه‌ای بویژه در افغانستان می‌دانند.

گفته می‌شود که حمله به کنسولگری هند در غرب افغانستان، نخستین فعالیت تروریستی لشکر طیبه در این کشور نیست، بلکه این گروه سوء قصدها و حملات انتحاری-انفجاری بسیاری را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

هفته جاری یک مقام ریاست امنیت ملی افغانستان نیز در تماس با رسانه‎ها تأکید کرد که لشکر طیبه از چندین سال به این سو در ولایت‎های مختلف افغانستان فعالیت‎های تروریستی انجام می‌دهد.

در عین حال باوجودی که لشکر طیبه در افغانستان فعالیت تروریستی چندین ساله دارد، اما این نخستین بار است که یکی از تأسیسات بزرگ دیپلماتیک مربوط به کشور هند در افغانستان را هدف حمله قرار می‎دهد.

با این حال،  کارشناسان مسائل سیاسی تاثیر حمله لشکر طیبه به کنسولگری هند در غرب افغانستان را به 2 دلیل عمده ذیل ارزیابی می‌کنند:

1- حمله به کنسولگری هند از موارد مشکل‎ساز در روابط چند کشور منطقه بویژه افغانستان، هند و پاکستان است زیرا احتمال به خطر انداختن منافع کابل و دهلی‌نو را در خاک افغانستان در پی دارد.

همچنین برخی کارشناسان معتقدند که حمله به کنسولگری هند در هرات را می‌توان در در هدف تأسیس لشکر طیبه نیز جستجو کرد.

این در حالی است که بر اساس گزارش‎ها، لشکر طیبه از سوی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی.اس.آی) در سال 1990 میلادی علیه منافع هند و آزادی «کشمیر»، تأسیس شده است و رهبری این گروه را اکنون «حافظ سعید» از اتباع پاکستانی به عهده دارد.

«احمد سعیدی» کارشناس مسائل سیاسی افغان نیز در مورد تامین مالی این گروه تروریستی گفت: نیامندی‎های مالی لشکر طیبه از سوی پاکستان و برخی کشورهای عربی برآورده می‎شود.

چنانچه لشکر طیبه برای تأمین منافع پاکستان و علیه منافع هند ایجاد شده باشد؛ این گروه تروریستی سبب افزایش تنش‎ها میان دولت‎های هند و پاکستان خواهد شد که در نتیجه امکان کشیده شدن افغانستان بسوی یکی از طرف‎های درگیر جنگ وجود دارد و بر روابط دوستانه دولت کابل با هند یا پاکستان تأثیرگذار خواهد بود.

2- حمله لشکر طیبه به کنسولگری هند در ولایت هرات از سویی، سبب افزایش تنش‎های بیشتر در افکار مردم  افغانستان نسبت به پاکستان خواهد شد زیرا آن‌ها بر این باورند که گروه‎های تروریستی فعال در این کشور از خاک پاکستان و با حمایت کشورهای عربی و غربی وارد افغانستان می‌شوند و حملات تروریستی انجام می‎دهند.

به باور مردم افغانستان، دولت پاکستان نبایستی به کشورهای عربی و غربی اجازه دهد تا گروه‌های تروریستی را در خاکش تامین مالی، تجهیز و آموزش دهند و سپس برای نابودی منافع افغانستان به این کشور گسیل کنند.

این موضوعات سبب شده تا حتی قیام‎های مردمی در برخی مناطق افغانستان علیه طالبان آغاز شود و افکار عمومی بر علیه این گروه و دولت پاکستان بسیج شود.

به گفته کارشناسان، مردم افغانستان دولت پاکستان را حامی و بوجود آورنده لشکر طیبه می‌دانند بنابراین حمله این گروه به کنسولگری هند در ولایت هرات در غرب افغانستان، واکنش منفی افکار مردم این کشور نسبت به دولت پاکستان را بیش از پیش در پی خواهد داشت و آن‌ها این اقدام تروریستی را حمله به منافع خود و کشورشان می‌دانند.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار