امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۷:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 85300
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه خبری «فلسطین‌الیوم»، ساعتی پیش  رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دستوری «رامی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه خبری «فلسطین‌الیوم»، ساعتی پیش  رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دستوری «رامی الحمدلله» را مامور به تشکیل دولت وحدت ملی کرد.

عباس در دستور خود به الحمدلله نوشت: در این پیام دکتر رامی الحمدلله را مسئول تشکیل دولت وحدت ملی می ‌کنم و برای وی آرزوی موفقیت و پیروزی دارم.

خبرنگار فلسطین‌الیوم  گزارش داد رامی الحمدلله شخصا برای ملاقات با عباس به رام‌الله رفته است.

لیست وزرای پیشنهادی برای دولت وفاق ملی فلسطین به شرح زیر است:

«رامی الحمدلله» رئیس دولت و وزیر کشور

«ریاض المالکی» وزیر امور خارجه

«شکری بشاره» وزیر دارائی

«وائل دویکات» وزیر ارتباطات

«سمیر منه» وزیر برنامه‌ریزی

«مامون ابو شهلا» وزیرا اقتصاد

«محمد حسین» وزیر اوقاف

«نصر ابو فول» وزیر کشاورزی

«کمال الشراف» وزیر امور اجتماعی

«شوقی العیسى» وزیر اسری

«سلیم السقا» وزیر دادگستری

«جوده مرقص» وزیر گردشگری

«حسن خریشه» وزیر بهداشت

«نادیة القواسمی» وزیر امور زنان
 
تشکیل این دولت برآیند توافقات میان فتح و حماس  است که به توافق الشاطی معروف شد. طی آن دو جنبش فتح و حماس توافق کردند که به بیش از هفت سال جدایی سیاسی و جغرافیایی نوار غزه و کرانه باختری دو منطقه عمده فلسطینی نشین در سرزمین های  فلسطین  پایان دهند. براساس این توافق یک دولت وحدت ملی تشکیل می شود و این دولت ماموریت خواهد یافت تا انتخابات مجلس و انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین را برگزار نماید. جنبش جهاد اسلامی فلسطین سومین جنبش بزرگ فلسطینی البته توافق این دو جنبش  را مورد تایید قرار داده است اما از مشارکت در تشکیل دولت خودداری می کند.

جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرده که اساسا دولت تشکیلات خودگردان چون زاییده قرار داد اوسلو است این تشکیلات و متعلقات آن را به رسمیت نمی شناسد. تا قبل از سال 2006 م جنبش حماس نیز همین دیدگاه را داشت لیکن با مشارکت در انتخابات مجلس موافقت کرد و در همان مشارکت اول 74 درصد کرسی های مجلس را از ان خود کرد و وادار شد تا دولت را تشکیل دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها